امروز

چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۲:۲۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

معاون اول رییس‌جمهور، آیین‌نامه اجرایی اصلاحی قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را ابلاغ کرد.


به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، هیأت وزیران در جلسه مورخ ۸ دی ۱۴۰۰، به موجب حکم مندرج در اصلاحیه ماده (۶) قانون «حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی»، با پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مطابق با اصلاحات اعمال شده در قانون موافقت کرد.


براساس اصلاحیه مذکور، ‌طرح‌های مندرج در این آیین‌نامه شامل طرح‌های ایجاد تأسیسات پتروشیمی با خوراک پروپان یا بوتان و همچنین تأسیسات پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی مندرج در قانون «حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» و طرح‌های تکمیل زنجیره ارزش (طرح‌های ایجاد صنایع اولویت‌دار تکمیل زنجیره ارزش) هستند.


همچنین میزان سرمایه‌گذاری ارزش شده مندرج در آیین‌نامه فوق شامل برآورد میزان سرمایه‌گذاری هر طرح است که به‌صورت ارزی و با تبدیل بخش ریالی به ارز بر مبنای نرخ روز مورد تأیید بانک مرکزی در مجوز درج می‌شود.


به موجب اصلاح آیین‌نامه یاد شده، وزارت نفت مکلف است ظرف (۳۰) روز از تاریخ ابلاغ این اصلاحیه، نسبت به اعلام سازوکار ارسال تقاضا، برای متقاضیان اجرای طرح‌های تکمیل زنجیره ارزش در تارنمای وزارت نفت و همچنین دعوت از شرکت‌های پتروشیمی که دارای مجوز تخصیص خوراک پروپان یا بوتان در سواحل هستند، اقدام کند.


طرح‌های ساخت پتروشیمی با خوراک پروپان یا بوتان صرفاً شامل طرح‌هایی خواهد بود که خوراک خود را مستقیم از وزارت نفت یا با یک واسطه از آن وزارت دریافت می‌کنند. همچنین متقاضیان خوراک پروپان یا بوتان باید برداشت همزمان پروپان و بوتان به نسبت مورد تأیید وزارت نفت را در طرح‌های خود پیش بینی ‌کنند.


در مجوزی که توسط وزارت نفت برای طرح‌های موضوع این آیین نامه صادر می‌شود، باید مواردی همچون کمیت، کیفیت، مدت تعهد تأمین خوراک پالایشگاه یا پتروپالایشگاه برای (۲۰) سال و برای طرح‌های پتروشیمی با خوراک پروپان یا بوتان برای (۱۲) سال و نیز محل تحویل خوراک قید شود.


همچنین وزارت نفت موظف است در زمان اعطای مجوز طرح، نسبت به اعطای مجوز پیش‌فروش تا سقف ۵۰ درصد فرآورده‌ها معادل حداکثر ۵۰ درصد میزان سرمایه‌گذاری ارزش‌گذاری شده به شرکت‌های خارجی در قبال تأمین مالی خارجی (فاینانس) یا تأمین تجهیزات با فناوری پیچیده به تشخیص این وزارتخانه اقدام کند.


 


انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد