نظر گورباچف ​​درباره تشدید تنش در قره باغ

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، میخائیل گورباچف، رئیس جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی درباره وضعیت قره باغ گفت: اگر یکی از طرف‌ها بخواهد پیروز شود، این تنها منجر به تشدید و درگیری برای سال‌های طولانی خواهد شد، برعکس، لازم است برای بهبود روابط تلاش کنیم و به طور مشترک به دنبال راهی برای برون رفت از بحران و راه حل درگیری‌ها باشیم و این به نفع دو ملت است.

گورباچف گفت: “اگر کسی بخواهد برنده شود، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و تنها اوضاع و درگیری‌ها سال‌ها ادامه خواهند داشت. اما اگر به بهبود روابط فکر کنید باید بدانید دو طرف از هم جدا نمی‌شوند و در چنین شرایط دشواری باقی نمی‌مانند، لازم است که موارد مشترک را پیدا کنیم تا به حل و فصل وضعیت کمک کند”.

وی تأکید کرد که این مسیر نباید به این شکل باشد که یک طرف ضرر ببیند و یک طرف سود ببرد. نباید ما دو نفر را درگیر کنیم، باید با آنها ارتباط برقرار کنیم، باید بر این واقعیت تمرکز کنیم که تنها سود اینجاست که هر دو نفر به آن دست پیدا کنند. اما اگر آنها می‌خواهند چیزی را خراب کنند، چیزی را نابود کنند. پس هیچ فایده‌ای نصیب آنها نخواهد شد”.

به نظر وی، وضعیت منطقه جدی است و او بر این باور است که تنها پیدا کردن راه حل این درگیری می‌تواند به نفع هر دو طرف باشد.

هنگامی که از او خواسته شد تا روشن کند که به نظر وی طرف روس در این شرایط چگونه باید کار کند و آیا فدراسیون روسیه می‌تواند به عنوان واسطه در چنین مذاکراتی عمل کند، خاطرنشان کرد: “این همان چیزی است که من گفتم، چیز دیگری لازم نیست”.

هایکو ماس هم به درخواست‌ها برای آزادی ناوالنی پیوست
هم اکنون بخوانید

رهبر اتحاد جماهیر شوروی پیشین افزود: “دیگر نیازی به آتش افروزی نیست. در همه جا انواع حوادث وجود داشته‌اند اما همه با در نظر گرفتن منافع هر دو ملت به نتیجه مثبتی رسیده‌ و فرصت‌هایی را برای برقراری روابط به تدریج پیدا کردند”.

اوایل امروز یکشنبه، وزارت دفاع آذربایجان گفت، که نیروهای مسلح ارمنستان به شهرک‌های واقع در خط تماس در قره باغ تیراندازی کردند، بر پایه این داده‌ها، چندین غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا