کنفرانس مطبوعاتی لاوروف و وزیر خارجه عربستان

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و فیصل بن فرحان، همتای عربستانی او امروز (پنج‌شنبه) پس از اولین دیدار شخصی‌شان در مسکو، کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با یکدیگر داشتند.

لاوروف در این کنفرانس شورای همکاری خلیج فارس را یک سازوکار منطقه‌ای مهم توصیف کرد و گفت: مسکو پیشتر از نتایج نشست سران العلا که پنجم ژانویه برگزار و در پایان بازگشت اتحاد شورا اعلام شد، استقبال کرده بود.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما بر این باوریم نتایج این نشست در آماده کردن شرایط مناسب برای تصویب طرحی جهت ایجاد یک ساختار امنیت جمعی در منطقه خلیج (فارس) به ویژه با در نظر گرفتن پیشنهادهای روسیه، نقش بسزایی خواهد داشت.

او افزود: عربستان به عنوان کشوری پیشگام در شورای همکاری نقش ویژه‌ای در موفقیت این نشست ایفا کرد.

وزیر خارجه روسیه در ادامه همکاری کشورش با عربستان را در ثبات بازارهای انرژی موثر دانست.

لاوروف گفت: از آغاز روندی سیاسی در لیبی با مشارکت تمامی گروه‌ها حمایت می‌کنیم.

همچنین این مسؤول وزارت خارجه روسیه با استقبال از تلاش‌هایی که برای آغاز یک گفت‌وگوی سازنده با نیروهای انصارالله یمن انجام می‌شوند، اظهار کرد: برخی طرف‌ها برای تضعیف این گفت‌وگو تلاش می‌کنند.

لاوروف در ادامه ابراز امیدواری کرد که روند سیاسی در یمن در پی اقدام واشنگتن در درج نام نیروهای انصارالله در لیست تروریستی آسیب نبیند، هر چند که نگرانی‌هایی از سوی سازمان ملل در این خصوص وجود دارند.

او با اشاره به اینکه مسکو کاملا نگرانی‌های ریاض درباره ایران را درک می‌کند، گفت: دولت فعلی آمریکا تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از آغاز گفت‌وگویی میان ایران و کشورهای منطقه خلیج (فارس) انجام داد.

ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات در بولیوی و شورش افسران
هم اکنون بخوانید

این مسؤول وزارت خارجه روسیه افزود: روسیه و عربستان مشترکات بسیاری درباره آشتی سوریه دارند.

بن فرحان نیز در کنفرانس امروز گفت: مشارکت استراتژیک میان عربستان و روسیه اصل مهمی در حمایت از ثبات جهانی است.

وزیر خارجه عربستان افزود: با لاوروف وضعیت منطقه خلیج (فارس) و نیز عملکرد ایران در “بر هم زدن ثبات” را بررسی کردیم.

وزیر امور خارجه عربستان افزود که کشورش از تصمیم واشنگتن درباره تروریستی شمردن گروه انصارالله حمایت می‌کند و تأکید کرد که این گروه به مواضع غیر نظامی در عربستان حمله کرده است.

بن فرحان همچنین تأکید کرد که همکاری با روسیه موجب ثبات در بازارهای جهانی نفت شده است.

او گفت که مسائل لیبی، عراق، سوریه از مسائل مورد بحث وی با همتای روسیه‌ای بوده و ادعا کرد که حضور ایران در سوریه مانع از حل بحران سوریه می‌شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا