در جایگاه های سوخت چه نکاتی را رعایت کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام دکتر سیما سادات لاری- سخنگوی وزارت بهداشت،  پمپ بنزین‌ها و ایستگاه‌های CNG  از اماکن پر خطر ابتلا به کووید۱۹ هستند و لزوم رعایت نکات بهداشتی در این اماکن از اهمیت ویژه برخوردار است.

بر این اساس انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران، چند نکته بهداشتی را که باید در زمان مراجعه به جایگاه های سوخت،  رعایت کرد تا به کرونا مبتلا نشویم اعلام کرده است:

– تا حد امکان تعداد دفعات سوختگیری (بنزین، گاز و یا گازوئیل) وسیله نقلیه خود را کاهش دهید.

– در هر بار مراجعه به پمپ بنزین ها و یا ایستگاه های سی ان جی، سعی کنید باک خودرو خود را تا حداکثر پر کنید تا دفعات کمتر مجبور به مراجعه برای سوختگیری شوید.

– چون پمپ بنزین و پمپ گازها از اماکن پرتردد هستند و احتمال آلودگی در آن زیاد است، حتما قبل از خروج از منزل پیش بینی کنید که اگر برای گرفتن بنزین یا گاز می خواهید بروید یک عدد ماسک یکبار مصرف یا پارچه ای را جلوی دهان و بینی تان استفاده کنید. به طوری که کامل دهان و بینی را پوشانده باشد.

– همچنین اگر با قصد سوختگیری از منزل خارج شدید حتما با خودتان یک عدد اسپری یا مایع ضدعفونی کننده، حداقل یک جفت دستکش یکبار مصرف و دستمال کاعذی به همراه ببرید.

– هنگام رسیدن به محل سوختگیری با هوشیاری کامل عمل کنید و به هیچ چیز دست نزنید. ابتدا در یکی از دستان دستکش یکبار مصرف را بپوشید و با دست دیگر کارت سوخت را در محل کارت دستگاه قرار دهید.

تاکید عضو شورای شهر بر بررسی طرح تحقیق و تفحص از "همشهری" در صحن علنی شورا
هم اکنون بخوانید

– اکثر جایگاه های سوختگیری دستکش یکبار مصرف و یا کیسه فریزر آماده گذاشته اند. اگر با خودتان دستکش یکبارمصرف نداشتید، حتما از متصدیان جایگاه جای دستکش و یا کیسه فریزرها را جویا شوید و از آن استفاده کنید.

– کارت را با دقت و بدون تماس دست با دستگاه وارد محل کارت خوان دستگاه کرده و با دست دستکش دار اقدام به استفاده از پانل دکمه های دستگاه جهت ورود رمز کنید.

– از تماس مستقیم با دسته نازل در جایگاه سوخت خودداری کنید. با دست دستکش دار یا حداقل یک عدد دستمال کاغذی دسته نازل را بردارید و اقدام به سوختگیری کنید.

– پس از اتمام سوختگیری، با دست بدون دستکش کارت سوخت را از دستگاه بردارید و در جیب بگذارید.

-تا حد امکان کارت را به اپراتور پمپ بنزین (مسئول دریافت مبلغ سوخت) ندهید و سعی کنید خودتان شخصا کارت را به دستگاه اخذ وجه سوخت بکشید. سپس از اپراتور بخواهید که رمز شما را وارد کند و یا خودتان با دست دستکش دار رمز کارت خودتان را وارد کنید.

– در نهایت دستکش را طوری از دستتان خارج کنید که هیچ جای بدنتان با قسمت رویی دستکش که در تماس با دستگاه و یا نازل قرار گرفته است، تماس پیدا نکند.

– بلافاصله دستکش را در اولین سطل زباله نزدیک خودتان (ترجیحا سربسته) بیندازید.

– از هر دستکش یکبار مصرف فقط یکبار استفاده کنید.

– در صورت ضرورت مراجعه به پمپ بنزین اگر دستکش همراه تان نبود حتما دقت کنید و یک دستمال کاغذی به دور انگشتان بپیچید. به طوریکه انگشتان شما با پانل دکمه های دستگاه تماس پیدا نکند و سپس دستمال کاغذی را بلافاصله در اولین سطل زباله نزدیک خودتان (ترجیحا سربسته) بیندازید.

ساخت مدارس خیرساز منشاء خیر و برکت و پیشرفت کشور است
هم اکنون بخوانید

– اگر دستکش همراه تان نبود حتما دقت کنید برای برداشتن نازل سوخت گیری نیز از یک دستمال کاغذی استفاده کنید.

– در طول حضور در پمپ بنزین و بعد از آن به هیچ وجه صورت خودتان را لمس نکنید.

– بلافاصله بعد از سوختگیری و قبل از ورود به خودرو خود، دستان خود را با اسپری، ژل یا مایع ضدعفونی کننده به طور کامل آغشته کنید تا ضدعفونی شوند. بطور همزمان، کارت سوخت و کارت عابربانک خود را نیز ضدعفونی کنید.

– اگر هیچ ماده ضدعفونی کننده ای با خود به همراه نداشتید، حتما از کارکنان پمپ بنزین وجود ماده ضدعفونی کننده در پمپ بنزین را جویا شوید و در صورت وجود حتما استفاده کنید.

– در اولین فرصت ممکن بعد از اتمام سوختگیری دست خود را حداقل ۴۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و سپس بطور کامل ضدعفونی کنید.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا