امروز

جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۰:۲۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از رسانه رسمی باشگاه پرسپولیس، این باشگاه با توجه به طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده شکایت از باشگاه گل‌گهر و ابهامات موجود در رسیدگی و اعلام رأی تا مسائل پس از آن، بیانیه‌ای را صادر کرد. در این بیانیه آمده است:

«با یک حکم عجیب و غریب در نحوه رسیدگی، مستندات و صدور و اعمال رأی روبه‌رو هستیم. در پرونده بازیکن خارجی گل‌گهر با توجه به آنچه از سوی کارشناسان و مقام‌های رسمی مطرح شد، نتیجه‌گیری اتفاق افتاده که طی آن همه جوانب امر بررسی نشده است. اتفاقاتی که در ادامه در حال روی دادن است نیز احساس خوبی را منتقل نمی‌کند. سه تیم سود برده‌اند و دیگران همه متضرر شده‌اند. این مسئله تأثیر عجیب و حساب شده‌ای روی لیگ گذاشت.

این رأی همچنین در حالی صادر شد که در جریان رسیدگی با مشکلات و ابهام‌های زیادی روبه‌رو بود. کارشناسان فن در صحبت‌های خود اشاره به اشتباهات فراوانی داشتند که در جریان رسیدگی اتفاق افتاد. حتی به قوانین و آیین‌نامه‌های خود فدراسیون اشاره کردند که موید همین نکته بود و براساس آنها اصولاً صدور چنین حکمی جایز نبود. در این ارتباط مثال‌هایی از فوتبال دنیا و حتی رقابت‌های داخلی هم ارائه شد که صدور چنین رأیی را زیر سؤال می‌برد. در متن رأی هم که ابهام و عدم بررسی کافی دیده می‌شود. هنوز یکی از سؤالات این است که چرا اصرار بر تعجیل در اعلام رأی بود آنهم رأیی که شاکله لیگ را به‌هم ریخت و پشتوانه قانونی کافی هم نداشت.

ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. پیش از این مدت زمان مشخصی اعلام شده بود که کمیته استیناف نظر خود را اعلام کند. پس چه شد؟ اگر بررسی به این میزان زمان نیاز داشت چرا کمیته انضباطی باید با آن سرعت رأی را صادر می‌کرد؟ این کشتن زمان فعلی چه هدفی را دنبال می‌کند؟ آیا کسی توجه دارد عادت کردن به این امتیازات و جدول چه تبعاتی دارد؟ به راستی چرا دیگر باشگاه‌ها که متضرر شده‌اند دیگر واکنشی ندارند؟ برای آنها چه اتفاقی افتاده است؟ باشگاه گل‌گهر دیگر چرا صدایی ندارد؟ چه مسائلی در میان است که احیاناً سال‌ها بعد درباره‌اش روشنگری اتفاق بیفتد؟

چطور است که بخش بین‌الملل فدراسیون فوتبال که سهم زیادی در این پرونده داشته، نقشش گم شده و سازمان لیگ که کارت بازی صادر کرده است جوابگو نیستند. نمی‌شود در خروجی رأی، فقط باشگاه پرسپولیس و بقیه باشگاه‌هایی که سکوت کرده‌اند ضرر کنند!

سخن ما این است که کمیته استیناف هر چه زودتر نتیجه بررسی خود را اعلام کند. اگر تخلفی اتفاق افتاده که محرز شده است، بگوید. اگر در صورت تخلف، مستند قانونی برای صدور رأی اهدای امتیاز به چند تیم وجود دارد، آن را مشخص کند. روشنگری کند که چه عاملی باعث می‌شود که بر خلاف رویه‌های بین‌المللی و داخلی عمل شود که سود خاصی نصیب خواص و ضرر نصیب اکثریت شود؟ اگر هم نه و رأی باطل است که آن را بگوید تا تکلیف باشگاه‌ها و لیگ روشن شود.

از سوی دیگر، با توجه به حساسیت امر و ابهام درباره بروز تخلف و همچنین بندهای قانونی برای صدور رأی، دلیل اعمال رأی قطعی نشده در جدول مسابقات که در عمل باعث فشار روی کمیته استیناف برای تأیید آن شده است، چیست؟ گذر زمان همچنین باعث عادت به این امتیازات و چینش جدول می‌شود و همه اینها در عمل فوتبال ایران و کمیته استیناف را برابر عمل انجام شده قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به مصلحت‌اندیشی‌ها شود که به عادت موجود دست زده نشود.

همه ما می‌دانیم لیگ فصل جاری تا چه حد سنگین و با رقابت فشرده همراه است. حتی یک گل می‌تواند شرایط نهایی جدول را دگرگون کند چه رسد به اینکه براساس یک پرونده با ابهام‌هایی که دارد به چند تیم امتیازاتی بدهند. نباید اینگونه امتیاز گرفتن در فوتبال ایران به رسم و بدعت تبدیل شود، چون می‌توان برای تکرار آن، انواع سناریوها را اجرا کرد. از سوی دیگر سؤال است که آیا در سال‌های گذشته بازیکنانی چون پاتوسی و استنلی نبوده‌اند که بدون بازی‌های ملی در این لیگ حضور پیدا کردند؟ چرا در آن زمان خبری از این حرف‌ها و آرا نشد؟ آیا منافع تیم‌هایی خاص در میان بود که باید لحاظ می‌گردید؟

از سوی دیگر چرا به پرونده‌ای موازی و مشابه با همین پرونده باشگاه گل‌گهر توجه نشد و حکمی صادر نگردید. در آن پرونده هم براساس قوانین داخلی با موضوع بازیکن خارجی روبه‌رو هستیم. قاعدتاً رفتار و رأی باید برای هر دو مشابه باشد. در آن پرونده مشخصاً از سوی ناظر بازی اعلام شد که دو بازیکن تیم تهرانی بدون مجوز وارد بازی شده‌اند. اگر قانونی هست باید برای همه اجرا شود و اگر قانونی نیست که آن رأی چطور صادر شد؟ چه قدرتی وجود دارد که می‌تواند یک جایی منجر به صدور رأی بدون قانون شود یا اینکه جلوی اجرای قانون را گرفته باشد؟ باشگاه نساجی تاکنون بارها اعتراض کرده است که چرا به شکایتش رسیدگی نمی‌شود.

یکسری مسائل واضح و روشن وجود دارد که به آنها توجهی نشده و جای سؤال دارد. درست در همین زمان هم پرسپولیس و سپاهان باید براساس یک رأی در زمین بی‌طرف از هم میزبانی کنند که این هم باز به سود تیم خاصی شده است که همه این ابهامات را موجب شده است.

بار دیگر تأکید می‌کنیم نتیجه این پرونده باید هر چه زودتر مشخص و اعلام شود. بلاتکلیف بودن لیگ و تیم‌ها به چه قیمتی و به سود کیست؟».

 

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد