جدیدترین خبرها از واگذاری مسکن به فرهنگیان و وامهای پرداختی

علی الهیار ترکمن در گفت وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: مسکن، مهمترین عامل در سبد هزینه خانوار محسوب می شود و از دغدغه های خانوار است و بعضا تا ۶۰ درصد هزینه ها را به خود اختصاص می دهد.

وی افزود: یکی از اولویت های وزارت آموزش و پرورش در راستای تکریم معلمان که از موکدات اسناد بالادستی نیز هست، همین تامین مسکن فرهنگیان است.

۲۰ درصد فرهنگیان خانه ندارند 

معاون اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس آمار ما ۱۷۰ هزار نفر از جمعیت ۹۵۰ هزار نفری وزارت آموزش و پرورش که تقریبا نزدیک به ۲۰ درصد می شود فاقد مسکن هستند گفت: در سال های گذشته اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی هایی را انجام داده بودیم که کمتر توفیق داشت اما در اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی های جدید با توجه به تجارب ما و نگاه مثبت وزارت راه  و شهرسازی درباره اقدام ملی مسکن و توجه به اقشار مختلف، تفاهم نامه ای میان دو وزارتخانه برای خانه دار شدن و تامین مسکن ۱۷۰ هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته منعقد شد.

الهیار ادامه داد: مدت زمان اجرای این تفاهم نامه که از آذرماه سال ۹۸ آغاز شده، سه سال است و تا مرداد ۱۴۰۱ ادامه دارد. طی این سه سال با توجه به مقدورات وزارت مسکن و تقاضای فرهنگیان اقدام می کنیم. متقاضیان مسکن در چند گروه اولویت بندی شده اند. گروه نخست زوجین فرهنگی هستند که زن و شوهر هر دونفر معلم اند. گروه دوم زنان سرپرست خانوار، سوم کارکنان بالای ۲۰ سال سابقه و سپس بازنشستگان هستند.

۲۵ تیرماه؛ هشتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی برگزار می شود
هم اکنون بخوانید

وی با اشاره به اینکه فعلا برای احداث مسکن از طریق شرکت های وابسته به وزارت راه و شهرسازی کار را شروع کردیم، گفت: با توجه به قانون تامین مسکن فرهنگیان، کسانی که خودشان زمین داشته باشند نیز می توانند با استفاده از تسهیلات بانک مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی و وام های ثانویه وزارت آموزش و پرورش اقدام کرده و مسکنشان را خودشان بسازند.

شرط اصلی برای ثبت نام متقاضیان مسکن

معاون اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در فاز اول یعنی سال اول اجرای اعتماد نو به نقل از برنامه، احداث ۴۳ هزار و ۷۷۵ واحد مسکن در ۱۸ استان و ۶۵ شهر آغاز شده است گفت: شرط اصلی برای تایید ثبت نام متقاضیان این است که مسکن اولی باشند، فاقد مسکن باشند و از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشند.

آماری از ثبت نامی ها و واجدان شرایط

الهیار ادامه داد: ۳۲۰ هزار نفر در سامانه ما ثبت نام کرده بودند اما با توجه به شرط اصلی که نداشتن مسکن بود، تاکنون ۴۳ هزار نفر معرفی شده اند و پرونده ۱۰۱ هزار نفر دیگر در حال تکمیل و رفع نقص است. ۱۶۰ هزار نفر نیز مازاد ثبت نام کرده بودند که فعلا در اولویت نیستند.

هزینه تمام شده ساخت هر واحد و میزان آورده فرهنگیان

وی درباره میزان آورده فرهنگیان برای تامین مسکن گفت: چون وزارت راه وشهرسازی روی ساخت اقتصادی متمرکز است قیمت تمام شده نسبت به بازار آزاد مقرون به صرفه تر است و یک واحد ۹۰ متری بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تمام می شود که مبالغ لازم مرحله به مرحله دریافت می شود و ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه نیاز است.

آخرین وضعیت کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/برگزاری مجازی شب یلدا
هم اکنون بخوانید

معاون اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: افراد همزمان جهت استفاده از وام مسکن ۴۰ میلیون تومانی به بانک مسکن معرفی می شوند. برای آنکه توان و قدرت خرید فرهنگیان را در این زمینه ارتقا دهیم با همکاری بانک ملی اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومان وام با سود ۱۲ درصد به عنوان وام ثانویه برای فرهنگیان تامین شده که برای زوجین تا ۱۲۰ میلیون و برای مابقی تا ۶۰ میلیون تومان خواهد بود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا