امروز

شنبه, ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲

  ساعت

۰۷:۵۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

اقتصادی

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره درصد افزایش حقوق کارگران در سال آینده اظهار کرد:درصد افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال آینده نباید از نرخ مصوب سال گذشته کمتر باشد و غیر از این کم لطفی به جامعه کارگری[…]


هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره درصد افزایش حقوق کارگران در سال آینده اظهار کرد:درصد افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال آینده نباید از نرخ مصوب سال گذشته کمتر باشد و غیر از این کم لطفی به جامعه کارگری است چون همین حالا با دستمزدی که سال گذشته در شورای عالی کار به تصویب رسید، بسیاری از خانوارهای کارگری نمی‌توانند از عهده امرار معاش خود برآیند و معیشت آنها با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش هزینه‌ها، به سختی می‌گذرد.

توجه ویژه به معیشت و خواربار کارگران در سال آینده

وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به خواربار و معیشت کارگران در سال آینده، گفت: متاسفانه بسیاری از کارخانه ها امروز نقدینگی ندارند که بتوانند به کارگران خود کمک های غیر نقدی داشته باشند و کارگران از سبد کالا گرفته تا بسته حمایتی و کمک معیشتی عمدتا بی بهره‌ بوده‌اند لذا انتظار داریم بحث افزایش بن خواربار و اختصاص سبد کالا و کمکهای غیرنقدی برای کارگران به طور ویژه دیده شود و شورای عالی کار اختصاص ماهانه سبد کالا به کارگران را تصویب کند.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشارها به اعلام افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان دولت در سال آینده گفت: کارکنان دولت از مزایای رفاهی و انگیزشی برخوردارند و به آنها کارانه و سبد کالای ماهانه داده می‌شود ولی کارگران فاقد همه این مزایا هستند و عمدتا از دریافت سبد کالا و بسته حمایتی تا کمک معیشتی محرومند. عمده کارگران در بخشهای صنوف و خدمات فعالیت می‌کنند و به شدت نیازمند دریافت این کمکها هستند اما به دلیل نبود نقدینگی، کمکهای غیرنقدی کارخانه‌های صنعتی به نیروهای کار نیز کمرنگ شده است.

تعیین دستمزد سال ۹۹ با در نظر گرفتن واقعیتهای روز جامعه

ابوی در پایان بر لزوم تعیین هرچه سریع‌تر رقم هزینه سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد شورای عالی کار تاکید کرد و گفت: شورای عالی کار از هفته‌های آینده به طور جدی وارد مذاکرات مزد سال ۹۹ خواهد شد و انتظار داریم با درنظر گرفتن واقعیتهای روز جامعه و لمس شرایط زندگی کارگران رقم دستمزد را تعیین کند.

به گزارش ایسنا، اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار سال گذشته هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را با استناد به گزارش مراجع رسمی آماری و تحقیقات میدانی کمیته‌های مزد سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین کردند. علیرغم تصویب این رقم، حداقل دستمزد  ۱۳۹۸ کارگران در شورای عالی کار یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان شد.

انتهای پیام

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی