افزایش۸۰ درصدی ضریب خوداتکایی صنعتی در تولید مکمل‌های غذایی

به گزارش ایسنا، مهدی صادقی نیارکی در همایش مکمل های صنایع غذایی و دارویی با نگاهی به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود دراین صنعت، بیان کرد: به رغم محدودیت ها و مشکلاتی که پیش روی تولید قرار داشت ضریب خوداتکایی صنعتی در این صنعت از ۲۰ درصد در سال های قبل به ۸۰درصد افزایش یافته است.

وی با تاکید بر مدیریت صحیح واردات و توسعه تولید مواد اولیه وارداتی افزود: در سال های گذشته عمدتا محصول نهایی وارد کشور می شد و وزن واردات در این صنعت بیش از ۸۰ درصد بود و واردات مواد اولیه در این صنعت به ۲۸میلیون دلارمی رسید، این در حالی است که امروز با تلاش صنعتگران این بخش، وزن تولید در صنایع مکمل های غذایی افزایش و واردات مواد اولیه به ۱۹۰میلیون‌ دلار افزایش یافته است که این نشان از توسعه تولید داخل این صنعت در این بخش دارد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به تغییر روند تولید در صنایع مکمل های دارویی و غذایی و گرایش به سمت خلق ارزش افزوده، دارایی های نامشهود، خلق برند و توسعه صادرات افزود: رویکرد دیگر در توسعه صنایع، حرکت به سمت تکمیل زنجیره ارزش در صنایع مختلف و توسعه عمق ساخت داخل در تولید مواد اولیه وارداتی است.

صادقی نیارکی به تشریح فضای صنعتی کشور در زمان مواجهه با شیوع بیماری کرونا در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: شیوع ویروس کرونا، همه کشورها را در شرایط یکسانی قرار داد و در چنین فضایی، کشورما با عزم ملی و تلاش صنعتگران توانست ظرف مدت کوتاهی در تولید محصولات مقابله با این بیماری، به خوداتکایی برسد.

قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت
هم اکنون بخوانید

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: ما با تکیه بر توانمندی های صنعتگران کشورمان توانستیم فضای بحرانی را مدیریت کرده و با کمترین آسیب از این شرایط عبور کنیم.

صادقی نیارکی در بخش دیگری از سخنانش به افزایش ظرفیت تولید در سایر محصولات منتخب صنعتی نیز گریزی زد و گفت: علاوه بر نمایش توانمندی های صنعتگران در تولید محصولات مقابله با بیماری کرونا، روند تولید محصولاتی نظیر خودرو، لوازم خانگی، پتروشیمی و … نیز افزایشی بود.

وی تصریح کرد: صنعت خودرو به عنوان یکی از صنایع پیشران کشور از اولین صنایعی بود که مورد تحریم قرار گرفت واین زنجیره صنعتی با تکیه بر ظرفیت های داخلی توانست روند تولید را طی سه ماهه اخیر افزایشی کند. صنعت لوازم خانگی نیز به رغم خروج دو برند بین المللی از ایران توانست به تکیه بر پتانسیل های داخلی ظرفیت تولید را افزایش داده و امروز شاهد رشد مناسب در تولیدات این بخش هستیم.

اتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یک =

دکمه بازگشت به بالا