سیسی: به اتحادیه افریقا برای حصول توافق درباره سد النهضه اطمینان داریم

به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز: «عبدالفتاح سیسی»، رئیس جمهوری مصر اعلام کرد قاهره به اتحادیه آفریقا برای دستیابی به توافقی بر سر سد النهضه اطمینان دارد.

سیسی در سی و چهارمین نشست سران اتحادیه آفریقا که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، از تلاش‌های رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در چارچوب مذاکرات سه‌جانبه برای دستیابی به توافقی جامع، عادلانه و الزام‌آور در رابطه با آبگیری و راه‌اندازی ید النهضه هنگام ریاست این کشور بر اتحادیه آفریقا تشکر کرد.

وی تاکید کرد: مصر به حُسن نیت و جدیت و با امید به حصول توافقی مطلوب در راستای رعایت حقوق همه طرف‌های ذیربط در این مذکرات حضور یافت، هدفی که تنها با وجود اراده سیاسی همه طرف‌ها تحقق خواهد یافت.

مصر در تامین ۹۰ درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حقابه این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه‌گذاری ۴.۶ میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش‌آفرین نقش‌آفرین است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی منجر به فقرزدایی در این کشور شود.

در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم‌آبی متمرکز است، با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می‌تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با تولید ۶۰۰۰ مگاوات برق تبدیل شود.

اتیوپی و سودان در این میان منافع خود را دارند. سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی‌بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد نیز امید دارد. اما مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می‌گیرد.

تصمیم دولت آمریکا برای فروش یک میلیارد دلار سلاح به مراکش
هم اکنون بخوانید

مصر پیشتر چهار شرط برای از سرگیری مذاکرات سد النهضه تحت نظارت اتحادیه آفریقا تعیین کرده‌ بود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شانزده =

دکمه بازگشت به بالا