جهانگیری: باید تلاش کنیم چهره خشن فقر از جامعه زدوده شود

به گزارش ایسنا، دکتر اسحاق جهانگیری بعد از ظهر امروز(چهارشنبه) در نشست با مدیران ارشد کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه استقرار عدالت، آرمان مکتب اسلام و شیعیان بوده است و همواره امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید کرده اند، گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) از یادگارهای مهم و ماندگار بنیانگزار انقلاب اسلامی است که در آغاز راه تشکیل شد و به فضل الهی در سال های گذشته خدمات مهم و ماندگاری بر جا گذاشته است.
معاون اول رییس جمهور ضمن تجلیل از زحمات مرحوم عسگراولادی و مرحوم نیّری به عنوان مدیران این نهاد، گفت: این دو چهره که نسبت به آنها همواره ارادت داشتم به معنای واقعی کلمه در خدمت محرومین و مستضعفین بودند، مرحوم عسگراولادی همچنین در حل گره‌های بزرگ پیش روی جمهوری اسلامی نقش داشتند و ان شاءالله با بزرگان و شهدا محشور شوند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: خدمت به ضعیف‌ترین و محروم‌ترین افراد جامعه توفیق بزرگی است که نصیب خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) شده است و هر کس بتواند در این مسیر اقدامی انجام دهد، صاحب توفیق است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تبعات منفی و جدی بیماری کرونا در همه شئونات کشور و قدردانی از همکاری و همراهی مردم و خدمات کادر پزشکی و درمانی گفت: در روزهای اخیر دغدغه ها نسبت به شیوع کرونا در کشور بیشتر شده که امیدواریم با اجرای اعتماد نو به نقل از برنامه‌های اعلام شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا از این مرحله عبور کنیم خوشبختانه در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک بعد از توصیه مقام معظم رهبری شاهد همراهی گسترده مردم هستیم و بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همه جا این موضوع به خوبی رعایت می شود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه کرونا زندگی، کار و درآمد مردم را تحت تأثیر قرار داده است، ادامه داد: این مسأله زندگی افراد و اقشار ضعیف جامعه را بیش از پیش تحت فشار قرار داده و قطعاً مسئولیت کمیته امداد امام خمینی(ره) که تعداد بیشتری از این افراد را تحت تکفل خود دارد دو چندان شده است.
معاون اول رییس جمهور گفت: با وجود کاهش درآمدهای کشور به خاطر اعمال تحریم های ظالمانه و پیامدهای منفی کرونا باید با همت و تلاش مضاعف کاری کنیم که زندگی طبقات ضعیف جامعه آسیب جدی ندیده و از این مرحله به خوبی عبور کنیم.
دکتر جهانگیری با اشاره به رویکرد عدالت بنیانی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: عدالت باید همه شئون زندگی در حوزه‌های مختلف را تحت پوشش قرار دهد و همه جانبه باشد، مبارزه با فقر و تبعیض نباید در لابه لای مشکلات فراموش یا گم شود.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با طرح این سوال که پس از چهل سال از عمر انقلاب اسلامی باید ببینیم در مقابله با فقر چقدر موفق بوده‌ایم، گفت: جمهوری اسلامی ایران در توسعه عمرانی کشور کارهای بسیاری انجام داده است اما حتماً تعداد افرادی که امروز نیازمند رسیدگی بیشتر هستند افزایش یافته و ما برای اینکه بتوانیم با افتخار اعلام کنیم که فقر ریشه کن شده باید حرکت جدی تری انجام دهیم.
دکتر جهانگیری در همین ارتباط به موضوع فساد اقتصادی اشاره کرد و گفت: متأسفانه در زمینه فساد اقتصادی نیز شاهد گسترش آن هستیم که باید بررسی کنیم در چهل سال گذشته در چه حوزه ای دچار نقصان بوده ایم که فساد بیشتر شده است، آیا در سیاستگذاری و اعتماد نو به نقل از برنامه‌ها مشکل داشته ایم یا در نحوه اجرا؟
وی افزود: به هر حال برای مبارزه با فساد اقتصادی باید به سمت اصلاح هر آن چیزی که موجب گسترش فساد می‌شود، حرکت کنیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به بیماری های مزمن اقتصادی نظیر وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی و یا اقتصاد دولتی گفت: همزمان جمهوری اسلامی ایران در این چهل سال با انواع تحریم‌ها مواجه بوده و در مقطع کنونی شدت تحریم‌ها بیشتر شده است نتیجه این شده که اقتصاد ما رشد مناسب پیدا نکرده و یا توزیع ثروت نامناسب بوده و پیچیدگی و گستردگی فقر نیز بیشتر شده است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید تلاش این بود که چهره خشن فقر با اجرای برخی سیاستگذاری‌ها از جامعه زدوده شود، تصریح کرد: تلاش ما این بود تا کسی سر گرسنه بر زمین نگذارد، حتماً کمیته امداد در این بخش می‌تواند تعیین کننده باشد موضوع اصلی کار این نهاد باید مبارزه با چهره خشن فقر باشد و هر کس که نیازمند است بتواند با مراجعه به این نهاد رسمی تحت پوشش قرار بگیرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد در دولت در سال‌های گذشته گفت: هدف این بود که تغییری اساسی در زندگی این اقشار به وجود بیاید و حتی اگر کسی از کف درآمدی این کمیته کمتر درآمد داشت و نمی‌خواست تحت پوشش این نهاد باشد بتوانیم مابه التفاوت درآمد آن را از منابعی دیگر تأمین کنیم.
دکتر جهانگیری از مسئولان کمیته امداد امام خمینی(ره) خواست تا روی موضوع مبارزه با فقر تمرکز ویژه ای انجام دهند و با ارائه اعتماد نو به نقل از برنامه لازم به دولت و دولت‌هایی که بر سر کار می‌آیند و هدفشان مبارزه با فقراست، راهکارهای کارشناسی ارائه دهند تا ظرف چند سال فقر ریشه کن شود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه یکی از آسیبهای ناشی از کرونا فشار بر معیشت و زندگی مردم بوده است، گفت: دولت و نهادهای مختلف امکانات خود را به میدان آوردند و با مجوز مقام معظم رهبری برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی، تلاش کردیم به تمام ۲۴ میلیون خانوار یارانه بگیر، وام قرض الحسنه یک میلیون تومانی پرداخت کنیم و بخش زیادی نیز از این اعتبارات در بخش بهداشت و درمان هزینه شد.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه ممکن است تا پایان سال با بیماری کرونا درگیر باشیم و از هم اکنون باید برای مواجهه با تبعات مختلف این بیماری اعتماد نو به نقل از برنامه های روشن و شفاف داشته باشیم، خاطرنشان کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره) با اقشار ضعیف جامعه سر و کار دارد و باید هشدارها و زنگ خطرها را برای دولت به صدا در آورد تا اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی ها با تمرکز هر چه بیشتر بر کمک به محرومین و طبقات ضعیف جامعه تنظیم شود. البته باید محدودیت های دولت را نیز در نظر گرفت و پیشنهادات را در قالب راهکارهای عملیاتی مطرح کرد.
معاون اول رییس جمهور بخش آموزش را از دیگر بخش‌های تحت تأثیر کرونا دانست و افزود: در رویارویی با این مشکل یا باید بخش آموزش تعطیل می‌شد و یا باید راهکارهای جایگزینی پیدا می کردیم که خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدامات خوبی در این زمینه انجام دادند تا جریان آموزش در کشور استمرار پیدا کند.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی نسبت به عدالت آموزشی اهمیت ویژه‌ای قائل است و حتی برای برخی روستاهای کشور حتی مدارسی را با یک دانش آموز دایر می‌کند، تصریح کرد: وقتی بخش آموزش کشور به سمت فضای مجازی سوق پیدا کرد، یکی از دغدغه‌ها این بود که زیرساخت ها، امکانات و ابزارهای لازم برای دانش‌آموزان در خانوداه های نیازمند فراهم شود.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد:‌ کمیته امداد امام خمینی(ره) باید برای رفع نیازهای دانش‌آموزان نیازمند به امکانات آموزشی اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی کند و دولت نیز در این زمینه به کمیته امداد کمک خواهد کرد.
دکتر جهانگیری افزود: البته باید توجه داشته باشیم که درآمدهای دولت کاهش یافته چرا که ما در جنگ اقتصادی هستیم اما خوشبختانه با همه فشارها اجازه نداده ایم که اقتصاد کشور دچار فروپاشی شود.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه مردم در مواقعی که احساس می‌کنند به حضور آنها نیاز است حتماً مشارکت خواهند کرد، گفت: مردم در این گونه شرایط دغدغه‌های دینی و ملی بالایی دارند که نمونه آن در زلزله کرمانشاه، سیل و شرایط کرونا به خوبی مشاهده شد و خیرین اقدامات بزرگی انجام دادند.
دکتر جهانگیری کمک‌های مردمی را بزرگترین سرمایه کمیته امداد امام خمینی توصیف کرد و افزود: البته باید گزارش‌های شفاف و دقیق در خصوص نحوه هزینه کرد کمک‌های مردمی به جامعه ارائه شود و باید تلاش کنیم از اعتماد مردم که سرمایه ای بزرگ است، پاسداری کنیم.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از اعتماد نو به نقل از برنامه‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) در راستای توانمندسازی افراد تحت پوشش، خاطرنشان کرد:‌ بسیار ارزشمند است که کمیته امداد اعلام می‌کند که چند صد هزار خانوار را با روش‌های عالمانه به گونه‌ای آموزش داده که این خانواده‌ها برای خود منبع درآمد پیدا کرده‌اند و حتی تعدادی از آنها کارآفرین شده و افرادی را نیز تحت پوشش خود قرار داده اند.
دکتر جهانگیری با یادآوری سفر خود به استان خراسان رضوی و بازدید از نمایشگاه توانمند سازی افراد تحت پوشش کمیته امداد افزود: در آن نمایشگاه خانمی که از مددجویان کمیته امداد بود موفق شده بود به یک کارآفرین تبدیل شود و محصولات تولیدی خود را در بازارهای بین‌المللی عرضه کند. این گونه افراد باید الگوی دیگران باشند و به عنوان چهره ملی به جامعه معرفی شوند.
معاون اول رییس جمهور از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم خواست کمک‌های این معاونت را در قالب تسهیلات اشتغال روستایی به کمیته امداد امام خمینی(ره) افزایش دهند تا بتوانند گام‌های موثرتری در زمینه توانمندسازی مددجویان خود بردارند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به طرح‌ها و اعتماد نو به نقل از برنامه‌های کمیته امداد نظیر طرح ایران سرزمین مهربانی، طرح‌های اشتغالزایی و طرح های مرتبط با مسکن که گزارش آن در جلسه ارائه شد، از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم خواست جلسه ای را با نمایندگان کمیته امداد امام خمینی(ره)، نهادهای ذیربط نظیر بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و دستگاه های اجرایی مرتبط نظیر سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی برگزار کند و ضمن بررسی طرح‌ها و پیشنهادات، جمع بندی آن را به دولت ارائه دهند.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود از طرح سهام عدالت به عنوان بزرگترین طرح اقتصادی اجتماعی ایران، قبل و پس از انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: در تاریخ ایران تاکنون طرحی به این بزرگی اجرا نشده و کمیته امداد باید تمرکزی جدی بر این طرح معطوف و از این ظرفیت برای توانمندسازی و کمک به مددجویان خود استفاده کند.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره) باید به مددجویان خود که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده اند مشورت دهد تا بی‌جهت سهام خود را نفروشند و این سرمایه را از دست ندهند.
معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی سخنان خود از مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) به عنوان مدیری مخلص، دلسوز و پیگیر نام برد و گفت: آقای بختیاری با انگیزه بالا کارها را پیگیری می‌کند و دولت نیز از اعتماد نو به نقل از برنامه های ایشان حمایت خواهد کرد.
دکتر جهانگیری همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین کازرونی رییس هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) را از شخصیت‌های علمی و ارزشمند کشور برشمرد و از اقدامات همه مدیران و دست‌اندرکاران کمیته امداد قدردانی کرد.
در این جلسه مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد امام خمینی نیز با بیان اینکه کمیته امداد برای همه مددجویان تحت پوشش اعتماد نو به نقل از برنامه اشتغال و توانمند سازی را در دست اجرا دارد افزود: کمیته امداد برای سالمندان و بیماران صعب‌العلاج تحت پوشش، حمایت‌های مادام العمر انجام می دهد.
در این جلسه همچنین تعدادی از مدیران کمیته امداد امام خمینی گزارشی ازاقدامات انجام شده و اعتماد نو به نقل از برنامه های در دست اقدم خود برای اشتغالزایی، بهبود معیشت، تأمین مسکن و توانمند سازی مددجویان ارائه کردند.
گفتنی است درابتدای این جلسه نیز با حضور معاون اول رییس جمهور از اعتماد نو به نقل از برنامه راهبردی – عملیاتی اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) رونمایی شد.

اطلاعیه سفارت ایران در پکن درباره مشمولان وظیفه درحال تحصیل در چین
هم اکنون بخوانید

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =

دکمه بازگشت به بالا