بازنگری فرانسه در تصمیمش برای عقب‌نشینی از ساحل

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، چند هفته پیش پاریس به صورت جدی به دنبال عقب‌نشینی از ساحل آفریقا بود اما امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در نشست سران پنج کشور گروه ساحل در انجامنا، پایتخت چاد از این تصمیم صرف نظر کرد و آن را اشتباه دانست.

بعد از اینکه فرانسه وعده‌هایی را از دولت جدید آمریکا درباره همکاری میان دو کشور در چارچوب ناتو دریافت کرد، به دنبال اصلاح استراتژی امنیتی در منطقه ساحل برای ایفای نقش بیشتر در جنگ علیه گروه‌های مسلح در این منطقه است.

طی تماس تلفنی که اخیرا میان ماکرون و کامیلا هاریس، معاون جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا صورت گرفت، هاریس بر پایبندی واشنگتن به فعال کردن ائتلاف از طریق ناتو تأکید کرد. 

از جمله تصمیماتی که در نشست سران انجامنا گرفته شد، به تأخیر افتادن عقب‌نشینی فرانسه از این منطقه و مخالفت با مذاکره با گروه‌های مسلح و اعزام ۱۲۰۰ سرباز چاد به منطقه مرزی بین مالی، نیجر و بورکینافاسو است.
 
با رفتن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، فرانسه امیدوار است که دولت بایدن از قرار دادن “نیروی نظامی مشترک کشورهای ساحل” تحت بند هفتم شورای امنیت حمایت کند.

پاریس برای ترغیب واشنگتن به ایفای نقش بیشتر در جنگ در ساحل بعد از تصمیم رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای کاهش نیروهایش در آفریقا تلاش می‌کند.

کاهش سطح اقتصاد فرانسه به دلیل کرونا و جنگ ساحل که موجب تحلیل رفتن توانایی‌های نظامی و مالی شده است، پاریس را وادار می‌کند تا به دنبال بین المللی کردن بحران از طریق مشارکت تعداد بیشتری از کشورها در جنگ شود.

ترامپ: جداسازی اقتصاد آمریکا از چین محتمل است
هم اکنون بخوانید

ارتش آمریکا به صورت فعال در بعد اطلاعاتی در ساحل نقش ایفا می‌کند و پاریس امیدوار است که واشنگتن حمایتش را گسترش دهد و شامل بعد مالی و میدانی نیز بشود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یک =

دکمه بازگشت به بالا