تدوین نقشه‌راه برای تحقق اهداف شعار سال از زبان معاون وزیر صمت

به گزارش ایسنا، وجیه‌الله جعفری- معاونت وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو- با بیان اینکه در سال گذشته، در راستای تحقق شعار جهش تولید، شاهد افزایش قابل توجه تا ۶۰ درصد تولید محصولات معدنی و صنایع معدنی نظیر آلومینیوم، طلا، کنسانتره و گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش فولاد و مس کاتد شرکت‌های بزرگ بوده‌ایم، گفت: از دیگر سو همکاری همه جانبه با تشکل‌ها و مراکز دانشگاهی به منظور تدوین طرح جامع توسعه گوهرسنگ‌ها که مورد توجه مقامات ارشد نظام قرار دارد، از جمله دیگر راهبری‌هایی است که از سوی ایمیدرو به انجام رسید. این بخش با سرمایه‌های اندک، قابلیت به سزایی در ایجاد شغل و درآمدزایی دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به اینکه طی هفت سال منتهی به پایان سال ۱۳۹۸ برای بیش از ۱۵ هزار نفر، اشتغال مستقیم و برای ۵۸ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم و طی سال ۱۳۹۹ نیز برای بیش از ۱۲۸۰ نفر به طور مستقیم و ۶۲۵۰ نفر به طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: از نکات بارز عملکرد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران  به عنوان بازوی توسعه وزارت صنعت معدن و تجارت، توجه به حوزه‌هایی بوده که به رغم پتانسیل‌های تولیدی و اشتغالی، پیش‌تر چندان مورد توجه نبودند.

وی افزود: فعال‌سازی طرح احیای معادن کوچک و متوسط با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی و مشارکت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی یکی از همین موارد بوده است؛ بطوریکه این طرح تا پایان پاییز سال گذشته، هدف کل سال قبل را محقق کرده و در ماه‌های پس از آن، از هدف فعال‌سازی ۲۰۰ معدن برای سال ۱۳۹۹، پیشی گرفت. این طرح، علاوه بر منافعی که برای مناطق مربوطه داشته، روشی نوین برای تامین خوراک شرکت‌های بزرگ نیز شده است.

عملی شدن شعار سال با توجه به زیرساخت‌ها و تسهیل توسعه بخش معدن

معاونت وزیر صنعت معدن و تجارت، توجه به زیرساخت‌ها و تسهیل زمینه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را از دیگر اقداماتی دانست که شعار تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها  را عملی می سازد. تامین آب از خلیج فارس، در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ به عینیت رسید و در پایان سال گذشته سه استان هرمزگان، کرمان و یزد تحت راهبری ایمیدرو و کمک گرفتن از صندوق توسعه ملی و با مشارکت شرکت‌های بزرگ، از منبعی جدید برای تامین آب بهره گرفتند. به تازگی فازهای دوم تا چهارم نیز برای انتقال آب از دریاهای جنوبی به استان های اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان آغاز شده است و با تامین آب صنایع و معادن، در مسیر “تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها” حرکت خواهد کرد.

فعال کردن 2000 واحد تولیدی در سال جاری
هم اکنون بخوانید

جعفری با بیان اینکه از سوی ایمیدرو، طرح‌ریزی برای توجه به توسعه مناطق ویژه اقتصادی در هرمزگان (منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی خلیج فارس) با هدف توسعه صنایع معدنی به ویژه فولاد، درآمدزایی و افزایش صادرات، با مشارکت شرکت‌های بزرگ اجرایی شده است؛ گفت: این مهم در مناطق ویژه لامِرد و پارسیان نیز اجرایی شده است. منطقه لامرد در ابتدای سال گذشته شاهد افتتاح بزرگ ترین کارخانه آلومینیوم ایران شد و پارسیان نیز در زمستان گذشته، نخستین اسکله اختصاصی را افتتاح کرد و طرح‌های متعددی را نیز با مشارکت بخش خصوصی کلید زد. از سوی دیگر به زودی سواحل مکران در چابهار نیز در اقدامی مشابه، میزبان صنایع معدنی و تولیدات این بخش می‌شوند.

تدوین ارزش و فرآیندهای ارزش افزا

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: ایمیدرو به عنوان سازمان راهبر، در نقشه استراتژی سال ۱۴۰۰-۱۴۰۲ رشد متوازن ظرفیت‌های تولید (زنجیره معدن و صنایع معدنی)، افزایش خوداتکایی در دانش، ساخت تجهیزات و بومی‌سازی را به عنوان یک “ارزش” پیش رو قرار داده است. از سوی دیگر این سازمان راهبری و نظارت خود را در فعالیت‌هایی همچون افزایش اکتشاف و ذخایر مواد معدنی، تامین مالی، مشارکت در تامین زیرساخت، ارتقای توان پیمانکاران و نیز کاهش ریسک و توسعه تعاملات را در قالب “فرآیندهای ارزش افزا” اجرایی خواهد کرد. علاوه بر این، مدیریت سرمایه‌های انسانی و اطلاعاتی را با هدف “توانمندسازی” انجام خواهد داد؛ بطوریکه بخش معدن و صنایع معدنی فضای مساعدتری برای تحقق اهداف پیش رو داشته باشد.

بنا بر اعلام ایمیدور ، جعفری خاطرنشان کرد: از دیگر اعتماد نو به نقل از برنامه هایی که در سال تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها به ثمر خواهد نشست، تفاهم‌نامه‌ای بین ایمیدرو، بانک صنعت و معدن و معاونت طرح و اعتماد نو به نقل از برنامه وزارت صمت است که به امضا رسیده و  قرار است تا سقف ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار صنعت و معدن قرار گیرد که نیمی از این رقم به شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی تعلق خواهد گرفت. این امر در واقع موتور محرکی برای تولید و توسعه بخش عمل خواهد کرد.

کمیسیون انرژی وزارت نیرو را مکلف به بازگرداندن تعرفه های برق به نرخ سال ۹۷ کرد
هم اکنون بخوانید

وی افزود: از سوی دیگر تنوع‌بخشی در تامین مالی یکی از محورهای اقدامات ایمیدرو است که در سال جاری نیز پیگیری خواهد شد. استفاده از ظرفیت بازار بورس به منظور تامین نقدینگی و تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه، از دیگر اعتماد نو به نقل از برنامه‌هایی است که در سال پیش رو تولید و توسعه را مورد حمایت قرار می‌دهد.

معاون وزیر صمت ضمن اشاره به اینکه ایمیدرو در سال گذشته با افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، پشتیبانی از توسعه بخش معدن را برای بخش خصوصی سرعت بخشید؛ اظهار کرد: این صندوق علاوه بر صدور انواع بیمه‌نامه در سال گذشته که از ۱۱۰۰ میلیارد تومان عبور کرد، پرداخت سود یارانه‌ای به طرح‌های دانش بنیان، حمایت از خرید ماشین آلات معدنی و … را نیز عهده‌دار است. این نهاد حامی بخش تولید، در سال جاری نیز اعتماد نو به نقل از برنامه افزایش سرمایه به ۱۰۰۰ میلیارد تومان را به منظور تحقق شعار سال، پیش رو دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در پایان تصریح کرد: همه اقدامات و اعتماد نو به نقل از برنامه‌های فوق، در مسیر رونق و جهش تولید صورت گرفته و گامی برای پشتیبانی از تولید و اشتغال در بخش معدن و صنایع معدنی به شمار می‌آید. ایمیدرو با تدوین استراتژی و اعتماد نو به نقل از برنامه‌های اجرایی، در سال پیش‌رو با کمک تشکل‌ها و شرکت‌های خصوصی، به حمایت از تولید خواهد پرداخت.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 19 =

دکمه بازگشت به بالا