هشدار هواشناسی نسبت به احتمال رخداد دمای ۵۰ درجه در دو استان

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به  استقرار توده هوای گرم و جنوبی شدن جریانات جوی و افزایش رطوبت در مناطق ساحلی (پدیده شرجی) آمده است: این وضعیت جوی از شنبه (۲۸ تیرماه) در خوزستان و جنوب ایلام آغاز می‌شود و تا سه شنبه مورخ ۳۱ تیرماه ادامه می‌یابد.

در این شرایط جوی بالا بودن دمای احساسی، رخداد دمای ۴۹ و بعضا ۵۰ درجه و بالاتر در طی بازه زمانی ذکر شده وجود دارد بنابراین نسبت به
صرفه جویی در مصرف آب وبرق بویژه در ساعات اوج مصرف ، اجتناب از ترددهای غیر ضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب جهت جلوگیری از گرمازدگی اقدام شود.

در بخش دیگری از این هشدار با اشاره به فعالیت سامانه بارشی آورده است: « رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت امروز (۲۵ تیرماه) برای استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، شمال زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان، ارتفاعات و شمال شرق هرمزگان، ارتفاعات و دامنه‌های استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان و فردا (۲۶ تیرماه) برای استان‌های مازندران، گلستان، خراسان سمالی، ارتفاعات و دامنه‌های استان‌های تهران و سمنان، ارتفاعات کرمان، ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات و شمال شرق هرمزگان، شرق فارس پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها و برخورد صاعقه وجود دارد بنابراین احتیاط در تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و صعود به ارتفاعات توصیه می‌شود.

در ادامه این هشدار آمده است:  وزش باد شدید از امروز (۲۵ تیرماه) آغاز می‌شود و احتمال خیزش موقت گرد و خاک به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان و شمال اصفهان وجود دارد. این شرایط جوی تا جمعه (۲۷ تیرماه) ادامه دارد.

دستگیری دلالان معاملات فردایی و طلای آبشده در تهران
هم اکنون بخوانید

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها و سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیای سبک و کاهش دید افقی و کیفیت هوا وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: اواخر امروز (۲۵ تیرماه) وزش باد نسبتاً شدید و مواج شدن دریای خزر به‌ویژه مناطق مرکزی و شرقی آغاز می‌شود و تا جمعه (۲۷ تیرماه) ادامه می‌یابد. در پی حاکمیت این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران،احتمال آسیب رسیدن به قفس‌ها و تورهای صیادی و آسیب دیدن قایق‌ها و شناورهای کوچک وجود دارد بنابراین ممانعت از هرگونه تردد قایق‌های سبک و تفریحی و شنا کردن در دریا و ممانعت از انجام فعالیت های شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت انجام فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا