در سطوحی که لازم بوده ردصلاحیت‌ها را پیگیری کردیم/ منتظر ۱۲ بهمن هستیم/ خوش‌بینم


در سطوحی که لازم بوده ردصلاحیت‌ها را پیگیری کردیم/ منتظر ۱۲ بهمن هستیم/ خوش‌بینم

رییس شورای عالی اصلاح‌طلبان گفت: در سطوحی که لازم بوده است رد صلاحیت‌ها را پیگیری کردیم و با مقاماتی که می‌توانند در تلطیف شرایط و اصلاح عملکرد هیات نظارت نقش داشته باشند در حد توان رایزنی کردیم و منتظر هستیم در ۱۲ بهمن نتایج اعلام شود.

به گزارش پایگاه خبری اعتماد نو به نقل از ایلنا، محمدرضا عارف رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان امشب ششم بهمن ماه پس از پایان جلسه شورای عالی به تشریح آخرین راهبرد جریان اصلاح‌طلبان پرداخت و گفت: حضور مردم علیرغم همه مشکلات و مسائلی که دارند برای ما در انتخابات یک اصل است. مردم هم مشکلات معیشتی و اقتصادی دارند و هم احساس می‌کنند که مسئولان با صداقت با آنها برخورد نمی‌کنند، نمونه آن همین سقوط هواپیمای اوکراینی بود که امیدواریم هر چه زودتر گزارش نهایی و دقیقی برای اصلاح این فضای مبهم داده شود.

وی با بیان اینکه انتخابات همیشه جایگاه ویژه‌ای در نظام ما داشته و نظام ما نظامی مردم سالار بوده است و حرف آخر را آنها پای صندوق رای می‌زنند، بیان کرد: راهبردی که جریان اصلاحات در دهه ۹۰ پیدا کرد انسجام بخشی و وحدت بود که در این راه با همراهی بزرگان نخبگان و جوانان اصلاحات توانست به گونه‌ای عمل کند که از جریان اصیل انقلاب یک صدا بیرون بیاید.

رئیس فراکسیون امید مجلس ادامه داد: احزاب خیلی از اوقات منافع حزبی خودشان را در کنار منافع گفتمانی کنار می‌گذاشتند و گفتمان هم هر وقت با منافع مردم و ملی روبرو شده است از منافع جریانی عبور کرده است.

عارف با بیان اینکه خوشبختانه در دور سوم شورای عالی نیز در همین مسیر گام برداشت، افزود: بعد از هر انتخابات بزرگ مدتی را صرف بررسی عملکرد و آسیب شناسی ضعف‌ها و نظرسنجی از نخبگان می‌کردیم به‌خصوص بعد از پایان دور دوم و انتخابات شوراها که فضای پر نقدی بود به بررسی نقاط ضعف شورای عالی پرداختیم و در نهایت شورای عالی برای پیگیری و مدیریت انتخابات مهم مجلس یازدهم شکل گرفت.

آژیر خطر سفارت آمریکا در بغداد به دنبال هشدار اشتباه، فعال شد
هم اکنون بخوانید

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان یادآور شد: در انتخابات مجلس دهم راهبرد ائتلافی و سلبی را انتخاب کردیم که نتیجه آن لیست امید شد و انتظار شورای عالی این بود که لیست امید در مجلس هم انسجام خودش را حفظ کند و همه آنهایی که با برند لیست امید به مجلس آمدند، در فراکسیونی که تشکیل می‌شود عضو شوند که متاسفانه بخشی از آنها به بهانه‌های مختلفی فاصله گرفتند و به فراکسیون‌های دیگر پیوستند.

وی با تاکید بر اینکه جمع‌بندی شورای عالی این است که حفظ هویت اصالت دارد و لیست ما باید فقط از اصلاح‌طلبان باشد، گفت: طبیعتا این راهبردی کلیدی بود که در پی آن این مساله پیش آمد که آیا با این روش می‌توانیم لیست را به طور کامل ببندیم یا نه و نهایت با تاکید بر اینکه لیست باید اصلاح‌طلبانه باشد هر جایی که اصلاح‌طلب داشته باشیم لیست خواهیم داد.

