امروز

جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۴:۱۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

فرهنگی

  کتاب چالش‌های تاریخ‌ورزی در ایران امروز تألیف علیرضا ملائی‌توانی عضوهیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد. کتاب چالش‌های تاریخ‌ورزی در ایران امروز از مجموعه پژوهش‌های طرح جامع اعتلای علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور تألیف علیرضا ملائی‌توانی[…]


 

کتاب چالش‌های تاریخ‌ورزی در ایران امروز تألیف علیرضا ملائی‌توانی عضوهیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.


کتاب چالش‌های تاریخ‌ورزی در ایران امروز از مجموعه پژوهش‌های طرح جامع اعتلای علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور تألیف علیرضا ملائی‌توانی عضوهیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به بهای ۷۴ هزار تومان به تازگی منتشر شد.

 

این کتاب پژوهشی است برای چاره‌اندیشی درباره دانش و رشته تاریخ، از آزادی‌های مدنی و تاریخ‌نگاری ایرانی تا آسیب‌شناسی روش‌های آموزش تاریخ و مسئله اشتغال دانش آموختگان تاریخ و…

 

در پشت جلد کتاب آمده است: این اثر در واقع مقدمه‌ای بر چالش‌شناسی رشته تاریخ است؛ چالش‌هایی که می‌تواند از هدف‌گذاری‌های آموزشی و مدیریت رشته تاریخ در دانشگاه‌های ایران آغاز شود و تا مرزهای دفاع از حقیقت در پژوهش‌های تاریخی گسترش یابد. البته شناسایی و فهم همه چالش‌ها نه ممکن است و نه در این مجال می‌گنجد، اما نگارنده کوشیده است دریچه‌ای به سوی برخی از مسئله‌های این رشته و دانش‌آموختگانش بگشاید.

 

این‌کتاب از مجموعه طرح جامع اعتلای علوم انسانی است. طرح جامع اعتلای علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور در راستای انتشار آثار پژوهشی مجریان طرح‌ها، یکی دیگر از این آثار پژوهشی را که پیشتر در قالب گزارش طرح به صورت محدود منتشر شده بود، در ساختار جدید و به صورت کتاب در دسترس همه علاقه مندان به علوم انسانی قرار داده است. این کتاب چنانکه عنوان آن نیز گویا است به موضوع تخصصی پیدایش رشته فلسفه در ایران به عنوان یک رشته دانشگاهی و همچنین ارتباط اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی درسی این رشته و مهارت و اشتغال دانش اموختگان این رشته در طی دهه‌هایی که از پیدایش این رشته در ایران می‌گذرد تا حال حاضر اختصاص یافته است.

 

موضوع پیدایش رشته‌های علوم انسانی، ارتباط اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی‌های تحصیلی در این رشته‌ها با مهارت و اشتغال دانش‌آموختگان هریک از رشته‌ها، از محورهای اصلی تعدادی از طرح‌های پژوهشی در طرح جامع اعتلای علوم انسانی است.

 

فهرست این اثر عبارت است از:

 

سخن پژوهشگاه

 

مقدمه

 

فصل اول: آزادی های مدنی و رویکرد تاریخ نگاری ایران

 

فصل دوم: مسئله بیکاری دانش آموختگان

 

فصل سوم: مبانی معرفتی و جهت‌گیری‌های مهارتی در تدوین اعتماد نو به نقل از برنامه‌های آموزشی رشته تاریخ

 

فصل چهارم: مهارت‌های پژوهشی؛ روش تحقیق و روش‌شناسی تاریخی

 

فصل پنجم: روش آموش تاریخ در ایران

 

فصل ششم: تاریخ نگاری نهادها، سازمان‌ها، مؤسسه‌ها، صنایع و… ظرفیتی تازه برای پژوهش‌های اشتغال آفرین در رشته تاریخ

 

فصل هفتم: آیا رشته تاریخ در ایران دچار بجران شده است؟

 

فصل هشتم: نقد رویکردهای پوزیتیویستی به دانش تاریخ

 

فصل نهم: ستیز با گذشته زیان‎بار

 

فصل دهم: نقد ایده تاریخ به خاطر تاریخ

 

فصل یازدهم: تاریخ‌ورزی در فضای عمومی

 

کتاب نامه:

 

الف) کتاب‌ها

 

ب) مقاله‌ها

 

ج) نشست‌ها

 

د) اسناد

 

هـ) منابع انگلیسی

 

ملائی توانی در مقدمه این اثر در معرفی فصول کتاب می‌نویسد: فصل نخست این کتاب به مسئله آزادی‌های آکادمیک در ایران، دشواری‌های تاریخ پژوهی و نیز تفکر تاریخی در فضای غیردموکراتیک ایران می‌پردازد.

 

موضوع فصل دوم مسئله بیکاری دانش آموختگان؛ اشتغال و بازار کار آنها در ایران همراه با چشم‌اندازی تاریخی به مسئله است. مبانی معرفتی و جهت‌گیری‌های مهارتی در تدوین اعتماد نو به نقل از برنامه‌های آموزشی رشته تاریخ موضوع فصل سوم این کتاب است که در آن به سیاست‌گذاری مطلوب و جهت‌گیری‌های کاربردی رشته تاریخ و نیز مهارت‌های مبنایی در اعتماد نو به نقل از برنامه درسی و نحوه فعال کردن مهارت‌های خاص رشته تاریخ پرداخته و از مخاطره‌ها و فرصت‌های ارتباط با جامعه و بازار سخن گفته است.

 

فصل چهارم به مهارت‌های پژوهشی اختصاص دارد. مباحث روش شناسانه در اعتماد نو به نقل از برنامه آموزشی رشته تاریخ از مهم‌ترین مطالب این فصل است. فصل پنجم به روش‌های آموزش و تدریس تاریخ می‌پردازد و از ضرورت بازنگری در شیوه‌های تدریس، با هدف فهم و یادگیری بیشتر سخن رانده است.

 

فصل ششم به تاریخ نگاری نهادها، سازمان‌ها، مؤسسه‌ها، صنایع و اهمیت این نوع تاریخ‌نگاری‌ها و تمهیدات روش شناختی آن به عنوان ظرفیتی تازه برای پژوهش‌های اشتغال آفرین در رشته تاریخ و نیز راه‌های فعال کردن این ظرفیت پرداخته است.

 

فصل هفتم این پرسش مقدر را طرح می کند که آیا رشته تاریخ در ایران دچار بحران شده است؟ نگارنده برای پاسخ به این پرسش به تعریف بحران در علوم و بحران سیستمی در دانش تاریخ و راه های عبور از بحران پرداخته است.

 

موضوع فصل هشتم نقد رویکردهای پوزیتیسویستی و زبان‌های چیرگی این رهیافت بر دانش تاریخ است. نگارنده می‌کوشد با دفاع از جنبه‌های رهایی بخش و روشنگر دانش تاریخ، چشم‌اندازی متفاوت به روی این دانش بگشاید.

 

فصل نهم با عنوان ستیز با گذشته زیان بار در صدد بازخوانی و نقد میراث‌های زیان بار گذشته است. فصل دهم با عنوان نقد ایده تاریخ به خاطر تاریخ به موضوع استفاده و سوء استفاده از تاریخ می‌پردازد تا زیان‌های ایده گذشته برای گذشته را از نگاه کارکردهای اجتماعی و گفتمانی آن توضیح دهد.

 

واپسین فصل کتاب به تاریخ ورزی در فضای عمومی اختصاص دارد. نگارنده با شرح تفاوت‌های فضای عمومی و فضای تخصصی می‌کوشد از ضرورت استفاده از ظرفیتهای پایان ناپذیر عرصه عمومی به عنوان مکمل فضای تخثثی در دانش تاریخ دفاع کند.

 

علیرضا ملائی‌‌توانی در سال ۱۳۴۹در قزوین به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در قزوین و دوره‌ دبیرستان را در تنکابن به اتمام رساند. با ورود به دانشگاه تهران در سال ۱۳۶۷ در رشته‌ تاریخ به تحصیل پرداخت و به ترتیب در سال‌های ۱۳۷۵ و ۱۳۷۹ در مقطع کارشناسی‌ارشد رشته‌ تاریخ از دانشگاه فردوسی مشهد و مقطع دکتری رشته‌ تاریخ ایران اسلامی از دانشگاه شهید بهشتی فارغ‌التحصیل شد. او سابقه‌ تدریس در دانشگاه‌های ارومیه، پیام نور، مؤسسه‌ آموزش عالی باقرالعلوم و پژوهشکده‌ امام خمینی و انقلاب اسلامی را دارد و همچنین عضو  سابق هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه ارومیه، استاد مدعو دانشگاه تهران و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است.

 

ملائی‌توانی تاکنون کتاب‌هایی چون «ایران و دولت ملی در جنگ جهانی اول»، «مشروطه و جمهوری: ریشه‌های نابسامانی نظم دمکراتیک در ایران (۱۲۸۴ – ۱۳۰۵)»، «مجلس شورای ملی و تحکیم دیکتاتوری رضا شاه»، «درآمدی بر روش پژوهش در تاریخ»، «زندگینامه سیاسی آیت الله طالقانی، تهران»، «از کاوه تا کسروی: نقد رفتارها و باورهای دینی ایرانی‌ها»، «گفتمان تاریخ‌نگاری رسمی دوره پهلوی پیرامون رضاشاه»، «تاریخ شفاهی بمباران شیمیائی سردشت» و… را به چاپ رسانده است.

 


انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی