امروز

شنبه, ۱۶ مهر , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۲:۱۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

سیاسی

دکتر عباس مسجدی آرانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به کمبود مراکز پزشکی قانونی در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۷۵ مرکز پزشکی قانونی در کشور فعال است که ۳۰ مرکز آن اخیرا و با حمایت[…]


دکتر عباس مسجدی آرانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به کمبود مراکز پزشکی قانونی در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۷۵ مرکز پزشکی قانونی در کشور فعال است که ۳۰ مرکز آن اخیرا و با حمایت های رییس قوه قضاییه راه اندازی شده و در حال حاضر بصورت اورژانسی به راه اندازی ۱۵۰ مرکز دیگر نیازمندیم.

وی افزود: حدود ۱۵۰ شهرستان داریم که فاصله حداقل ۸۰ کیلومتری از اولین مرکز پزشکی قانونی نزدیک خود دارند، بدین معنی که اگر برای یک نفر مشکلی ایجاد شود، این فرد باید برای انجام کارهای پزشکی قانونی خود ۸۰ کیلومتر مسیر را طی کند و قطعا این شرایط دشوار است، بنابراین نیاز فوری است که در این ۱۵۰ شهرستان مرکز پزشکی قانونی راه اندازی شود.

مسجدی آرانی خاطرنشان کرد: از مجموع ۲۷۵ مرکز فعلی پزشکی قانونی نیز ۷۰ مرکز آن استیجاری است و ۸۰ مرکز دیگر نیز امانی است و این امر شرایط کار را دشوار کرده، چرا که اجازه تعمیرات و بازسازی و … نداریم و این برای سازمان پزشکی قانونی با توجه به فعالیت مهم و خطیر آن خوب نیست.

۴۵۰۰ پُست خالی داریم

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه با اشاره به کمبود نیروی شدید در بدنه سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در حال حاضر از ۷۵۰۰ پُست سازمانی که داریم تنها ۳۰ درصد آن اشغال شده و مابقی پُست های ما خالی است.

وی تصریح کرد: هم اکنون حدود سه هزار نفر در بدنه سازمان پزشکی قانونی کشور مشغول فعالیت هستند و این درحالی است که با توجه به پست های سازمانی که در اختیار داریم باید ۴۵۰۰ نفر دیگر به این مجموعه اضافه شوند.

وی از فعالیت هزار پزشک در سازمان پزشکی قانونی کشور خبر داد وافزود: هم اکنون بصورت اورژانسی نیازمند بکارگیری ۵۰۰ پزشک دیگر هستیم و در این زمینه باید اعتبارات لازم فراهم شود.

انجام ۲٫۵ میلیون نظر کارشناسی در سال گذشته/ فشار کاری بیش از حد استاندارد است

وی از انجام ۲٫۵ میلیون نظر کارشناسی برای دستگاه قضایی در سال گذشته خبر داد و افزود: قطعا انجام این حجم از کار، فعالیت بیشتر نیروهای پزشکی قانونی را می طلبد و همکاران پزشکی قانونی با توجه به تعداد اندک آنها عملا بیش از حد استاندارد در این حوزه فعالیت می کنند و فشار کاری آنها زیاد است.

مسجدی آرانی خاطرنشان کرد: بر اساس اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه، سازمان پزشکی قانونی باید سالانه ۲۰۰ نفر جذب نیرو داشته باشد، این درحالی است که در سه سال گذشته به دلیل عدم صدور مجوزهای لازم از سوی سازمان امور استخدامی کشور، نتوانستیم حتی یک نفر را جذب کنیم.

وی تصریح کرد: امسال هم که مجوز جذب ۲۰۰ نیرو صادر شده، نیازمند تامین اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی هستیم که هنوز تامین نشده و امیدواریم در این زمینه سازمان اعتماد نو به نقل از برنامه و بودجه همکاری لازم را داشته و مساعدت کند.

فوتی‌های کرونایی مشکوک به ما ارجاع می‌شود

وی در ادامه در خصوص نقش این سازمان در بحث کرونا و فوتی های آن گفت: بیماری کرونا هم مانند سایر بیماری ها است و زمانی که فردی بر اثر کرونا فوت کند، نیازی به ارجاع جسد او به پزشکی قانونی وجود ندارد.

مسجدی آرانی خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی تنها پاسخگوی استعلامات مراجع قضایی است و در بحث کرونا نیازی به کالبد شکافی و بررسی فوتی ها نیست، زیرا فوت بر اثر بیماری بوده است.

وی یادآور شد: تنها فوتی های کرونایی به مراکز پزشکی قانونی ارجاع می شوند که بیم مسائل جنایی برود و در این زمینه در همه استان ها پذیرش این فوتی ها با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گرفته و کار کالبدشکافی انجام می شود.

۷۰ درصد کار پرونده “آسیه پناهی” انجام شده/ تا یک ماه دیگر نتیجه پرونده مشخص می‌شود

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه گریزی هم به پرونده “َآسیه پناهی” که در جریان تخریب آلونکش توسط ماموران اجراییات شهرداری فوت کرد، داشت و افزود: یکی از دلایل سفر به استان کرمانشاه بررسی آخرین وضعیت رسیدگی به این پرونده است که با تلاش همکاران پزشکی قانونی استان کرمانشاه بر اساس آخرین استانداردهای علمی ۷۰ درصد کار بررسی انجام شده است.

وی افزود: تنها بخش آزمایشات آسیب شناسی و سم شناسی باقی مانده که نیازمند گذشت زمان است و به نظر می رسد تا حدود یک ماه آینده نتیجه کار مشخص شود.

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که با توجه به تاکید قوه قضایی مُر قانون و عدالت در این پرونده رعایت شود.

انتهای پیام

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی