افزایش ۳ تا ۶ برابری قیمت کود و سم

محمد شفیع ملک زاده در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده های کشاورزی هزینه تولید را افزایش می دهد، گفت: قیمت کودهای فسفاته و پتاسه با حذف ارز دولتی شش برابر شده اند و برای مثال یک لیتر سم دلتامترین که در اردیبهشت امسال ۴۷ هزارتومان بود در حال حاضر به بیش از ۱۱۰ هزار تومان رسیده یا سم اکسی کلرور مس ۴۴ هزارتومانی در بازه سه ماهه به ۱۳۰ هزارتومان و سم فنیتروتیون نیز که در اردیبهشت ۱۰۸ هزارتومان بود در حال حاضر به ۴۳۴ هزار تومان رسیده است. در حقیقت باید پرسید با این افزایش قیمت ها و کاهش نقدینگی، کشاورز چگونه می تواند شرایط را تاب بیاورد؟

 وی با اشاره به اینکه دولت باید نهاده ها و تسهیلاتی ارزان قیمت در اختیار کشاورزان قرار دهد تا بتوانند به کشت بپردازند، گفت: ارائه تسهیلات ارزان قیمت یا ارائه نهاده های کشاورزی با قیمتهای ارزانتر به کشاورزان تنها راه کاهش هزینه های تولید است. در غیر این صورت کشاورزان حاضر نخواهند بود محصولات استراتژیک و پرزحمتی مانند گندم، جو و کلزا بکارند و با قیمت پایین بفروشند.

میل به کاشت صیفی جات بالا رفته است

به گفته وی تعیین قیمت های پایین و ناعادلانه برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت، کشاورزان را به کاشت صیفی جات و محصولات آب بر تشویق کرده است که این موضوع باعث شده با تولید زیاد سبزیجات و صیفی جات، بازار اشباع شده و ضمن نابود کردن منابع آبی و خاکی و نیروی انسانی، خسارات سنگینی  به تولیدکننده و اقتصاد مملکت وارد شود.

تورم سالانه تولیدکننده در بهار سال جاری کاهش یافت
هم اکنون بخوانید

رییس نظام صنفی کشاورزی خاطر نشان کرد: البته برخی کشاورزان هم برای گریز از این شرایط زمین های خود را برای کاشت محصولات مختلف اجاره می دهند که قطعا دریافتی اجاره بها چندین برابر تولید محصولات اساسی مثل گندم و کلزا به نفع آنهاست. 

وی با بیان اینکه تداوم این روند و افزایش بی میلی کشاورزان به کاشت محصولات استراتژیک، خودکفایی در برخی محصولات از جمله گندم را از بین می برد، از دولت درخواست کرد که برای خرید تضمینی محصولات استراتژیک قیمت ها عادلانه و واقعی تعیین شود.

ملک زاده افزود: چنانچه هدف دولت برای عبور از بحران ها و مشکلات پیش رو، تامین امنیت غذایی کشور و رسیدن به خودکفایی محصولات استراتژیک و اساسی و همینطور اجرای الگوی کشت است، کافیست با پایین آوردن هزینه تولید و تعیین نرخ منطقی و عادلانه برای محصولات اساسی از جمله گندم، جو ، کلزا و چغندرقند و اعلام آن تا حداکثر  ۲۵ شهریورماه کشاورزان را برای کاشت به موقع و تولید حداکثری ترغیب و تشویق کند؛ درغیر این صورت کشاورزان جان و مال خود را بابت تولید محصولاتی که دولت حاضر نیست با قیمت عادلانه از آنها خریداری کند از دست نخواهند داد.

رییس نظام صنفی کشاورزی با انتقاد از نمایندگان مردم درخانه ملت و برخی تشکل ها ابراز کرد: هرچند به برخی از عملکردهای وزارت جهاد انتقادهایی داریم ولی در خیلی از موارد به ویژه این موضوع نباید برای پیگیری و مطالبه حقوق کشاورزان به بیراهه رفت و دور باطل زد، چرا که حذف ارز دولتی و گران شدن نهاده ها از طرف هسته مرکزی دولت به خصوص سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه بوده و وزارت جهاد کشاورزی هم به شدت با این تصمیم دولت مخالف است.

دانلود سریال راز بقا قسمت دوم 2 ( دانلود قسمت دوم راز بقا) با لینک مستقیم و ترافیک نیم رایگان
هم اکنون بخوانید

ملک زاده در پایان گفت: اگر نمایندگان مجلس و تشکل ها واقعا می خواهند مسیر درست را طی و این موضوع را حل کنند بایستی از رییس جمهور، معاونین، سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه و شورای اقتصاد طلب پاسخ کنند. در حقیقت نهادهایی مانند سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه مسئول این افزایش قیمت ها هستند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا