جنگل‌های سوخته زاگرس احیا می‌شوند؟

فریبرز غیبی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اهمیت جنگل‌های زاگرس برای کشور اظهار کرد: ۸۰ درصد عشایر کشور در ناحیه رویشی زاگرس که وسعتی حدود شش میلیون هکتار دارد، زندگی می‌کنند همچنین ۴۰ درصد آب کشور از طریق کوهستان‌های زاگرس تامین می‌شود و معیشت ۱.۵ میلیون نفر از جوامع محلی به‌طور مستقیم در ارتباط با ناحیه پوششی زاگرس است.

رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با بیان اینکه در آتش‌سوزی‌های اخیر زاگرس در منطقه حفاظت شده خائیز حدود ۱۰۰ هکتار از اراضی جنگلی آسیب دیدند، تصریح کرد: ابتدا باید بررسی کرد که سطح آسیب‌ها در اراضی سوخته چه قدر است؟ برای مثال ممکن است در برخی نقاط درختان در سطح تنه آسیب دیده باشند و در برخی نقاط آتش‌سوزی به تاج آن‌ها نیز کشیده باشد.

غیبی با بیان اینکه نگرانی ما بیشتر در مورد درختانی است که تاج آن‌ها در آتش سوخته است، گفت: یکی از اعتماد نو به نقل از برنامه‌های ما برای امسال احیای نقاطی از جنگل‌های زاگرس بود که بر اثر آتش‌سوزی خسارت دیده بودند. از این‌رو طی سال جاری  نقاطی از جنگل‌های زاگرس که طی آتش‌سوزی اخیر منطقه خائیز آسیب دیدند با روش‌هایی مانند بذرکاری و نهال‌کاری احیا خواهند شد.

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: بیشتر از ۲۵ هزار هکتار از اراضی جنگل‌های زاگرس دارای گونه‌های گیاهی است که در معرض خطر انقراض هستند. ما پس از شناسایی این نقاط آن‌ها را قرق و ورود دام به این مناطق را ممنوع کردیم تا قسمت‌هایی از زاگرس که دارای صفات ژنتیکی منحصربه‌فرد هستند برای نسل‌های آینده حفظ شود.

پیگیری حادثه تیراندازی به حراست پتروشیمی ماهشهر
هم اکنون بخوانید

رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با اشاره به اینکه در بیش از ۱۴۶ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس عملیات احیا و توسعه جنگل با استفاده از گیاهان دارویی صورت گرفته است،خاطرنشان کرد: سال گذشته اعتماد نو به نقل از برنامه بوم سازگان زاگرس با کمک موسسه تحقیقات جنگل‌ها تدوین شد تا بتوانیم با کمک آن، اعتماد نو به نقل از برنامه احیا و غنی‌سازی زاگرس و درختان بلوط آن را پیگیری کنیم.

بیش‌ از ۱۰ سال از به‌هنگام سازی نقشه جنگل‌های زاگرس گذشته است

غیبی با تاکید بر اینکه جنگل‌های زاگرس از نظر تامین اعتبارات باید بیشتر مورد توجه دستگاه‌های مسئول قرار گیرند، گفت: جنگل‌های زاگرس در درجه اول نیاز دارند تا با تامین اعتبارات تحت پوشش طرح‌های مدیریتی جنگل قرار گیرند همچنین نقشه‌هایی که ما از جنگل‌های زاگرس در سال ۸۲ تهیه کرده‌ایم نیاز به به‌روزرسانی دارند. در سایر کشورهای دنیا نقشه‌های جنگلی هر ۵ یا ۱۰ سال یکبار به‌هنگام سازی می‌شوند اما متاسفانه بیش از ۱۰ سال است که نقشه جنگل‌های زاگرس به‌هنگام سازی نشده است.

به گفته رییس مرکز جنگل‌های خارج از شمال به‌هنگام سازی نقشه‌ها تغییرات کمی و کیفی آن‌ها را به خوبی نشان می‌دهد و با استفاده از آن می‌توانیم برای مدیریت هرچه بهتر اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی کنیم. فراموش نکنیم که برای این کار نیاز به اعتبارات ویژه‌ای داریم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =

دکمه بازگشت به بالا