توافق ایران و روسیه برای تنظیم یک توافق‌نامه درازمدت


توافق ایران و روسیه برای تنظیم یک توافق‌نامه درازمدت

وزیر امور خارجه کشورمان، گفت: در دیدار با آقای لاوروف، پیام آقای روحانی به آقای پوتین را به صورت مفصل خدمت ایشان ارائه و از نظرات ایشان در این ارتباط استفاده کردم و در همین چارچوب قرار شد که اجرای پیشنهادات مطرح شده را مشترکاً دنبال کنیم.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر سه شنبه پس از پایان گفتگو های خود با وزیر امور خارجه روسیه  در مسکو در جمع پایگاه خبریان در تشریح نتایج این مذاکرات اظهار کرد:  برای سی مین بار از زمانی که مسئولیت وزارت خارجه را برعهده گرفته ام  به روسیه سفر کرده ام و این بار دومی است که در زمان شیوع ویروس کرونا به مسکو می آیم.

رییس دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: در دیدار  با آقای لاوروف این فرصت فراهم شد که پیام جناب آقای روحانی به آقای پوتین را به صورت مفصل خدمت ایشان ارائه کنم، از نظرات ایشان در این ارتباط استفاده کردم و در همین چارچوب  قرار شد  که اجرای پیشنهادات مطرح شده  را مشترکاً دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه در این دیدار گفتگو های خوبی در مورد روابط دوجانبه داشتیم ، گفت: در آینده نزدیک عهدنامه روابط دوجانبه ایران و روسیه به ۲۰ سالگی خود می‌رسد و به صورت اتوماتیک وار برای  ۵ سال آینده تمدید می‌شود ،در جریان گفتگو های امروز توافق کردیم که همزمان تلاش کنیم یک توافق به روزی را برای دراز مدت بین دو کشور تنظیم کنیم و  قبل از اینکه مدت زمان توافق نامه قبلی به پایان برسد توافقنامه جدید را آماده و به مجالس دو کشور برای تصویب ارائه کرده باشیم.

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای با ایران کامل شده است
هم اکنون بخوانید

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با بیان اینکه در این دیدار در مورد همکاری های منطقه ای ایران و روسیه رایزنی و گفتگو کردیم،تاکید کرد :  همکاری های بین المللی دو کشور در عرصه منطقه ای  همکاری های سازنده و مفیدی  است چنان که  در روند آستانه که تنها روندی است که منجر به کاهش تنش در سوریه شده است، شاهد همکاری های ایران، روسیه و ترکیه بودیم.  

ظریف با بیان این که همچنین در این دیدار در ارتباط با وضعیت یمن و چگونگی پایان دادن به رنج مردم بی گناه یمن نیز  رایزنی و گفتگو کردیم، خاطرنشان کرد:  همچنین در ارتباط با همکاری ایران و روسیه در موضوع  افغانستان در راستای تحقق صلح در این کشور صحبت کردیم و توافق شد که این گفتگو ها بین همکاران ما با جدیت بیشتری دنبال شود.

ظریف همچنین با بیان اینکه ما مواضع محکم فدراسیون روسیه و چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردان هستیم و این مواضع را در جهت حفظ برجام و  کمک به صلح و ثبات در منطقه می‌دانیم، گفت:: برجام یک توافق تاریخی بین المللی بود که نشان می داد که از طریق دیپلماسی نیز می توان مشکلات را حل کرد .

وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: اقدام آمریکا در نقض برجام و اعمال تحریم های یکجانبه علیه ملت ایران حتی در زمان شیوع ویروس کرونا نشان دهنده فاصله جدی رژیم آمریکا از حقوق بین الملل و توافقات بین المللی است و  این به بی اعتباری دولت آمریکا می‌انجامد.

 وی همچنین افزود: در این دیدار در ارتباط با همکاری هایی که دو کشور  در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل خواهند داشت گفتگو های خوب و سازنده ای انجام دادیم.

فراکسیون کارگری منتخبان مجلس یازدهم اعلام موجودیت کرد
هم اکنون بخوانید

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 14 =

دکمه بازگشت به بالا