خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۵ مرداد

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و بررسی سؤال نمایندگان از وزیر کشور، انجام مراسم تحلیف تعدادی از نمایندگان منتخب میاندوره‌ای مجلس و… در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

در این جلسه مراسم تحلیف ۶ منتخب مجلس یازدهم در انتخابات میان دوره‌ای برگزار شد و ابراهیم نجفی اسپیلی منتخب آستانه اشرفیه، ولی الله بیاتی منتخب تفرش، آشتیان و فراهان، سید ناصر حسینی پور منتخب گچساران و باشت، فتح الله توسلی منتخب بهار و کبودرآهنگ، اسماعیل کوثری منتخب تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و سید مرتضی حسینی منتخب میانه با حضور در جایگاه سخنران هیئت رئیسه مراسم تحلیف خود را به جای آوردند.

در ادامه جلسه علنی، نماینده اهواز به طرح سوالش از وزیر کشور درباره علت عدم نظارت بر عملکرد شهرداری ها و عدم اجرای مفاد قانون شرایط انتخاب شهرداران پرداخت و گفت: مردم از ما می پرسند شما نماینده های مجلس در موضوعات مختلف مثل بحران های تنش آب خوزستان، مشکلات کرونا در سیستان و بلوچستان و شمال کشور، آب گرفتگی در استان خوزستان و یا حتی گران شدن سیمان و کم یاب شدن نان و آرد چه کاره هستید؟ اما پاسخ ما چیست؟

وزیر کشور با حضور در مجلس در پاسخ به این سوال با اشاره به اینکه بر اساس قانون وزیر کشور در عزل شهرداران هیچ اختیاری ندارد، تاکید کرد: در حوزه امور شهرداری‌ها و شوراهای شهر و روستا باید نظارت از سیاست‌گذاری جدا شده و نقش نظارتی به وزارت کشور بازگردد.

بعد از توضیحات رحمانی فضلی، یوسفی اعلام کرد که از توضیحات وزیر قانع نشده است و افزود که قانع نشدن بنده چیزی از ارزش آقای رحمانی فضلی کم نمی کند. می خواهیم فتح بابی شود که بعد از اتمام کار هر مدیری، به اشکالات دوران مسوولیتش رسیدگی شود.

واکنش هیئت اجرائی حزب جمهوریت به جلسه ای جعلی تحت عنوان شورای مرکزی این حزب
هم اکنون بخوانید

ناطقین مجلس

رضایی: خشکسالی امسال در ۵۲ سال گذشته بی سابقه بوده است

سرگزی: ذخیره چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان فقط تا یک سال دیگر آب شرب دارد

اوسطی: رئیس جمهور منتخب در انتخاب اعضای کابینه به شایسته سالاری توجه کند

شریعتی: برخی روستاها با وجود قطعی برق بیش از نیمی از روز از آب محروم هستند

رضوانی: کمک‌ها به خوزستان تا زمان چاره اندیشی اساسی تداوم داشته باشد

***

در ادامه جلسه، تقاضای اولویت برای طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار گرفت که نمایندگان با ۱۴۵ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

نمایندگان بر مصوبه قبلی خود در لایحه معاهده معاضدت حقوقی متقابل در امور مدنی بین ایران و برزیل اصرار کردند لذا این مصوبه جهت اعلام نظر و تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

همچنین مجلس پس از بررسی ایراد شورای نگهبان، به لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل با ۱۶۳ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر بر مصوبه پیشین خود اصرار و آن را به مجمع تشخیص ارجاع کرد.

به منظور تامین نظر شورای نگهبان و پس از بررسی های لازم اصلاحاتی در لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعمال شد.

مجتبی یوسفی هم موارد اعلام وصولی امروز از جمله طرح تشکیل وزارت حمل و نقل و وزارت ساختمان، شهرسازی و آمایش سرزمین را اعلام کرد.

در ادامه جلسه،‌ گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد لایحه پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته در دریای خزر الحاقی به موافقت نامه همکاری در زمینه امنیت دریای خزر را که از شورای نگهبان اعاده شده بود را بررسی کرده و در نهایت با اصرار کمیسیون قضایی و حقوقی بر مصوبه قبلی خود، موافقت کردند.

گزارش ۹ بندی کمیسیون عمران درباره مقصران اصلی حادثه قطار تبریز-مشهد
هم اکنون بخوانید

بر این اساس این لایحه جهت تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

همچنین در جلسه امروز به بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه نحوه واگذاری اموال، تأسیسات، ماشین ‌آلات و هرگونه مالکیت مربوط به تأسیسات آب و فاضلاب پرداخته شد و اصلاحات لازم در این زمینه اعمال شد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

نظری: طرح ساماندهی فضای مجازی به التهاب آفرینی کمک می‌کند

صباغیان: هر هفته یک ساعت جلسه برای پرداختن به مسائل مهم در مجلس برگزار شود

وحیدی: چرا لایحه رتبه بندی معلمان در دستور کار مجلس قرار نمی‌گیرد؟

ذاکر: چرا مجلس نسبت به مشکلات مردم عکس العمل نشان نمی‌دهد؟

حسین زهی: باندهای مافیایی قیمت‌ سیمان را نجومی می کنند

قادری: اطمینان می‌دهیم محدودیت فضای مجازی به هیچ عنوان مطرح نیست

محمدیاری: وزیر نیرو درباره علت تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران سد شفارود پاسخ دهد

قدردانی نوری از زحمات معاونان پارلمانی دولت

نماینده رشت: جلوی واردات برنج خارجی را بگیرید

طغیانی: حکمرانی آب مهمترین مسئله پیش روی دولت جدید است

علیپور: گروهی ویژه برای برآورد خسارت سیل چالدران به منطقه اعزام شود

میرتاج‌الدینی: چرا منابع آبی سدها در زمستان ۱۳۹۹ رها شد و به هدر رفت؟

رضازاده: به جای تعطیل کردن بازار به تامین اعتبار برای پوشش واکسن سراسری توجه کنید

محمدی: خسارات اولیه سیل کرمان بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است

***

در جریان جلسه امروز، نمایندگان  گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص وضعیت خط لوله گوره به جاسک را بررسی کردند و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰  در ارائه این گزارش به اهداف احداث این پروژه، وضعیت فعلی پروژه، افتتاح این پروژه علی رغم عقب ماندگی های آن و پیامدهای بهره برداری این پروژه قبل از تکمیل اشاره داشت.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا