برگزاری مراسم گرامیداشتی سالگرد درگذشت حسین شیخ الاسلام در لبنان

به گزارش ایسنا، ابتدا شیخ زهیر جعید، مسئول هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی، ضمن تشکر از رایزن فرهنگی و تجلیل از زحمات او، به معرفی شیخ الاسلام پرداخت و گفت: اگر بخواهیم به انقلاب اسلامی ایران نظری بیافکنیم باید به شخصیت حسین شیخ الاسلام نظری بیاندازیم چرا که از همان آغاز که او دانشجو بود در او انقلاب اسلامی مجسم شده بود.

وی افزود: شیخ الاسلام مسئولیت های متعددی را عهده دار بود، اما در نهایت در مجمع تقریب مذاهب اسلامی حضوری فعال داشت. زمانی که او به همراه دانشجویان پیرو خط امام وارد لانه جاسوسی شد با اعتقادش به مذهب اهل بیت چنین اقدامی انجام داد و آن زمان تمام رسانه ها آن را منعکس کردند اما باید گفت هم اکنون هر اقدامی که صورت دشمنان به آن رنگ مذهبی می دهند تا فتنه ای را ایجاد کنند.

هماهنگ کننده جبهة العمل گفت: همه ما مسلمانیم و به این سخن خداوند ایمان داریم که می فرماید امت شما امتی واحد است. حسین شیخ الاسلام فردی وحدت طلب و همزمان دیپلمات، انقلابی و معتقد به مسئله فلسطین و مقاومت در لبنان و منطقه بود. زمانی که سفیر ج.ا.ایران در سوریه بود به همراه علمای دیگر نزد ایشان می رفتیم. وی شبها برای عبادت برمی خاست و نزد حرم حضرت زینب به نماز می ایستاد.کسی نمی تواند موحد باشد و عاشق اهل بیت نباشد. کسی که دوستدار اهل بیت است جز مودت اهل بیت چیزی را نمی جوید. و من گواهی می دهم که شیخ الاسلام عاشق اهل بیت رسول خدا بود و هر زمان که فرصت دست می داد به زیارت مزار آنها می رفت.

وی افزود: تواضعی که از او به هنگام ملاقات هایش می دیدم مثال زدنی است،چه از دوران معاونت وزارت خارجه و چه در دوران مسئولیت های دیگرش و حتی در مجمع تقریب بین مذاهب، وی بارها به منزل من آمد و ما اهل تسنن هیچ تفاوتی میان خود و او نمی دیدیم لذا او یک مسلمان به تمام معنای کلمه بود.

عضو تجمع علمای مسلمین همچنین به دیگر ویژگی های شیخ الاسلام اشاره نمود و گفت: او شاگردی نیکو برای امام خمینی و امام خامنه ای بود. همه ما چه شیعه و چه سنی یک امت واحده هستیم، قرآن ما و پیامبر ما یکی است. گرچه برخی ممکن است ما را مورد انتقاد قرار دهند که چرا گرامیداشتی برای چنین شخصیتی برگزار می کنیم اما باید به صراحت بگویم که ما با اسلام هستیم و مردانی که هم اکنون در میدان هستند همانها برای آزادی فلسطین تلاش می کنند و دیگران در رسانه دروغ می گویند که همراه فلسطین هستند. بلکه مردانی مانند شیخ الاسلام اند که از تهران به عراق، دمشق، لبنا و فلسطین می آیند تا مقاومت را با سلاح مجهز کنند.

حسین شیخ الاسلام فردی وحدت طلب بود و میان مقاومت اسلامی در لبنان و مقاومت اسلامی در فلسطین وحدت ایجاد می کردما احساس می کنیم که در حق او کوتاهی کرده ایم.

در ادامه عباس خامه یار، رایزن فرهنگی کشورمان ضمن بیان خاطرات خود از نخستین دیدارش با مرحوم شیخ الاسلام در مراسم تشییع مرحوم رشید کرامی، گفت: در آن زمان، ماه می ۱۹۸۷م توانستم به سجایای انسانی و اخلاقی او آشنا شوم و در قلبم نشست. دیدار بعدی در تشییع شهید سید عباس موسوی در بعلبک و نبی شیث در بقاع در فوریه ۱۹۹۲م  بود که اوج پاکی روح و سلامت نفس را در او مشاهده کردم.. و این گونه دیدارها در سالهای مختلف تکرار شد.

وی افزود: او آفریننده خاطره ها بود، همواره همراهان، و مخاطبان خود را بی اختیار شگفت زده می کرد و برای آنها خاطره آفرین بود.لذا همه شیفته اخلاق خوب و نفس پاک او بودند. نگاهی گذرا به سجایای اخلاقی و رفتاری او ما را آرام خواهد کرد.همواره لبخند بر لبانش داشت؛ مهربان بود، نه تنها با خانواده، بستگان و مادرش که روزی سه بار در دوران بیماری مادرش به دیدار وی می رفت بلکه مهربانی او با همه بود و هیچ گاه از مسیر عدل و انصاف خارج نمی شد.فردی ظریف و بی آلایش، متواضع، و به شدت مهذب و بدون حاشیه بود. مجاهد، شجاع بوده و روحی پاک داشت؛ از تعریف دیگران از وی، دوری می جست.

رایزن فرهنگی کشورمان سپس به بیان دیگر صفات این دیپلمات پرداخت و گفت: گفتارش راست و رفتارش نیکو و نیتش پاکش بر کسی پوشیده نبود. همیشه تلاش می کرد تا به کسی بی احترامی کند و خود را خادم همه می دانست. از کسی نشیندم که از حسین شکایتی داشته باشد. مورد احترام بسیار همگان حتی از سوی سیاستمداران مخالفش بود. او برای نماز اهمیت بسیار قائل بود و در بسیاری از جلسات مهم، جلسه را ترک می کرد و به نماز می ایستاد.و حتی در مسیر بازگشت که بارها با او همراه بودم، به هنگام نماز در پی مسجدی بود تا نماز خود را به جا آورد. و تقدیر نیز چنین بود که در میان نماز عصر بر زمین بیافتد و نتواند نماز خود را به اتمام برساند.

خامه یار گفت: شیخ الاسلام نظام سلطه را به خوبی شناخته بود، و از دوران دانشجویی خود در آمریکا همراه با انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا به مبارزه با استکبار برخاست. قدس، فلسطین و مقاومت سراسر وجودش را فرا گرفته بود و در تأسیس مقاومت نقش آفرین بود و با هیچ کس در این میدان تعارف نداشت و از حق آن کوتاه نمی آمد.

قالیباف: قفل تحریم‌ها با اتحاد مردم شکسته می‌شود
هم اکنون بخوانید

وی افزود: معیار او انقلاب اسلامی و ملت خط قرمزش بود.و تمام تلاشش را برای استیفای حقوق مستضعفان می نمود.و برای دفاع از آنان با کسی تعارف نداشت و به صراحت موضع خود را اظهار می کرد و کسی نمی توانست موضع او را تغییر دهد.

خامه یار در پایان گفت: با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، اما گفتمان او همچنان گفتمان اوایل انقلاب بود. وی دیپلماتی انقلابی بود و در کارهای خود با همه مشورت می کرد و برخی را در دفتر کوچکی که در دست داشت ثبت می نمود.

سپس محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی تصویری، ضمن تشکر از برگزار کنندگان این یادبود، شیخ الاسلام را از حامیان دیرپای مقاومت توصیف نموده و گفت: او تمام عمر خود را در فکر مقاومت بود.او فردی وارسته و دیپلماتی انقلابی بود و همواره برای تعالی مسلمین و برای آزادی قدس شریف از چنگال صهیونیست ها تلاش کرد. این اقدام از سوی برگزار کنندگان نوعی ایجاد همبستگی در حوزه مقاومت به شمار می رود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: حسین شیخ الاسلام از همان دوران دانشجویی در آمریکا، انقلاب اسلامی برایش مهم بود و برای همبستگی ملتها تلاش می کرد. از زمان معاونت امور خارجه گرفته تا سفیر ج.ا.ایران در سوریه و مسئولیت های دیگرش، تمام تلاشش در همین راه بود. او با فلسطین و قدس و لبنان همواره مأنوس بود و برای آزادی قدس شریف هیچ لحظه از تلاش باز نایستاد.

درگذشت زودهنگام شیخ الاسلام را به همه دوستانش در تمام جهان اسلام و محور مقاومت تسلیت عرض می گویم و برای او علو درجات را مسئلت می نمایم.

سپس شیخ ماهر حمود، دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مقاومت، به بیان خاطرات خود از شیخ الاسلام پرداخت و گفت: با او در دو مرحله همراه بودم، نخست در دورانی که در وزارت خارجه، در اواخر دهه هشتاد میلادی قرن گذشته، در پی یافتن برون رفتی از فتنه داخلی لبنان بودیم، لذا همواره با یکدیگر دیدار داشتیم، ایران دران زمان بار دیگر اثبات کرد که موضع او دفاع از حق در برابر باطل بوده و به گرایش مذهبی توجهی ندارد. در آن زمان بارزترین صفت او را تواضع یافتم، ایرانی ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی جایگزین عرب هایی شدند که پشت فلسطین را خالی کردند، و درست چهار ماه پس از امضای توافق ننگین کمپ دیوید، مصر از ان سو خارج شد و ایران پیروز شد و از آن زمان در حمایت از فلسطین کوتاهی نکرد.

وی در پایان گفت: او فردی پر کار بود و چند بار که به دفتر کارش در وزارت خارجه رفتم، حجم بالایی از پرونده ها را دیدم که نشان از این حجم از کار را داشت. اما با این حال با سعه صدر با ما برخورد می کرد و همواره برایش حرف حق محوریت داشت و از حق هر کجا که بود دفاع می کرد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسان عبدالله، رئیس شورای اداری تجمع علمای مسلمین، گفت: انقلابیون و اندیشمندان بسیارند، اما برخی از آنها ویژگی هایی دارند که در دیگران یافت نمی شود و زمانی که آنها را از دست می دهیم رکنی از ارکان مهم این انقلاب را از دست می دهیم، و از جمله این گونه افراد می توان از برادر مجاهد، حاج حسین شیخ الاسلام یاد کرد. شناخت من از وی از دورانی است که در انجمن دانشجویان مسلمان لبنان مسئول کمیته اجرایی و آموزشی بودم و همزمان انقلاب اسلامی در اوج خود بود و ما نیز با آن در تظاهرات خیابانی در لبنان همراهی می کردیم. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز که با دکتر خامه یار و نیز مجاهد بزرگ مرحوم شیخ الاسلام آشنا شدم به صراحت می گویم حتی نمی دانستم او از جمله افرادی بود که وارد سفارت آمریکا شده بود و لانه جاسوسی را به همراه دیگر دانشجویان تسخیر کرده بود.

وی افزود: با گذشت چهل و دو سال از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی نتوانسته اند تاکنون، به رغم تحریم ها و فشارها، جمهوری اسلامی ایران را شکست دهند، بلکه برعکس ایران توانست این تحریم ها را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کند. باید بگویم دیدارهایم با شیخ الاسلام بسیار زیاد بوده به ویژه در دوران سفیر بودن ایشان در سوریه. تمام مشکلات ما از آمریکا و رژیم صهیونیستی است و شیخ الاسلام نیز از همان آغاز با تسخیر لانه جاسوسی به صورت عملی دشمنی ما با آمریکا را نشان داد.

رئیس شورای اداری تجمع علما سپس به مسئله تأسیس مقاومت در لبنان اشاره نمود و گفت: او از جمله افرادی بود که در این امر نقش داشت و کمک های بسیاری نمود و پس از ‌آن در حمایت از مقاومت فلسطین و ایجاد وحدت میان امت اسلامی نقشی ستودنی ایفا کرد.

سهم ۵۰ درصدی "خشونت" از پرونده‌های قضایی استان مرکزی
هم اکنون بخوانید

حجت الاسلام حسان عبدالله در پایان گفت: همان گونه که رایزن اشاره نمود، شیخ الاسلام تمام مسائل را به طور خلاصه در دفتر کوچکی ثبت می کرد و اعتماد نو به نقل از برنامه ها و طرح های آینده و خلاصه نظرات دیگران را یادداشت می کرد و برای جلسات و نشست های بعدی اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی می کرد. امیدواریم بتوانیم این دفتر را مطالعه کنیم تا بتوانیم مطالب بیشتری از او یاد بگیریم.

سپس، مازن الشریف؛ رئیس اتحادیه جهانی علمای متصوفه، پرداختن به ابعاد شخصیتی شیخ الاسلام را پرداختن به مسائل امت، انقلاب و مقاومت و روابط میان مسلمانان دانسته و گفت: هدف صهیونیست ها نه تنها دشمنی با امت اسلامی بلکه دشمنی با انسانیت است. کرونا تنها تصویری از این دشمنی است. باید گفت نسلی که انقلاب اسلامی را هدایت کرد، توانست ناتوانی امت و شکستشان در برابر صهیونیست ها را جبران کند و طعم شکست را به آنها بچشاند.

وی با اشاره به وجوب داشتن وحدت نظر در صفوف مقاومت، افزود: نسل شیخ الاسلام، نسلی مقاوم و سرسخت در برابر دشمنان بود و جوانان امروز نیز در همین مسیر در حال حرکت هستند و شاهد حماسه آنها در سوریه و عراق بر ضد داعش بودیم.

وی گفت: این نسل به گفتگو و تقریب میان مذاهب اسلامی متصف شده است. گرچه وهابیت در تلاش برای ایجاد تفرقه بین مذاهب بوده و بسیاری نیز بر اثر همین تبلیغات به الحاد و خروج از دین کشیده اند، اما وقتی به ایران مسافرت کردم و در میان اهل سنت کردستان در مساجدشان نماز گزاردم، باطل بودن تمام ادعاهای وهابی برایم ثابت شد.حسین شیخ الاسلام از جمله افرادی بود که در مسیر تقریب و وحدت گام برمی داشت.

مازن شریف در پایان گفت: از نظر رسانه ای، ما شدیدا مورد احاطه دشمنان قرار گرفته ایم و حق و باطل در هم آمیخته شده، اذا نیازمند هوشیاری سیاسی هستیم تا بین دوست و دشمن بتوانیم تفاوت را احساس کنیم. البته تمام دوستان حاضر و مجمع تقریب بین مذاهب، در این راه تلاش های بسیاری کردند اما باید نسل جوان را از این نظر هوشیار ساخت تا بتوانند در برابر این حجم از تبلیغات منفی مقاوم باشند.

در ادامه، شیخ عامر البیاتی، سخنگوی رسمی دارالافتاء عراق، به نمایندگی از  دکتر شیخ مهدی الصمیدعی مفتی این کشور به ایراد سخن پرداخت و گفت: مصیبت فقدان مرحوم شیخ الاسلام را نمی توان فراموش کرد چرا که او نمونه ای از شخصیت ارزشی و متعهد و مسلمان شرافتمند و مدافع اصول بود و برای تحقق اهدافی والا تلاش می نمود.

وی پایان: او فردی خستگی ناپذیر در مسیر  اسلام و مقاومت به شمار می رود و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی کرد.ما نیز باید در همین مسیر راه او را ادامه دهیم.

سپس، شیخ نافذ عزام؛ عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی،به ذکر خاطرات دیدارهای خود با مرحوم شیخ الاسلام پرداخت و گفت: همواره در دیدار با او توجه ویژه ایشان نسبت به مسائل مهم جهان اسلام را احساس می کردیم. اخلاص در تمام رفتار وی مشهود بود، و تمام تلاشش در جهت سربلندی اسلام و مسلمین در سراسر جهان بود. او همواره از زبان فلسطینی ها سخن می گفت و با درد و رنج آنها آشنا بود لذا مواضع شجاعانه ای در قبال مسئله فلسطین در تمام کنفرانس ها داشت و از مسئله فلسطین حمایت می کرد.

وی افزود: او مسلمان واقعی، صادق و وفا دار بود و افتخار می کنم که با او آشنا شدم. موضع گیری های بر حق وی همواره در یادها خواهد ماند. در زمانی که برخی کشورهای عربی با شتاب در پی سازشکاری هستند، باید از مسئله فلسطین دفاع کرد.

نافذ عزام در پایان گفت: از خداوند مسئلت می نمائیم که مهندس حسین شیخ الاسلام را رحمت و در بهشت جای دهد و راه او همواره پر رهرو باشد و باید بگویم حرکت در مسیر جهاد، مقاومت و آزادی فلسطین همچنان ادامه خواهد داشت.

در پایان، حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری؛ دبیر مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی، مهندس شیخ الاسلام را دیپلماتی انقلابی و یاور مقاومت، معرفی کرده و گفت: او غمخوار امت اسلامی بود و به مسئله فلسطین و وحدت امت اسلام توجه خاص داشت و همواره در جبهه مقدم دفاع از عزت امت اسلامی در کسوت دیپلمات از منافع ملت ها با تمام جرأت، حکمت و اعتدال دفاع می کرد.

وی افزود: مهمترین ویژگی ایشان، اخلاص در عمل، تواضع و عدم فخر فروشی نسبت به دیگران بود و در تمام عرصه های فرهنگی، سیاسی و مردمی، تمام تلاش خود را در جهت دفاع از فلسطین،و حضور در کنفرانس های وحدت اسلامی و مجمع تقریب بین مذاهب، مبذول می داشت.

حجت الاسلام شهریاری گفت: وی دفاع از جمهوری اسلامی ایران را جدای از دفاع از پروژه تقریب نمی دانست و همواره نگاهش به فلسطین و آزادی آن بود.

وی در پایان بر ضرورت احیای یاد و نام این چنین شخصیت ها و ادامه راه آنها تأکید کرد تا الگویی برای نسل های‌آینده باشند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا