کمک به بهبود زخم معده و دردهای شکمی با گیاه "تشنه‌داری"

به گزارش ایسنا، گیاه تشنه‌داری با نام علمی Scrophularia striata از تیره گل که در مناطق غربی ایران و مناطق مختلفی از استان کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان و سایر مناطق کوهستانی می‌روید، سال‌هاست که به‌صورت سنتی توسط مردم بومی به‌عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود.

دکتر قادری، مدیر گروه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در خصوص گیاه تشنه‌داری گفت: عصاره آبی این گیاه در تسکین دردهای روماتیسمی و جوشانده این گیاه در شیر، برای بهبود زخم معده و رفع دردهای شکمی استفاده می‌شود. بخار حاصل از جوشیدن گیاه تشنه‌داری درد، التهاب و عفونت گوش را از بین می‌برد. همچنین شست و شوی چشم با جوشانده سرد شده آن و یا قرار دادن چشم در معرض بخار جوشانده آن، درد و التهاب و عفونت چشم را از بین می‌برد.

وی افزود: نوشیدن جوشانده‌ گیاه تشنه‌داری در درمان درد و اختلالات گوارشی به کار رفته و شستشو با جوشانده سردشده یا استفاده از بخار آن در درمان درد التهاب و عفونت چشم، هموروئید اپی زیاتومی سوختگی‌های پوستی و درد التهاب و عفونت گوش تاثیر شگرفی دارد.

بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر قادری تأکید کرد: تهیه ترکیبی از این گیاه با روغن حیوانی و سقز و قرار دادن آن روی زخم و یا شستشوی زخم با جوشانده سرد شده و یا بخور دادن زخم با آن زخم‌های عفونی را درمان می‌کند. همچنین با تهیه ترکیبی از گیاه تشنه‌داری، برگ ون و آرد به‌صورت مرهم و قرار دادن آن روی محل مورد نظر بیماری کورک (نوعی جوش بزرگ بر روی پوست بدن که در اثر عفونت فولیکول‌های مو پدید می‌آید) درمان می‌شود. عصاره گیاه تشنه‌داری قابلیت ضد سرطانی دارد.

تقویم تعطیلات مدارس در کشورهای مختلف
هم اکنون بخوانید

انتهای پیام 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا