مقداد: برخی کشورها از سیاسی کردن موضوع بازگشت آوارگان سوری دست بردارند

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، فیصل مقداد،‌ وزیر خارجه سوریه در نشست مشترک سوری – روسی برای پیگیری اعتماد نو به نقل از برنامه‌های کنفرانس بین المللی بازگشت آوارگان و مهاجران سوریه در دمشق گفت: همچنان مساله بازگشت آوارگان سوری به کشورشان در معرض سیاسی کاری شدید قرار دارد. کشورها و موسسات بین‌المللی مربوطه علنا هدف اصلی خود را روی مانع‌تراشی برای بازگشت اغلب آوارگان به کشورشان گذاشته‌اند. این مساله را با تحقق اهداف سیاسی دنبال می‌کنند که مغایر با اهداف و مقاصد منشور سازمان ملل و منافع ملی کشور سوریه است.

مقداد اشاره کرد، آخرین نشانه‌های این سیاسی کاری کشورهای غربی برگزاری پنجمین کنفرانس بروکسل برای حمایت از آینده سوریه و منطقه در ماه مارس بدون مشارکت دولت سوریه یا مشورت با آن بود. آنها با هدف فشار بر کشور می‌خواهند از موضوع آوارگان سوری به عنوان ورقی سیاسی برای اهداف چند کشور غربی استفاده کنند.

وزیر خارجه سوریه از جامعه جهانی و آژانس‌های سازمان ملل خواست حمایت لازم را از مهاجران سوری، سوریه و کشورهای میزبان برای تضمین حق مهاجران برای بازگشت به کشورشان به کار بگیرند و از تلاش‌های گمراه کننده برای خدشه دار کردن وجهه اوضاع داخلی کشور از رهگذر ترویج راه حل وطن جایگزین به ضرر حق بازگشت دست بردارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه از حمایت کشورهای دوست در تسهیل بازگشت مهاجران در راس آن روسیه تقدیر کرد به طوریکه دو هیئت هماهنگی سوریه و روسیه برای ارائه انواع حمایت‌ها جهت تامین بازگشت داوطلبانه و امن مهاجران و به منظور فراهم سازی شرایط زندگی مناسب تلاش می‌کنند.

چین و آمریکا کارگروه مشترک آب‌وهوایی تشکیل می‌دهند
هم اکنون بخوانید

دولت سوریه بار دیگر بر لزوم پایبندی سازمان‌های بین‌المللی مربوطه برای تلاش انسانی مورد توافق بین تمام کشورهای عضو سازمان به منظور کنار گذاشتن مساله پناهجویان و تلاش انسانی از اعتماد نو به نقل از برنامه‌های سیاسی و شرط گذاری‌ها تاکید کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا