پیشروی خشکسالی در مزارع و باغات استان مرکزی

محمد زاهدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در بخش باغبانی نیز بیشترین خسارات به محصول پسته در شهرستان‌ زرندیه، انار در ساوه و انگور در شهرستان خنداب وارد شده است.

وی افزود: اعطای تسهیلات بلاعوض برای اجرای سامانه‌های آبیاری نوین، استمهال بدهی بانکی بهره‌برداران، کمک به تهیه و تامین بذور و نهال یارانه‌دار ارقام مقاوم از جمله اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی برای جبران خسارت کشاورزان استان است.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، افزایش اعتبارات اجرای سامانه آبیاری قطره ای، توسعه سایبان‌ در باغات، توسعه کشت گیاهان دارویی به‌عنوان جایگزین گیاهان آب‌بر و اجرای کشاورزی حفاظتی از دیگر اقدامات این سازمان برای کاهش خسارت خشکسالی به محصولات کشاورزی است.

زاهدی اضافه کرد: بستن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای حجمی هوشمند بر روی چاه‌های آب کشاورزی، اصلاح الگوی اقتصادی کشور در درآمدزایی و اشتغال با سویه صنعت و خدمات و برداشتن بار از دوش بخش کشاورزی و فرهنگ‌سازی و اصلاح الگوی مصرف غذا در جامعه از جمله راهکارهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی است.

وی بیان کرد: اصلاح الگوی تولید در بخش کشاورزی(جایگزینی فعالیت‌های پرآب بر مانند زراعت علوفه و حبوبات و غلات آب بر با تولید عسل، قارچ، گیاهان دارویی)، اصلاح الگوی کشت در محصولات زراعی و جایگزینی محصولات پر آب بر زراعی، توسعه روش‌های نوین آبیاری و بکارگیری روش کم آبیاری در تمامی محصولات با هدف افزایش کارایی مصرف آب و بکارگیری روش‌های کشاورزی حفاظتی در زراعت و باغبانی از دیگر راهکارهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی است.

پرداخت تسهیلات حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی یکپارچه شد
هم اکنون بخوانید

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی استان مرکزی عنوان کرد: تامین تسهیلات کم بهره بانکی، استمهال بدهی تسهیلاتی کشاورزان، پیگیری برای تامین کمک‌های بلاعوض ریالی، تامین اعتبار یارانه برای توسعه سامانه‌های آبیاری نوین، ترویج و آموزش روش‌های افزایش بهره‌وری آب در کشاورزی برای بهره برداران بخش و کمک فنی اعتباری برای بکارگیری آبیاری قطره‌ای و نواری(تیپ) در زراعت‌های بهاره و باغات از جمله ‌اعتماد نو به نقل از برنامه‌های حمایتی سازمان جهاد کشاورزی از کشاورزان است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا