امروز

سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۰:۴۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

رئیس‌جمهور به‌زودی به روسیه سفر می‌کند/ خبر استیضاح و استعفای وزرای اقتصادی شوخی تلخی بیش نیست
دولت

به گزارش اعتماد نو به نقل از اعتماد نو به نقل از برنا، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت در نشست خبری خود در جمع پایگاه خبریان با تبریک میلاد مسیح گفت: در آستانه حماسه نهم دی قرار داریم، روز بصیرت[…]


به گزارش اعتماد نو به نقل از اعتماد نو به نقل از برنا، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت در نشست خبری خود در جمع پایگاه خبریان با تبریک میلاد مسیح گفت: در آستانه حماسه نهم دی قرار داریم، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت این روز را گرامی میدارم که در آن ایستادگی مردم را دیدیم. همچنین در آستانه ایام شهادت سردار سلیمانی وابومهدی المهندس  قرار داریم انشاالله راه این شهیدان ادامه خواهد یافت و با جدیت پیگیری های حقوقی در این زمینه ادامه دارد.

 

او با اشاره به مصوبات هیئت دولت گفت: آیین نامه قانون بودجه در هفته قبل به تصویب رسید که در راستای اصلاح شیوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان بود به گونه ای که بتوان در محاسبه تعرفه برق نسبت به اضافه مصرف از الگوی مصرف از مشترکان پرمصرف مبلغ بیشتری اخذ شود و در عوض مشوق هایی در اختیار مشترکین کم مصرف قرار بگیرد.

 

بهادری جهرمی بیان کرد: استاندار خوزستان در جلسه هیات دولت حضور پیدا کرد، این طبق وعده ای بود که دادیم.ایشان گزارش مفصلی را از معضلات استان اعم از بحران کم آبی ، فاضلاب استان، اشتغال جوانان و سایر مسایل ارایه کردند، اعضای کابینه و وزرا نکات خود را در خصوص استان مطرح کردند و به صورت جمعی برای حل مشکلات استان اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی های صورت گرفت. تصمیم گیری نهایی در راستای تسریع حل مشکلات مطرح شد . آقای رییس جمهور معاون اجرایی را مکلف کرد تا با شخصیت های دیگر استان و شخصیت های ملی استان جلسات دیگری را برگزار کنند.

 

سخنگوی دولت در خصوص شیوع اومیکرون گفت: یک جلسه فوق العاده ستاد کرونا را بلافاصله پس از شناسایی اولین مورد های این سویه برگزار کردیم و در دو جلسه دیگر به بررسی وضعیت شرایط کرونا ویژه به شیوع اومیکرون پرداخته شد، الزامی است تا رسانه ها درباره قدرت انتشار این سویه اطلاع رسانی کنند. مردم برای قدردانی از نعمت واکسیناسیون و جلوگیری از اعمال مجدد محدودیت ها ضمن آنکه دوز سوم را تزریق کنند پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و جدی بگیرند.طی دو هفته گذشته شوراهای عالی متعددی به ریاست شخص رییس جمهور برگزار شد ، دومین جلسه شورای عالی اشتغال در همین دولت با فاصله کمتر از دوماه برگزار شد این سرعت زمانی بی سابقه است و نشان از اهتمام دولت به حل مشکل بیکاری مردم دارد.

 

وی در خصوص سفر رییس جمهور به مسکو گفت: در استمرار تعاملات راهبردی ایران وروسیه آقای پوتین از آقای رییسی دعوت کردند تا به روسیه سفر کنند در اوایل سال آتی میلادی رییس جمهور به روسیه سفر میکنند، این سفر در چهارچوب سیاست کشور مبنی بر تقویت و توسعه همکاری ها دوجانبه و‌چند جانبه با اولویت کشور های همسایه صورت میگیرد.مسائل دوجانبه، منطقه ای، با محوریت توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی مذاکرات خواهد بود که معاونت سیاسی دفتر رییس جمهور در حال اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی آماده سازی مقدمات سفر هستند.

 

وی در خصوص وضعیت منابع ارزی کشور گفت: کشور در شرایط تحریمی قرار دارد اما به نسبت این شرایط وضعیت فروش نفت و بازگشت منابع ارزی در وضعیت قابل قبولی قرار دارد امروز شاهد ثبات در بازار ارزی قرار داریم مشکلی در تامین ارز نداریم با همین سرعت حرکت در فروش نفت و بازگشت منابع ارزی باید منتظر شنیدن خبر های بهتری در خصوص گشایش های ارزی باشیم.

 

وی در خصوص  نظر دولت در مورد طرح صیانت گفت: این طرح از سوی جمعی از نمایندگان در دستور مجلس قرار گرفته است و وزارت ارتباطات به نمایندگی از دولت نکاتی را اعلام کرده است که در آن  برخی از نگرانی های مردم و اصحاب رسانه و فعالان کسب و کار هم مد نظر قرار گرفته شده است، نگاه دولت این است که با توجه به وضعیت فعلی فضای مجازی دسترسی به اینترنت پرسرعت امن و ارزان و با کیفیت جزو حقوق شهروندی مردم است و دولت خود را مکلف به تامین این حق میداند و تدابیر لازم در خصوص دسترسی به این فضا در دستور کار قرار دارد. در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی در  خصوص استفاده از منظومه های ماهواره ای برای تامین اینترنت در مناطق محروم و افزایش کیفیت اینترنتی تصمیم گیری های صورت گرفت.

 

سخنگوی دولت در خصوص افزایش قیمت کالاها گفت: برای درک وضعیت موجود و ارزیابی آن دو مساله مهم را باید در نظر گرفت. اول بیماری های زمینه ای اقتصاد کشور و دوم گران فروشی های خلاف ضابطه.در خصوص مورد اول باید درک کرد که دولت سیزدهم میراث دار تورم های سنگین سالهای اخیر بوده است. تورم امروز آثار تصمیمات گذشته و ناشی از بیماری های زمینه ای اقتصاد ایران است که نیازمند اصلاحات ساختاری در نظام بودجه ریزی، بانکی و ارزی است که بخشی از آن در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیش بینی شده و این اصلاحات از اعتماد نو به نقل از برنامه های اساسی دولت است.

 

وی افزود:  برای کنترل و کاهش تورم، کنترل رشد نقدینگی و کسری بودجه در دستور پیگیری است که در همین مدت کوتاه دوره مدیریتی دولت سیزدهم، رشد نقدینگی کاهش داشته و دولت موفق شده است ۱۲ واحد درصد از رشد پایه پولی جلوگیری کند که منجر به کاهش فشار تورمی هم شده است.مبارزه با گران فروشی و پایش دائمی قیمت ها و دسترسی مردم به اجناس توسط ستاد تنظیم بازار در حال پیگیری است و جلسات آن به صورت منظم و هفتگی توسط معاون اول در حال برگزاری است.هفته گذشته یکی از جلسات آن به ریاست رییس جمهور برگزار شد. وفور کالاهای اساسی در بازار، اصلاح زنجیره توزیع و افزایش تیم های بازرسی و برخورد با اخلالگران بازار و کنترل قیمت ها از موضوعاتی بود که پیگیری می شود . در این زمینه وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت و سازمان تعزیرات حکومتی همکاری های مشترک دارند.

 

 سخنگوی دولت در خصوص تعامل قوه قضائیه و دولت بیان گرد: تعامل و همکاری سه قوه قطعا در پیشبرد امور کشور موثر است.باتوجه به امیدی که در مردم ایجاد شده است این تعامل و همکاری ها روز به روز باید گسترده تر و موثرتر شود و رفع مشکلات مردم به خصوص در موضوعات معیشتی و تولید و ایجاد اشتغال از جمله مواردی است که همکاری سه قوه در رشد آنها و رضایتمندی در مردم موثر است. لذا ضمن تشکر از تلاش همه قوا و ارکان کشور، این همکاری ها انشاالله روز به روز در تمام ابعاد و سطوح گسترش یابد.

 

سخنگوی دولت گفت: دولت هیچ اعتماد نو به نقل از برنامه کوتاه مدتی برای حذف ارز ترجیحی برای  گندم و دارو ندارد.در خصوص اعتماد نو به نقل از برنامه های بلند مدت هم طبیعتا باید منتظر تصمیمات مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ باشیم.البته در راستای اصلاحات ساختاری بلندمدت، یکی از فرضیه ها اصلاح نظام پرداخت یارانه، اصلاح در حوزه دارو است به نحوی که یارانه حمایتی دولت مستقیماً جامعه هدف را مورد پوشش قرار دهد. یعنی ارز به سازمان های بیمه گر اختصاص یابد تا مصرف کننده واقعی از آن بهره مند شود. لذا یارانه ها حذف نمی شود بلکه هدفمند می شوند.

 

بهادری جهرمی اظهار کرد: دولت هیچ اعتماد نو به نقل از برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد. این نامه ای که منتشر شد در خصوص اعتماد نو به نقل از برنامه دولت برای باز توزیع یارانه بنزین بود آن هم نه در سطح ملی بلکه صرفا محدود به دوجزیره ای که نامبرده شد. یارانه بنزین تا امروز به دارندگان خودرو تخصیص داده میشد و همینطور به کسانی که چند خودرو دارند یارانه بنزین تخصیص داده میشد. این طرح برای عادلانه تر شدن توزیع بنزین است.مردم نتیجه اجرای آزمایشی این را در دو جزیره خواهند دید و در مورد مناسب تر بودن نتیجه باز توزیع می توانند اظهار نظر کنند. دولت سیزدهم اهل تصمیمات یک شبه و خبرهای تلخ صبح جمعه نیست، دولت سیزدهم دولت مردمی است نه دولت امنیتی . هیچ اعتماد نو به نقل از برنامه ای برای تغییر قیمت بنزین نداریم.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص نامه کمیته اصلاحات ساختار بودجه مجلس به دولت  بیان کرد: نامه ای از کمیته مورد اشاره توسط دولت دریافت نشده است. اگر منظور شما نامه یکی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به رئیس محترم سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه است که پاسخ آن نامه همان هفته گذشته توسط آن سازمان با ذکر جزییات داده شده است.درلایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تمام احکام و الزامات اصلاح ساختار بودجه رعایت شده است و گزارش آن برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص شنیدن صداهای متناقض از تیم اقتصادی دولت گفت:دیدگاه های مختلف در جلسات مطرح و در نهایت جمع بندی و ابلاغ می شود و همه اعضای تیم اقتصادی دولت خود را مجری مصوبات می دانند. رییس جمهور قبل از اخذ رأی اعتماد شفاف اعلام کردند مسئول تیم اقتصادی دولت شخص معاون اول هستند. اعتماد نو به نقل از برنامه اقتصادی از پیش از آغاز به کار دولت اجمالا روشن بود و پس از آغاز به کار چکش کاری و تثبیت شد. در حوزه اتخاذ تصمیمات اقتصادی هیچ‌ مشکل و عدم هماهنگی در دولت وجود ندارد.

 

بهادری جهرمی در همین راستا ادامه داد: دولت اعتماد نو به نقل از برنامه اقتصادی مشخص و روشنی دارد و براساس آن اعتماد نو به نقل از برنامه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ رشد هشت درصدی، کنترل وکاهش تورم، رونق تولید و ایجاد اشتغال و تولید مسکن را هدف گذاری کرده است البته حضور و بیان همه نظرات و دیدگاه های اقتصادی در جلسات کارشناسی از نقاط قوت این دولت است و هیچ دیدگاه و رویکرد اقتصادی در جلسات کارشناسی دولت غالب نیستند. البته دیدگاه های مختلف در جلسات مطرح و در نهایت جمع بندی و ابلاغ می شود و همه اعضای تیم اقتصادی دولت خود را مجری مصوبات می دانند. همانطور که رییس جمهور محترم اعلام کردند؛ مدیر و محور اقدامات و اعتماد نو به نقل از برنامه‌های اقتصادی دولت شخص معاون اول رئیس جمهور است و هر گونه اطلاع‌رسانی در خصوص مباحث اقتصادی نیز با هماهنگی ایشان انجام می شود.

 

سخنگوی دولت در خصوص تحقق میزان فروش نفت در لایحه بودجه سال آینده گفت: فروش نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کاملا واقع بینانه پیش بینی شده و قابل دسترس است و با اقدامات دیپلماتیک و تعاملات بین المللی دولت، حدوداً همین میزان فروش نفت و بازگشت ارز حاصل از آن در ماه های اخیر محقق شده است.

 

بهادری جهرمی مطرح کرد: لذا این درآمدهای ارزی پیش بینی شده لایحه بودجه، مبتنی بر شرایط فعلی است، هرچند که با توجه به دیپلماسی فعال اقتصادی به خصوص ارتباط با همسایگان شرایط بهتری پیش بینی می شود.به عنوان مثال از ابتدای سال تا پایان آذرماه؛ کل تأمین ارزی که در کشور و برای واردات تمام کالاها صورت گرفته، معادل ۴۰میلیارد دلار است که از مجموع ارز تامین شده در ۱۲ ماه سال گذشته بیشتر است. رییس جمهور محترم هم پیش از این بارها تاکید کردند مذاکرات را با زندگی مردم گره نمی زنیم و همزمان اقداماتی به منظور رفع تحریم ها و دفاع از حقوق مردم انجام می شود .اقدامات لازم برای خنثی سازی تحریم ها در دستور کار قرار دارد.

 

 سخنگوی دولت در  خصوص روند کند انتصاب مدیران در دولت گفت: مطالبه ای که مطرح کردید از جمله مطالبات به حقی است که مستمرا از بدنه مدیریتی دولت و از جمله در سفرهای استانی از رئیس جمهور محترم پیگیری می شود.رییس جمهور محترم هم در جلسه اخیر هیات دولت بر لزوم تصمیم گیری هرچه سریعتر برای تثبیت مدیران شایسته یا تغییر مدیران ناکارآمد و جایگزینی با افراد شایسته تاکید کردند.بنای دولت تغییر اتوبوسی مدیران نیست. بلکه مبنا شایسته سالاری، کارآمدی و اعتقاد به حرکت تحولی و فعالیت شبانه روزی برای مردم است. لذا تسریع در تعیین تکلیف مدیران، تثبیت یا جایگزین کردن افراد شایسته تر مورد تاکید قرار گرفته است.

 

وی در خصوص شبهات در مورد نحوه شهادت شهید ایرلو گفت: شهادت شهید ایرلو واقعیت تلخی را که مردم یمن می چشند به جهانیان یادآوری کرد، این برکات خون این شهید بود‌. شهید ایرلو به کرونا مبتلا شد به دلیل وضعیت خاص ایشان امکان بهبود در صنعا میسر نشد و با هماهنگی های به تهران منتقل شدند ولی به دلیل سابقه جانبازی و تاخیر در انتقال ایشان امکان بهبودی ایشان حاصل نشد. البته پاسخ درخواست ایران هم برای انتقال با تاخیر و پس از وساطت مقامات عراق داده شد.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال اعتماد نو به نقل از برنا مبنی بر آنکه اخبار پراکنده ای را در خصوص نحوه تخصیص ارز ترجیحی شاهد هستیم مشخصا بفرمایید اعتماد نو به نقل از برنامه دولت برای اصلاح نظام پرداخت یارانه ای و تخصیص ارز ترجیحی چیست گفت: در خصوص ارز ترجیحی ناکارآمدی سیاست های اقتصادی دولت گذشته امروز برای همه روشن است و مردم طعم این ناکارآمدی را با وضعیت تورمی می چشند، در همین راستا مجلس یازدهم هم در دولت قبل در هنگام تصویب بودجه ۱۴۰۰سقفی را برای منابع به منظور ارز ترجیحی در نظر گرفت، که این سقف در ابتدای کار دولت جدید تمام شده بود و منبع جدید وجود نداشت، دولت برای افزایش این سقف منابع، لایحه دو فوریت را به مجلس داد و مجلس مخالفت کرد و این مجوز را به دولت اعطا نکرد و دولت سیاست اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را با سرعت بیشتر در دستور کار قرار داد.  تمام تصمیمات پیش از اقدام از همین تریبون از مرجع رسمی به اطلاع مردم خواهد رسید و اقدامات حمایتی لازم هم برای عموم مردم صورت خواهد گرفت.

 

وی در همین راستا ادامه داد: اصل مشکل آفرین بودن سیاست واگذاری این ارز ، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. دولت تا زمانی که اطلاع رسانی لازم را به مردم در خصوص تغییر در سیاست و شیوه تخصیص یارانه ها انجام ندهد همان روال اعطای ارز ترجیحی را در دستور دارد. هر افزایش قیمت و گرانی در این کالاها پذیرفتنی نیست و غیر مجاز است. و ستاد تنظیم بازار در صورت مشاهده اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

 

وی در خصوص اخبار منتشر شده در استیضاح وزرای اقتصادی دولت گفت: این شایعات شبیه یک شوخی تلخ است و ارزش خاصی برای پاسخگویی ندارد. وزرای اقتصادی از فعال ترین اعضای کابینه هستند وجزو‌ پرکار ترین و با انگیزه ترین وزرا هستند و جز جدایی ناپذیر از تیم اقتصادی دولت هستند که با قوت و انگیزه کافی به اقدامات خود ادامه خواهند داد.

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر غیرقانونی بود پیش بینی ساخت پالایشگاه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: براساس بند ب ماده۳ قانون سیاست های کلی اصل ۴۴، دولت مکلف است هشتاد درصد از ارزش مجموع سهام بنگاه های دولتی در هر فعالیت مشمول گروه دو این قانون را واگذار کند.البته در تبصره یک همین بند، دولت مجاز شده است به منظور حفظ سهم بهینه بخش دولتی در فعالیت های همین گروه دو که پالایشگاه ها را نیز شامل می شود، به میزانی سرمایه گذاری کند که سهم دولت از بیست درصد ارزش این فعالیت ها در بازار بیشتر نباشد.لذا سرمایه گذاری برای ساخت این پالایشگاه در چارچوب قانون است و منع قانونی ندارد.از طرفی در متن لایحه دولت به صراحت نوشته شده است که این پالایشگاه با مشارکت بخش غیر دولتی احداث خواهد شد و وجه غالب پالایشگاه غیردولتی خواهد شد. اما اگر سرمایه گذاران بزرگ برای مشارکت ابراز تمایل نکنند دولت مجبور است این پالایشگاه را براساس موارد مورد اشاره راسا احداث کند که در این صورت در متن لایحه به صراحت آمده است که پس از بهره برداری از این پالایشگاه ظرف یک سال به بخش غیر دولتی واگذار خواهد شد.

 

 

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی