صادرات بنزین روسیه ممنوع می‌شود

به گزارش ایسنا، قیمتهای بنزین در روسیه طی هفته های اخیر در پی رونق گردشگری داخلی در نتیجه محدودیتهای کرونایی که سفرهای خارجی را دشوار کرده، افزایش پیدا کرده است.

نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی روسیه اظهار کرد: اگر قیمتها در بورس در سطح بالای فعلی بمانند، فرآیند ممنوعیت صادرات بنزین از هفته آینده آغاز خواهد شد. دولت در حال بررسی امضای توافقاتی با شرکتهای نفتی تنظیم کننده حجم و قیمت عمده فروشی بنزین و افزایش حجم اجباری مبادلات از ۱۱ به ۱۵ درصد است.

قیمت بنزین ۹۵ در بورس کالای بین المللی سن پترزبورگ روز پنج شنبه به رکورد ۶۰ هزار روبل در هر تن و قیمت بنزین ۹۲ به ۵۷ هزار و ۴۸۷ روبل در هر تن رسید که ۳۰ درصد افزایش از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون را نشان می دهد.

وزیر انرژی روسیه گفت: افزایش اخیر قیمتهای عمده فروشی بنزین روی قیمتهای خرده فروشی برای مصرف کنندگان نهایی تاثیر قابل توجهی نخواهد گذاشت. این امر ناشی از مکانیزمی است که تحت آن ضرر شرکتهای نفتی روسی برای پایین بودن قیمتهای داخلی از قیمتهای صادراتی توسط دولت جبران می‌شود.

بر اساس گزارش پلاتس، روسیه پیش از این هم ممنوعیت صادراتی مشابهی را برای فرآورده های نفتی در نظر گرفته بود. وزارت انرژی روسیه در اواخر آوریل طرحی را منتشر کرده بود که به تشریح ممنوعیت احتمالی صادرات بنزین به مدت سه ماه با هدف کاستن از فشار بر قیمتهای داخلی پرداخته بود. با این حال الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در ماه مه اعلام کرد به دلیل موجود بودن کافی بنزین و این حقیقت که روسیه تنها حدود ۱۰ درصد از تولیدش را صادر می کند، نیازی به ممنوعیت صادرات نیست.

ویدئو / آب زاینده‌رود در گذر از نصف جهان
هم اکنون بخوانید

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا