امروز

پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۷:۵۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش اعتماد نو به نقل از اعتماد نو به نقل از برنا، بر اساس اعلام مرکز آمار در آذر ماه ١٤٠٠ عدد شاخص کل قیمت مصرف کننده  برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩٥) به ٣٧٩,٢ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٧ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیش‌ترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌ همدان با ٣.٠ درصد افزایش و کم‌ترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کردستان با ٠.٦ درصد افزایش است.

 

 درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ٣٥,٢ درصد می‌باشد. بیش‌ترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد (٤٥.٦ درصد) و کم‌ترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان  (٢٨.٠ درصد) است.

 

 نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به عدد ٤٣,٤ درصد رسید. بیش‌ترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (٥١.١ درصد) و کم‌ترین آن مربوط به استان قم (٣٩.٢ درصد) است.

 

1

 

خانوارهای شهری

 

در آذر ماه ١٤٠٠ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩٥) به ٣٧٤,٩ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٦ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیش‌ترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان همدان با ٢.٩ درصد افزایش و کم‌ترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌ کردستان با ٠.٧ درصد افزایش است.

 

 درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ٣٥,٠ درصد است. بیش‌ترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد (٤٤.٢ درصد) و کم‌ترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان (٢٧.٢ درصد) است.

 

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای شهری به عدد ٤٢,٧ درصد رسید. بیش‌ترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان زنجان  (٥٠.٦ درصد) و  کم‌ترین آن  مربوط به  استان قم (٣٩.١ درصد) است.

 

2

 

خانوارهای روستایی

 

در آذر ماه ١٤٠٠ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (١٠٠=١٣٩٥) به ٤٠٣,٧ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٨ درصد افزایش داشته است. در این ماه بیش‌ترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان گیلان با ٣.٣ درصد افزایش و کم‌ترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کردستان با ٠.١ درصد افزایش می­باشد.

 

3

 

فاصله تورمی دهک‌ها در آذر ماه ۰٫۲ درصد افزایش یافت

 

گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور نشان می‌دهد، بر اساس دهک‌های هزینه‌ای طی آذر ماه ١٤٠٠ درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی ٣٦,٢ درصد می‌باشد. بیش‌ترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد (٤٨.٥ درصد) و کم‌ترین آن مربوط به استان همدان (٢٥.٧ درصد) است.

 

 نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذر ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای روستایی به عدد ٤٧,٠ درصد رسید. بیش‌ترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان  ایلام (٥٤.١درصد) و کم‌ترین آن مربوط به استان ‌ سیستان وبلوچستان (٤٠.٩ درصد) است.

 

نرخ تورم کل کشور در آبان ماه ١٤٠٠ برابر ٤٣,٤ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٤٢.٧ درصد برای دهک­­ نهم تا ٤٦.٢ درصد برای دهک دوم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٥٨.٤ درصد برای دهک­ های دوم و سوم تا ٥٧.٢ درصد برای دهک دهم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٣٩.٧ درصد برای دهک دهم تا ٣٣.٩ درصد برای دهک اول است.

 

11

 

فاصله تورمی دهک‌های هزینه‌ای

 

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣,٤ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٣.٢ درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است. فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٠.٦ واحد درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل  ١.٥ واحد درصد کاهش داشته است.

 

22

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد