امروز

پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۷:۴۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

هر گوشه ی فلات ایران ، خاصه استان سیستان و بلوچستان، نشان از برز و بلندی و نجابت تاریخی دارد . این اقلیم ، چهار راه دنیاست ، بی دلیل نبوده که قوم نجیب زادگان آریایی ، این فلات کهن را مهد سکونت و تمدن سازی خود انتخاب کردند ، نیکو خصال بزرگ زردتشت ، دراین فلات به رسالت اهورایی خود ، گفتار نیک ، پندار نیک و کردار نیک برگزیده شد ، به همین دلیل پیروانش (زردتشتیان ) اعتقاد وافری داشتند که تخم زردتشت ( اشاره به نجات بخشی ) از هامون دل‌نواز رویایی چون ققنوس بر خواهد خواست.
استان دلیرمردان سیستان و بلوچستان که با نام فرهیختگانی چون رستم زال و یعقوب لیث صفاری می درخشد ، سرزمینی انباشته از انرژی و نیروی یزدانی پاک است ، دو قوم سیستانی و بلوچ ( چگالیده جنگ چون قوچ ) که دشمن در هیچ جنگی پشت آنان ندید ، کوله باری از شهامت ، شجاعت و رادمردی برخوردارند .
سیستان مهد غله و تمدن شهر باستانی سوخته در تاریخ چه فراز و نشیب ها بخود دیده است ، این دیرینه سرای مهرورزی دروازه فتح هند در جنگ نادر شاه و محل گذار اسکندر مقدونی در فتح شرق با فرماندهی و رشادت سرداران محلی بلوچ بوده است.
اسطوره های این سرزمین جادویی و پر از رمز و راز همراه با رشادت و جوانمردی و نیکی و حمد یزدان پاک است.
امروزه این کهن دیار تمدن و اصالت به ارزش های کمیاب همچون صداقت ، شجاعت ، شهامت ، آزادمنشی ، صلح طلبی ، دلسوزی ، عیاری و روحیه انتقادی و داشتن نیروهای اصیل ، نجیب و خردورز ، بلند طبع ، بلند نظر ، بلند اندیش ، نیک اندیش ، خدمت گزار و توسعه گرا سخت نیازمند است.
ریشه عقب ماندگی تاریخی خود را در اذهان بیمار ، متوهم و همه چیز دانی می داند که جز خود هیچکس را تحمل نکرده با افراط و تفریط ، تعصبات بی حاصل ، تبعیض و بی عدالتی ، خود خواهی بی حد و حصر و فسادهای پیدا و پنهان به این آب و خاک جفاها نموده اند…!
بیاییم اکنون که بادهای وزش و تغییر تکامل تاریخ در هزاره سوم که تمدن نوینی رابرای بشریت به ارمغان آورده است با تغییر نگرش ها و باورها ، احترام متقابل ، وحدت در اوج کثرت فرهنگی ، با مدیریت صحیح علمی ، هدفمند و متعهدانه ، با مسئولیت پذیری همگانی و قلب هایی مالامال از عشق به وطن و عدالت ترمیمی و توزیعی ، با توسل به امور ایجابی و نفی سلبیات ،
با گسترش علم و فناوری و تولید ثروت و ارزش افزوده ، با استفاده از تمام ظرفیت شایسته سپه سالاران و ابداع نقش بی بدیل به همه ظرفیت ها و استعدادها به فراخور احوالات مختلف ، روز به روز با ارتباطات بین المللی در این دهکده جهانی ، به غنا و قدرت ، امید بخشی و افزایش رفاه به زیست مطلوب انسانی استان بیفزاییم.
بی گمان با وسعت دید و با بهره‌گیری مناسب از پیشینه درخشان تاریخی و جایگاه ویژه جغرافیایی سیستان و بلوچستان ، می توان بار دیگر عظمت و شکوه را به ابن منطقه بازگرداند و از این رهگذر همراه با توسعه منطقه ای ، به تحکیم پیوندهای فرهنگی و سیاسی ، اجتماعی حوزه تمدنی تاریخی هند و ایرانی در افغانستان ، پاکستان ، هندوستان ، ازبکستان ، تاجیکستان ترکمنستان و…
با ایران پرداخت و آن را ژرفای بیشتری بخشید.
بدون شک با سیاست گذاری و اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی ملی و منطقه ای و با بهره گیری از موقعیت ژئوپولتیکی و ژئواستراتژیک با وفاق و همدلی بار دیگر مجد و شکوه از دست رفته و شکوفایی اقتصادی و تمدنی را باز گردانیم و در این مسیر پر از سنگلاخ ، یاری و نصرت پروردگار نیز ، مدد رسان اندیشه های پاک و صادق و خالص ماخواهد بود..!

پرویز سارانی
فرزند سیستان و بلوچستان
و
از تبار درودگر زاده یعقوب لیث صفاری

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد