مسابقه‌ای که هر کس زودتر برسد بازنده است!

محمد زنوزی راد در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه تاریخ تولد یک عدد است و والدین نباید به خاطر اینکه فرزندشان در تاریخ رندی مثل ۹.۹.۹۹ به دنیا بیاید ریسک کنند و سلامن نوزادشان را به خطر بیندازند، اظهار کرد: در هر ثانیه حدود چهار هزار سلول عصبی در بدن جنین شکل می‌گیرد بنابراین اگر نوزاد نارس و زودهنگام متولد شود، به سلامتی او آسیب وارد خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیشترین آمار مرگ و میر نوزادان مربوط به سال اول تولد است، ادامه داد: ۸۰ درصد مرگ و میرهای نوزادان کمتر از یکسال در ماه اول تولد رخ می‌دهد و این نشان می‌دهد شانس زنده ماندن نوزادان نارس به مراتب کمتر از نوزادانی است که پس از تکمیل چرخه ۹ ماهه تکامل در رحم مادر به دنیا می‌آیند.

وی با اشاره به اینکه اصرار بر تاریخ تولد لاکچری و زایمان در وقت غیر طبیعی و سزارین، منجر به آسیب سیستم ایمنی بدن کودک می‌شود، افزود: از علل شایع فلج مغزی که به علت نرسیدن خون به مغز ایجاد می‌شود، تولد نوزاد نارس است، علائمی که در ابتدا ممکن است چندان محسوس نباشد ولی بعدها در قالب عدم توانایی کودک در ارتباط کلامی یا شنیداری بروز می کند.

رئیس انجمن پزشکان کودک البرز اضافه کرد: برای حفظ سلامت  فرزندانمان لازم است تلاش کنیم  نوزاد با سن کمتر از ۳۷ هفته به دنیا نیاید تا دچار مشکلات اعضای بدن مانند مغز، قلب، کبد، کلیه، روان، کاهش میزان تولید خون و کمبود مواد معدنی از جمله کلسیم و آهن نشود.

۱۵میلیون بیمار مبتلا به فشارخون در کشور / مصرف نمک در ایرانیان دو برابر سایرین
هم اکنون بخوانید

زنوزی راد با اشاره به دیگر عوارض زایمان زودرس توضیح داد: در زایمان زودهنگام، دور سر کوچک‌تر، قد کوتاه‌تر، ظرفیت کمتر روده برای جذب و هضم ظرفیت کم کبد و کلیه برای دفع سموم به فرزند تحمیل می شود.

این مسئول با بیان اینکه صرفاً برای یک هفته چند روز دیرتر یا زودتر متولد شدن به کسی جایزه نمی‌دهند، افزود: اتفاقا این مسابقه‌ای است که اگر کسی زودتر برسد بازنده خواهد بود.

این متخصص کودک گفت: با توجه به اینکه هیچ بیمارستانی در کشور وجود ندارد که بیمار کرونایی نداشته باشد و هیچ بیمارستان ایزوله در کشور وجود ندارد از مردم خواست تا در تمام بیمارستانها رعایت اصول بهداشتی را جدی بگیرند و به منظور زایمانی که نام لاکچری به آن داده اند به بیمارستانها هجوم نبرند .

وی در پایان در پاسخ به اینکه آیا آماری از کودکان نارس استان وجود دارد، گفت: در کشور ما اطلاع رسانی انقدر شفاف نیست که حتی من به عنوان رئیس انجمن پزشکان کودک استان آمار زایمان های زودرس و نوزاد نارس را دراختیار داشته باشم .

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + یک =

دکمه بازگشت به بالا