رییس شورای عالی اصلاح‌طلبان با بیان اینکه بعد از اعلام مرحله اول تایید صلاحیت‌ها توسط هیات نظارت فضای شورای عالی و جریان اصلاحات با چالش جدی روبرو شد چرا که تلقی اصلاح‌طلبان این بود که عملا در حوزه‌های قابل توجهی لیست بدهیم، گفت: چهره‌های شاخص جریان اصلاحات تایید صلاحیت نشده بودند، دبیران کل احزاب علیرغم اینکه سازوکار انتخاب آن مشخص است، عمدتا رد صلاحیت شدند همچنین مدیران ارشد اصلاح‌طلب که تا ماه‌های اخیر هم مسئولیت داشتند رد صلاحیت شدند و از استانداران سابق هم یک نفر تایید صلاحیت شد.

عارف با اشاره به اینکه جمع‌بندی شورای عالی این بود که با رویکردی مثبت از طریق شورای نگهبان پیگیری کنیم تا اشکالاتی که در بررسی صلاحیت‌ها بوده رفع شود، افزود: می‌خواستیم از این طریق بتوانیم با داشتن نیروهای خوب لیست وزینی داشته باشیم و باعث مشارکت بیشتر مردم شویم چرا که حضور مردم در انتخابات یک اصل است و ما با رایزنی‌هایی که انجام داده‌ایم سعی کردیم به ایجاد فضای گرم و پر شور کمک کنیم.

تحولات اخیر منطقه و تحرکات رژیم صهیونیستی،‌ اهمیت برگزاری کنفرانس بغداد را بیشتر می‌کند/ ابتکار عراق نقش بسزایی در بهبود جایگاه این کشور در منطقه و دنیای عرب دارد
هم اکنون بخوانید

وی تصریح کرد: انتظار شورای عالی این است که شورای نگهبان با توجه به شرایط زمانی انتخابات مجلس یازدهم و رعایت مرّ قانون و توجه کف صلاحیت‌ها اجازه بدهد که مردم به پای صندوق رای بیایند و به کاندیداهای مورد نظرشان رای بدهند تا مجلس در راستای منویات نظام و پیگیری مطالبات مردم شکل بگیرد.

عارف در پاسخ به سوال پایگاه خبری اعتماد نو به نقل از ایلنا مبنی بر اینکه سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به هر کسی که نقدی از شورای نگهبان داشت توئیتی زد، آیا فضا را در این شرایط مناسب مثبت ارزیابی می‌کنید و آیا امیدی دارید، گفت: من خوش‌بین هستم، چون نتیجه‌گرا هستیم سعی کردیم تعاملات و پیگیری‌ها را رسانه‌ای نکنیم اما در سطوحی که لازم بوده است پیگیری کردیم و با مقاماتی که می‌توانند در تلطیف شرایط و اصلاح عملکرد هیات نطارت نقش داشته باشند در حد توان رایزنی کردیم و منتظر هستیم در ۱۲ بهمن نتایج اعلام شود.

وی درباره اینکه گفته می‌شود که نیروهای درجه یک اصلاحات در این انتخابات تایید صلاحیت نشده یا رد صلاحیت شده‌اند، گفت: ما درجه‌بندی نمی‌کنیم شاید برخی از آنها شناخته شده‌تر باشند، این مساله را در مجلس دهم هم داشتیم و به لیست‌های ما توهین می‌کردند اما امروز چهره‌هایی هستند که مردم از آنها تقدیر می‌کنند.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه جریان اصلاحات ظرفیت لایزالی دارد، گفت: مساله ما این است از میان تایید صلاحیت شدگان بگردیم و چهره‌هایی را که گفتمان اصلاحات را قبول دارند پیدا و به مردم معرفی کنیم، بنابراین درجه‌بندی را قبول داریم اما پیشکسوت بودن را قبول نداریم.

عارف با اشاره به میثاق‌نامه شورای عالی تاکید کرد که میثاق نامه‌ای که اکنون وجود دارد از نمونه‌های قبلی قوی‌تر شده است و کسی که در لیست قرار می‌گیرد حتما باید در فراکسیون اصلاح‌طلبان عضو شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا