امروز

شنبه, ۱۶ مهر , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۲:۳۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

اجتماعی

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در دیدار با رئیس و معاونان سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان که در ساختمان مرحوم علاقه‌مندان برگزار شد، اظهار کرد: لازمه داشتن نگاه یکپارچه در سازمان، طراحی سنجیده نیروهای آن سازمان است. طراحی سازمان[…]


به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در دیدار با رئیس و معاونان سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان که در ساختمان مرحوم علاقه‌مندان برگزار شد، اظهار کرد: لازمه داشتن نگاه یکپارچه در سازمان، طراحی سنجیده نیروهای آن سازمان است. طراحی سازمان فراتر از ساختارهای اداری آن است و برای طراحی نقش سازمان و کارکنان آن در ابتدا باید بدانیم اندیشه ما در خصوص طراحی سازمان چیست؟

وی ادامه داد: طراحی خوب باید توانایی انعطاف سازمانی و اتصال دوباره اجزای آنها به یکدیگر را داشته باشد به صورتی که همه چیز در این گسستن و پیوستن آن معنادار باشد و پس از اتصال مجدد اجزای سازمان بتوانیم به ترکیب سنجیده ای بین اجزای آن برسیم که با یکدیگر هم افزایی داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه وجود استعدادهای برتر واقعیتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: توسعه استعدادهای برتر شامل شناسایی، جذب، پرورش و شکل دهی استعداد برتر یک نسل می شود که باید به نحو موثری در جامعه بسط پیدا کند.

وی افزود: همه ارکان آموزش و پرورش باید به این موضوع که چطور می توانیم استعدادهای برتر را شناسایی کنیم و پرورش دهیم و با اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی و آموزش های مناسب از ظرفیت استعدادهای خاص در زمینه های مناسب استفاده کنیم و آنها را به کار بگیریم، فکر کنیم. مسیر حرکت دانش آموزان دارای استعدادهای برتر از ابتدای آموزش تا  انتها و حتی در دوره فارغ التحصیلی باید روشن و واضح باشد.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با یک پدیده پویا روبرو هستیم. تفکرات بسته و قالبی نمی تواند در این سازمان نقشی داشته باشد و باید به تحولات و شرایط موجود را به طور دائمی رصد و پایش کرد.

حاجی میرزایی بهره مندی از امکانات پرورش استعدادهای برتر را حق دانش آموزان برتر مناطق محروم کشور دانست و اظهارکرد: سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان باید اعتماد نو به نقل از برنامه ای برای شناسایی استعدادهای درخشان در مناطق محروم داشته باشد و بتواند از بین دانش آموزانی که در مناطق محروم زندگی می کنند استعدادهای برتر را شناسایی کند و پرورش دهد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ما موظف به اجرای سند تحول بنیادین هستیم، گفت: تحقق سند تحول نیازمند تحقق تحول در زمینه تربیت انسان است و باید بتوانیم نمونه های اجرای آن را در مدارس ببینیم. یکی از جاهایی که می تواند نمود اجرایی سندتحول را در آن مشاهده کنیم، حوزه سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان است و انتظار داریم با طراحی مناسب اعتماد نو به نقل از برنامه های سازمان، شاهد اجرای تمام ساحتی اهداف سند تحول باشیم.

حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه نیاز به اعتماد نو به نقل از برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در یک راستا برای تمام اهداف داریم، ادامه داد: برای هر اعتماد نو به نقل از برنامه ای که در چشم انداز بلندمدت طراحی می شود باید یک چشم انداز کوتاه مدت هم داشته باشیم تا بتوانیم مشکلات حال حاضر در مقوله تعلیم و تربیت را حل و انسان های کنونی را برای زیستن شرافتمندانه آماده کنیم و باید بتوانیم پاسخی مناسب به مسائل امروز وآینده دانش آموزان داشته باشیم که همه با هم هم راستا باشند و در انتها نتیجه را به صورت یکپارچه و هماهنگ دریافت کنیم.

وی در ادامه گفت: نقش معلمان در سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان بسیار با اهمیت است و باید با سیاستگذاری مناسب اعتماد نو به نقل از برنامه های آموزشی و سطح دانش آنان ارتقا یابد.

حاجی میرزایی طرح «شهاب» را در شناسایی استعدادهای برتر کشور موثر دانست و تصریح کرد: فرآیند شناسایی استعدادهای برتر در هر دوره بسیار گسترده  و حساس و لازم است در مورد روش های شناسایی استعدادهای درخشان بازنگری و تحقیق کرد.

وزیر آموزش و پرورش عملکرد قابل قبول سازمان را منوط به این دانست که هیچ استعداد برتری به دلیل محرومیت از فرایند انتخاب جا نماند، گفت: پیشنهاد می کنم هر دانش آموزی که شناسایی و وارد سمپاد شد به عنوان محصولی که در حال پرورش است، در نظر گرفته شود و پرونده آموزشی وی هیچ گاه بسته نشود. سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان باید در فرایندی مشخص از ابتدای ورود دانش آموزان تا موقعیت آینده آنان در آینده مطلع باشد.

وی تصریح کرد: امسال از هر لحاظ با سال های قبل متفاوت است. شیوع کرونا ما را مجبور کرد کارهایی را که تاکنون انجام نداده بودیم، بیاموزیم و مسیرهای جدید را تجربه کنیم. برای پیروزی در شرایط مبهم و عدم اطمینان امروزی باید کاملا هوشیارانه عمل و نظارت ها را از حالت متعارف خارج کنیم و دقیق تر از قبل انجام دهیم تا بتوانیم از این شرایط با موفقیت عبور کنیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حاجی میرزایی در پایان گفت: به هر منطق روشنی که برای تحقق اهداف ضروری است، کمک خواهیم کرد و انتظار داریم تناسب معقولی بین اندیشه و عمل برقرار کنید. در هر مورد عمیق فکر کنید و دست به کار شوید تا بتوانیم به طور مطلوب به اهداف مورد نظر برسیم.

انتهای پیام

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی