امروز

پنج شنبه, ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۱۲:۴۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

فرهنگی

حمید فدایی یکشنبه ۲۵ آبان در جمع پایگاه خبریان با تاکید بر ضرورت مستندسازی اراضی دولتی، گفت: در راستای حفاظت و حراست هر چه بیشتر از آثار ملی و جهانی موجود در شهرستان مرودشت و پیاده کردن طرح کاداستر ثبتی در خصوص[…]


حمید فدایی یکشنبه ۲۵ آبان در جمع پایگاه خبریان با تاکید بر ضرورت مستندسازی اراضی دولتی، گفت: در راستای حفاظت و حراست هر چه بیشتر از آثار ملی و جهانی موجود در شهرستان مرودشت و پیاده کردن طرح کاداستر ثبتی در خصوص مستند سازی اراضی دولتی، با تلاش و همت مضاعف واحد حقوقی مجموعه میراث فرهنگی، اقداماتی برای تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگ انجام شده است.

فدایی این اقدامات را در راستای تعیین وضعیت دقیق مالکیت پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید بر اراضی واقع در عرصه و حریم تخت جمشید دانست و افزود: وضعیت دقیق مکانی اراضی مختلفی که طی دهه‌های توسط میراث فرهنگی شده بود، مشخص نبود بنابراین در قالب یک پروژه موضوع تعریف و دنبال شد.

وی با بیان اینکه طی یکسال گذشته سندهای تک برگ برای ۷۴ قطعه از اراضی محدوده حریم و عرصه تخت جمشید صادر شده است، گفت: اکنون همکاران دفتر فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ضمن نقشه برداری دقیق بخش‌هایی از حریم یک این محوطه، در حال وارد کردن اطلاعات مکانی اراضی تحت تملک بر روی نقشه هستند و امیدواریم به‌زودی نقشه کاداستر برای بخشی از این محدوده تهیه شود.

فدایی افزود: بخش عمده از اراضی تملکی در حریم یک و خارج از فنس حفاظتی پایگاه قرار داشت و مجاورت آنها با دیگر اراضی کشاورزی باعث ایجاد دغدغه‌هایی در مورد تجاوز احتمالی به این اراضی شده و در اینباره تخلفاتی نیز گزارش شده بود. با مشخص شدن چهارگوشه اراضی تملک شده می توان اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی بهتری در حفاظت از آنها انجام داد و ضمن تصمیم سازی و تدوین راهبرد در تملک های آتی، جهت دهی مناسب تری نیز در این زمینه داشت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت نیز گفت: با پیگیری‌های واحد حقوقی این اداره و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، روند اخذ اسناد تک برگ انجام و بخشی از اسناد نهایی شده است.

بهمن مردانی خاطرنشان کرد: بزرگترین مزیت این کار، تثبیت مالکیت دولت بر اراضی حریم میراث جهانی تخت جمشید است؛ امیدواریم در آینده شاهد اخذ اسناد تک برگ برای دیگر عرصه‌های میراثی واقع در شهرستان مرودشت باشیم.

انتهای پیام

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی