وجود تعارض منافع بدون شفافیت از جدی ترین مشکلات اقتصاد کشور است


وجود تعارض منافع بدون شفافیت از جدی ترین مشکلات اقتصاد کشور است

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری، گفت: یک مساله مهم دیگر بحث تحریم است، اگر ما نتوانیم تحریم ها را حل کنیم رشد اقتصادی ما محدود خواهد شد. دو دهه است که رشد اقتصادی ما آسیب دیده و توانایی مردم کاهش پیدا کرده است؛ در دنیا نمی شود کشورهایی پیدا کرد که بدون ارتباط با بیرون و درهای بسته پیشرفت اقتصادی ایجاد کند. موضوع مهم دیگر وجود تعارض منافع بدون شفافیت است.

به گزارش پایگاه خبری اعتماد نو به نقل از ایلنا، عبدالناصر همتی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اعتماد نو به نقل از برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری طی سخنانی گفت: در موضوع رشد اقتصادی و تولید باید رشد اقتصادی کشور را باید به بالای ۵ درصد برسانیم و بدون رسیدن به این درصد، امکان خروج از بحران اقتصادی کنونی وجود ندارد؛ این در حالی است که طی ۱۶ سال گذشته میانگین رشد اقتصادی ما کمتر از ۲ درصد بوده است که این برای کشوری مانند ایران قابل قبول نیست.

وی افزود: برای حل این مشکلات ابتدا باید از بخش دولتی شروع کرد، دولت باید سرمایه گذاری کند آن هم از طریق بودجه های عمرانی و فضای کسب و کار؛ دولت امروز خود را در سرمایه گذاری تولیدی درگیر کرده است در حالیکه باید در بخش زیرساخت ها سرمایه گذاری کند و با فراهم ساختن فضای کسب و کار مناسب زمینه را برای فعالیت همگان فراهم کند.

همتی در ادامه بیان داشت: ما اکنون در زمینه فراهم سازی فضای و کسب و کار جزو ۲۰ تای بد هستیم؛ معنا ندارد یک جوان می خواهد فعالیتی را آغاز کند باید با موانع زیادی مودجه شود، و نیاز به دریافت چندین مجوز داشته باشد و با موانع زیادی مواجه شود و چندین مجوز باید بگیرد 

شعب تخصصی رسیدگی به قاچاق کالا و ارز نیازمند قضات ویژه است
هم اکنون بخوانید

در عمل مشکلاتی به وجود می آید.

وی افزود: نکته دوم ما باید تاکید کنیم بر صنایع و واحد های کوچک؛ نکته سوم این است که اکنون بخش زیادی از توان کشور بر مرکز کشور متمرکز است به همین دلیل در پیرامون و حاشیه شاهد مشکلات بغرنج و حاد هستیم.

کاندیدای انتخابات اظهار داشت بعد از این سیاست های مالی، به سراغ سیاست های پولی باید رفت، سیاست پولی باید ثبات اقتصادی را با ابزار هایی که در اختیار دارد فراهم کند. در حال حاضر یک مشکلی داریم و آن اینکه بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی به سمت سوداگری و سفته بازی رفته است.

وی ادامه داد: با این بودجه ای که تصویب شد و من چندین بار تذکر دادم که ۷۰ درصد دولت و ۳۰ درصد مجلس آن را افزایش داند یعنی ۱۰۰ درصد افزایش داشتیم، بدون اینکه منابع آن دیه شود. من نگران این هستم اکنون قیر رایگان و کمک به صداوسیما وجود دارد در حالی که منبع پول مشخص نیست. من قبلا هم مصاحبه کردم که این بودجه یک بودجه تورمی است البته این ایده ها مشخص است که اهداف سیاسی و انتخاباتی دارد که باید ببینیم که پشت این ایده ها چه کسانی هستند.

همتی در ادامه بیان داشت: یک مساله مهم دیگر بحث تحریم است، اگر ما نتوانیم تحریم ها را حل کنیم رشد اقتصادی ما محدود خواهد شد. دو دهه است که رشد اقتصادی ما آسیب دیده و توانایی مردم کاهش پیدا کرده است؛ در دنیا نمی شود کشورهایی پیدا کرد که بدون ارتباط با بیرون و درهای بسته پیشرفت اقتصادی ایجاد کند. موضوع مهم دیگر وجود تعارض منافع بدون شفافیت است.

انتصاب مدیرکل زندان‌های کردستان و زنجان و معرفی سرپرست زندان‌های اردبیل
هم اکنون بخوانید

وی افزود: در کشور شاهد وجود گروه‌های رانتخوار، گروه‌های دلالی، قاچاقچی‌ها، قیمت گذاری دستوری و کاسبان تحریم هستیم. در حال حاضر بخش قابل توجهی از فرآورده‌ها را صادر می‌کنند و پول به کشور می‌آید اما معلوم نیست که این پول کجا می رود؛ با توجه به نرخ رسمی مالیات در دنیا اکنون یک عددی است و نرخ رسمی مالیات در کشور ما نصف آن عدد است و این نشان می‌دهد که ۵۰ درصد فعالیت های اقتصادی غیررسمی است.

ادامه دارد..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 2 =

دکمه بازگشت به بالا