امروز

پنج شنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۱:۱۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

سیاسی

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در واکنش به سخنان اخیر اردوغان بیانیه‌ای صادر کرد. به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، متن این بیانیه به شرح ذیل است: «بسمه تعالی» در مراسم رژه مشترک نظامیان آذربایجان و ترکیه به مناسبت[…]بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در خصوص سخنان اخیر اردوغان

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در واکنش به سخنان اخیر اردوغان بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

«بسمه تعالی»

در مراسم رژه مشترک نظامیان آذربایجان و ترکیه به مناسبت پیروزی در جنگ قره باغ، سخنانی از رئیس جمهور ترکیه شنیده شد که یا ناشی از غرور  پیروزی بر ارمنستان بود و یا بیانگر نیات درونی و نهفته ایشان است. ولی از آنجائیکه نادیده و ناشنیده گرفتن بیانات رسمی سیاستمداران احتمال پیامدهای منفی را به دنبال خواهد داشت، لذا توجه به ان اظهارات و اعلام تذکرات  نسبت بدان ضروری است.

آقای اردوغان بعنوان رئیس جمهور ترکیه حتما اذعان دارند که باورها مذهبی و مرزهای قانونی و رسمی مشترک، احترام به حقوق متقابل را که تامین کننده منافع مشترک دو کشور  خواهد بود، به امری الزامی تبدیل می کند. هم چنان که  روابط خوب سیاسی بین ایران و ترکیه در سال های گذشته موجب پدید آمدن روابط خوب اقتصادی و منافع حاصل از آن برای دو کشور شده است. 

علاوه بر آن، جغرافیای سیاسی مشترک دو کشور نیز دشمنان مشترکی را برای هر دو ملت پدید آورده است که همواره به دنبال ایجاد رخنه و اختلال در روابط ایران و ترکیه بوده و هستند، که نتیجه آن موجب زیانهای سیاسی ، امنیتی و اقتصادی برای هر دو طرف خواهد بود . بویژه آنکه این امر از طریق تلاش برای فعال نمودن شکاف های قومی باشد. 

هرچند تاریخ دو قرن اخیر ایران نشان داده است که ملت ایران علیرغم وجود اقوام متعدد در بطن آن ، ملتی یکپارچه با سابقه دیرینه و  پایا است ، اما فعال شدن  شکاف بین قومیت ها به علت ترکیب قومیتی اکثر کشورهای منطقه ، دامن همه آنان و بیش از همه کشور و دولت ترکیه را خواهد گرفت. 

بنابراین عقلانیت و تدبیر سیاسی حکم می کند که همه کشور ها در ساختن دولت – ملت کوشاتر باشند تا از بروز نا امنی توسط بیگانگان از طریق برانگیختن تعارضات قومی- که تاریخ نشان داده است جز خسران و زیان برای اقوام ثمر دیگری نداشته  است بپرهیزند. 

ملت ایران طی یک قرن اخیر ، علیرغم دو انقلاب سیاسی منتج به سرنگونی نظامهای سیاسی و نیز اشغال نظامی توسط دولت های بیگانه به هنگام جنگ جهانی دوم و تحریکات و اقدامات آنان برای تجزیه برخی از مناطق ، وحدت و یکپارچگی خود را از طریق مشارکت همه اقوام در ساختار قدرت سیاسی حفظ نموده است. در این میان هموطنان  آذربایجانی ما در کشور  ایران یک اقلیت قومی به حساب نمی آیند بلکه همواره به عنوان مدافعان ملک و ملت به شمار آمده و معمولادر  هرم قدرت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشورحضوری موثر و مطلوب داشته اند داشته اند. 

بنابراین به دولتمردان کشورهای همسایه بویژه رئیس جمهور محترم ترکیه گوشزد می‌کنیم که با اندیشه ورزی و مصلحت اندیشی بیشتر سخن گفته و سنجیده رفتار کنند .همچنین  به همه اقوام ایرانی و ملت عزیز ایران توصیه. میکنیم که در فضای سیاسی پر تنش و آسیب زای منطقه برای حفظ امنیت و آرامش حاکم بر کشور و تداوم زیست مسالمت آمیز و باعطوفت بین همه اقشار جامعه ، بیش از گذشته از وحدت، یکپارچگی و عزت ایرانی و ملی خود حراست نمایند . 

 «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات»

۹۸/۹/۲۷

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی