نظر مشاورعالی وزیر بهداشت درباره خرید واکسن کرونا

به گزارش ایسنا دکتر محمداسماعیل اکبری در یک اعتماد نو به نقل از برنامه تلویزیونی گفت: واکسن‌سازی با تکنولوژی RNA اولین بار در جهان است و این تکنولوژی بسیار قوی است ولی شما شاهد هستید یک فرد بیسواد یا مردم عادی درباره واکسن مدرنا و واکسن فایزر صحبت می کنند. نباید گول بخوریم. اینها تبلیغات تجاری است. سلامت همیشه دو دشمن جهالت و تجارت را داشته است. به چه حسابی این فکر در ذهن مردم ما ایجاد شده که اگر پول بدهیم و واکسن فایزر را بخریم، نجات پیدا می‌کنیم؟ شما می دانید که رئیس جمهورها درباره این صحبت می کنند. اینها بحث های فنی نیست.

وی تاکیدکرد: بحث فنی باید در دانشکده شود. وقتی این بحث ها را در اجتماع می آورند، می خواهند به زور به دیگران بقبولانند که فلان کار را انجام دهید. دیدید که دولت ما را محکوم کردند به اینکه بگوید ۲۰ میلیون می خرم  حتی برخی از نزدیکان حوزه مدیریتی هم دلالی کردند. من این حرف ها را دوست ندارم. اینها دلالی های علمی است که گاهی نادانسته این کار را می‌کنیم که همان جهالت است.

مشاور عالی وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که در حوزه مدیریتی وزارت بهداشت، دلالی علمی صورت می گیرد،گفت: حوزه‌های مدیریتی مملکتی. یک اعتماد نو به نقل از برنامه ای بود که در شبکه سلامت پخش می‌شد و یک فیلمی پخش کرد که از نظر من رپورتاژ آگهی برای خرید واکسن های خارجی بود. واکسن خارجی در چه مرحله ای است؟ الان وارد تلقیح عمومی شده است چون وقتی به فاز انسانی می رسیم عده معدودی مثلا ۳۰، ۵۰، ۶۰ نفر می آیند. آدم جوان، بی مرض، بدون هیچ مشکلی را از مردم جدا می کنیم. یک جایی این تزریقات را انجام می دهیم و سه ماه صبر می کنیم چون قانون واکسن اینوری نیست باید چند سال منتظر بمانیم.

وی افزود: قانون این اجازه را داده که زودتر تصمیم‌گیری شود. در سه ماه اگر عارضه نداد، می‌گوییم سالم است. اگر ایمنی ایجاد کرد، می گوییم قدرت ایمنی دارد اما سه ماه است. بعد از آن طبق قانون و با پشتوانه سیاسی، به زور وارد فاز تلقیح بیشتر رفتند که باید چند میلیونی شود و از اقوام مختلف باشد. اینکه شاهد هستید برخی واکسن ها در اقوام مثلاً چینی ها یا روس ها، اماراتی ها یا بحرینی ها را تزریق کردند و ترکیه از چین وارد کرده و تزریق می کند، عراق را یکی دیگر تزریق می کند، برای این است که این برگه ها باید جمع شود. اینها هنوز جمع نشده که واکسن مورد تائید قرار داد. نمی توان سه ماه به سه ماه بیولوژیک به بدن انسان بزنیم و نظام ایمنی‌اش را تحریک کنیم.

کتاب‌های روانشناسی زرد چه می‌کنند؟
هم اکنون بخوانید

اکبری تصریح کرد:  در ایران، ما ۱۰۰ سال است که واکسن می سازیم. با چه واکسنی به فرزندتان سرخک، سرخچه و دیفتری و کزاز زده اید؟ واکسن ساخت ایران. مردم ما با همان ایمن هستند. سازمان بهداشت جهانی به ما یک ورقه نداد. با این که می دانند ما ایمنی کامل داریم. ما الان برگه ای از دنیا و سازمان بهداشت جهانی داریم که ما سرخک را کنترل کردیم در حالی که آمریکا و اروپا کنترل نکردند. به ما ورقه تولید نداده‌اند.

وی اضافه کرد: واکسن ما را می‌خریدند و به کشورهای دیگر می دادند اما ورقه به ما ندادند، هنوز هم این ورقه را نداده اند. الان ورقه به ما داده که بیماری سرخک را کنترل کردیم اما ورقه تولید را به ما نداده است. در ایران خوشبختانه با این همتی که جوانان کردند چندین نوع واکسن را طراحی کردند. بیشترین پشتوانه آن واکسن صد ساله خود ماست که ویروس ضعیف شده است. به سلامت و ایمنی آن را شک نداشته باشید. الان هم وارد فاز انسانی شده است.

مشاور عالی وزیر بهداشت افزود: سن من بالاست و مبتلا به دیابت و فشار خون هستم بنابراین به من به عنوان نمونه تزریق نمی‌کنند اما به والله قسم ذره ای شک به تزریق واکسن ایرانی ندارم البته منظورم فاز تحقیق یعنی فاز اول است چون بعداً که همه تزریق می کنند. مدیر سلامت باید بداند چه اتفاقی می افتد که FDA آمریکا با وجود ۶ مرگ و کلی نوروپاتی محیطی اعلام می‌کند که اینها مربوط به واکسن MRNA ما نیست. در حالی که مو را از ماست می‌کشند. آن که می گویم از شبکه سلامت شنیدم و تازه من بنیانگذار این شبکه هستم یعنی مانند خانه من می ماند، این بود که می گفت ما به مردم خود خیلی احترام می گذاریم و مردم ما عزیز هستند، باید واکسن وارد کنیم، باید بخریم و باید فلان کنیم.

مبارزه با دشمن در گرو فعالیت‌های دانش‌بنیان و رسیدن به بالاترین مراتب علمی است
هم اکنون بخوانید

وی افزود: ممکن است من هم بگویم این واکسن نمی رسد و در فلان تاریخ آن واکسن را خریداری کنید. همان کاری که انجام دادیم، در شبکه بین المللی ثبت کردیم و پول دادیم که برای ما بیاورند. ولی این تبلیغات باعث یک فشاری می شود که تصمیم ها درست گرفته نشود. باید ببینیم مشتری خوبی برای آن واکسن ها هستیم یا خیر.

اکبری که در اعتماد نو به نقل از برنامه دستخط صحبت می کرد، گفت: من یک دستگاه رادیوتراپی حین عمل دارم. این دستگاه من در بیمارستان شهدای تجریش است و ساخت شرکت زایس آلمان است. صد درصد بهداشتی و درمانی است. بیمار من سرطانی است و رادیوتراپی حین عمل است و پول این دستگاه را نیز پرداخت کرده‌ایم. هر زمان هم ایمیل می زنیم نمی دانید چقدر از انسانیت و انسان‌گرایی حرف می زنند که ما از قانون انسان‌گرایی پیروی می کنیم تا مشکلات شما را حل کنیم. این مشخص است کثافت‌کاری آمریکایی است. شکی در این نیست. خیلی روشن است که برخی چیزها به راحتی از امریکا وارد می شود، از جنرال الکتریک به اینجا می آید اما ماده اولیه ایکس که می توانم اینجا فرمالاسیون کنم و اینجا بسازم برای من نمی آید.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا