ساخت پارکینگ ۵۰ هکتاری برای قطارهای مترو

علی امام در گفت وگو با ایسنا، در مورد جزئیات ساخت پایانه آزادگان در خط ۳ متروی تهران گفت:  خط ۳ مترو تهران از بزرگراه آزادگان در جنوب غرب تهران آغاز و با گذر از مراکز مهمی همانند میدان منیریه، میدان راه آهن، خیابان جمهوری، چهارراه و میدان ولیعصر (عج)، خیابان شهید بهشتی، چهار راه قصر، بزرگراه شهید صیاد شیرازی، بزرگراه شهید بابایی و میدان نوبنیاد به طول ۳۴ کیلومتر و ۲۴ ایستگاه به شهرک قائم در شمال شرق تهران منتهی می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر خط ۳ با ظرفیت ۲۰ رام قطار و سرفاصله زمانی ۶ دقیقه در حال بهره‌برداری است، اظهار کرد: در این خط به دلیل نداشتن فضای مناسب برای پارکینگ، امکان کاهش سرعت و سرفاصله حرکتی به کمتر از ۷ دقیقه میسر نیست، در حالی که  لازمه کاهش سرفاصله حرکتی قطارها به ۳ دقیقه در این خط، فراهم کردن امکان تزریق ناوگان، افزایش تعداد جابجایی مسافر و نیز سهولت در سرویس و نگهداری ناوگان، مکانی برای بازدید و پارک قطارها است.

امام ادامه داد: برهمین اساس در مطالعات صورت گرفته یک دپو، یک پایانه و نیز یک پارکینگ در جنوب غربی خط ۳ و در محل تقاطع بزرگراه آزادگان و آیت‌الله سعیدی با ظرفیت ۴۸ رام پارکینگ اصلی و ۱۰ رام پارکینگ اضافی (جمعا ۵۸ رام قطار) و همچنین یک پارکینگ در شمال خط ۳ برای کاهش سرفاصله حرکتی در این خط به ۳ دقیقه در نظر گرفته‌شده و مقرر است با توسعه آن امکان انجام تعمیرات اساسی نیز فراهم شود.

وی با بیان اینکه با در نظر گرفتن موارد فوق و نیز اتصال خط ۳ متروی تهران به خط حومه‌ای اسلامشهر در آینده، اهمیت ساخت پایانه آزادگان دوچندان شده به‌گونه‌ای که می‌توان گفت مهم‌ترین پایانه موجود در شبکه متروی تهران خواهد بود، گفت: مناقصه انجام‌شده برای طراحی و ساخت این پایانه، اولین مناقصه «طرح و اجرای پایانه» (EPC) در کشور است که با مشارکت ۶ شرکت طراحی‌شده و عملیاتی می‌شود.

۲۸۶ فوتی جدید کرونا در کشور / شمار قربانیان از ۷۷هزار نفر گذشت
هم اکنون بخوانید

امام گفت: پایانه آزادگان در منطقه ۱۸ و در انتهای جنوبی خط ۳ قرارگرفته و جهت اجرای آن تقریبا به ۴۹ هکتار زمین نیاز است که حدود ۲۵ هکتار از این مقدار تملک شده و تملک مقدار باقیمانده از طریق رایزنی با منطقه ۱۸ شهرداری تهران در دستور کار است.

به گفته مدیرعامل مترو، از سوی دیگر به دلیل همجواری پارکینگ با بیمارستان کودکان حکیم در منطقه ۱۸ و بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک ساخت یک ایستگاه در کنار بیمارستان کودکان حکیم نیز در نظر گرفته‌شده است. در این صورت بعد از ایستگاه آزادگان که آخرین ایستگاه خط ۳ است، یک ایستگاه دیگر اضافه به این خط می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای این پروژه در قالب ۳ فاز در نظر گرفته‌شده که به ترتیب شامل پارکینگ، تعمیرگاه، خط تست و خط لوپ است، افزود: همچنین مدت‌زمان اجرای آن ۳ سال است که فاز اول آن تابستان سال آتی به بهره‌برداری می‌رسد و هزینه ساخت پایانه آزادگان به قیمت روز، معادل ۷۰۰ میلیارد تومان است که ۷۰ درصد از تامین مالی آن از طریق تهاتر و ایجاد مجتمع ایستگاهی صورت می‌گیرد.

امام ادامه داد: با توجه به قرارگیری این پایانه در کنار بزرگراه آزادگان از ظرفیت‌های آن جهت استفاده از تبصره TOD برای تامین هزینه پایانه و توسعه خط استفاده می‌شود که در طراحی و اجرای این پایانه تلاقی از جدیدترین امکانات به کار گرفته‌شده تا امکان خدمات‌رسانی به شهروندان تهرانی را برای بیش از ۱۰۰ سال فراهم کند.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا