نوسازی اتوبوس‌های پایتخت در پیچ و خم موافقت وزارت صنعت

مهدی همتی مقدم در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد اتوبوس های پایتخت با داشتن سنی بیش از ده سال فرسوده هستند و هر لحظه احتمال وقوع حادثه ای همچون دانشگاه آزاد می رود گفت: در ۲ سال گذشته برای نوسازی اتوبوس های شهر تهران تلاش زیادی صورت گرفته است اما بنا به دلایل مختلفی، اتفاق خوبی در این حوزه رخ نداده است و شاید یکی از دلایل عدم موفقیت در نوسازی اتوبوس ها، تصمیمات وزارت صنعت بوده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته طرحی موسوم به طرح ریاست جمهوری جهت نوسازی و توسعه ناوگان اتوبوس های شهری و بین شهری آغاز شد اما به نتیجه نرسید، افزود: متاسفانه باید اعلام کنم که عدم موفقیت در نوسازی اتوبوس های پایتخت تنها ۳۰ درصد به دلیل تحریم ها است و ۷۰ درصد آن مربوط به مشکلات داخلی است.

مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: بر اساس اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی های انجام شده دولت می بایست برای خرید هر دستگاه اتوبوس ۱۴۲ دلار پرداخت کند و وشهرداری تهران نیز با توجه به تزریق بهای اوراق مشارکت سال ۹۸ توانایی خرید ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس را دارد اما با اینکه از نظر نقدینگی تامین هستیم ولی تاکنون موفق نشدیم حتی یک دستگاه اتوبوس نیز خریداری کنیم.

وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه واردات اتوبوس را نمی دهد و تاکید می کند که حتما می بایست از توان خودروسازان داخلی استفاده شود، ادامه داد: علی رغم این موضوع، شواهد حکایت از آن دارد که خودروسازان داخلی توان تولید اتوبوس را ندارند.

ویدئو / تماشاخانه ایسنا؛ «درددل یک پزشک» به روایت مجید مظفری
هم اکنون بخوانید

همتی مقدم با بیان اینکه چندی پیش شهرداری منطقه ۲ مناقصه ای را برای خرید ۱۳ دستگاه اتوبوس آن هم دو مرتبه برگزار کرد ولی هیچ تولیدکننده ای در این مناقصه شرکت نکرد، گفت: چندی پیش معاونت حمل و نقل نیز مناقصه خرید ۲۰۰ دستگاه اتوبوس را برگزار کرد و علی رغم آنکه ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته بود و به تمامی تولیدکنندگان نیز نامه نگاری کرده بود، اما هیچکدام حاضر به شرکت در این مناقصه نشدند و این نشان می دهد حتی با وجود نقدینگی، ظرفیت تولید در کشور وجود ندارد.

وی اظهار کرد: شهرداری تهران منابع لازم برای خرید ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ دستگاه را دارد اما توانایی تولیدکنندگان به این میزان نیست و از سوی دیگر وزارت صنعت نیز اجازه نمی دهد اتوبوسی وارد کشور کنیم و باید اعلام کنم با توجه به سن فرسودگی اتوبوس های پایتخت و همچنین عدم موافقت وزارت صنعت، اگر حادثه ای رخ دهد مسئولیت آن با وزارت صنعت است.

مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه پس از افزایش نرخ بنزین از مردم درخواست شد که از حمل و نقل عمومی استفاده کنند گفت: مردم از اتوبوس و مترو استقبال کردند اما شهرداری نیز باید نواقص خود را در این زمینه رفع کند ولی می بینیم که همراهی لازم در این خصوص انجام نمی گیرد.

همتی مقدم با تاکید بر اینکه در این خصوص با معاول اول رئیس جمهوری و وزارت صنعت نامه نگاری شده است گفت: ما معتقدیم خودروسازان می توانند نسبت به واردات اتوبوس اقدام کنند و سود این واردات نیز به جیب کارگران آنها برود؛ چراکه مساله مهم برای ما ورود اتوبوس های نو به تهران است.
انتهای پیام

اتخاذ تمهیدات لازم جهت آماده‌سازی مسیل‌های تهران برای فصل بارش‌ها
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + بیست =

دکمه بازگشت به بالا