بعید است مکانیسم ماشه تحریم‌های شورای امنیت را بازگرداند

سید جلال ساداتیان در گفت‌وگو با ایسنا درباره فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی سه کشور اروپایی با بیان این‌که چیزی تحت عنوان “ماشه” یا فعال شدن این مکانیسم در برجام نیست بلکه آنچه داریم یک شورای رسیدگی به شکایت‌ها است افزود: روند به این شکل است که اگر یک طرف برجام حس کند طرف‌های دیگر به وظایف‌شان عمل نمی‌کند و شکایتش را به شورای حل اختلاف ببرد رسیدگی در سطح معاونان در دو مهلت پانزده روزه‌ انجام می‌شود و اگر مساله در آن سطح حل نشد به سطح وزیران خارجه ارجاع داده می‌شود که برای آن هم یک ماه زمان وجود دارد و باز هم اگر مساله حل نشود طبق پیش‌بینی انجام شده در برجام دو طرف نماینده‌ای را که مورد تایید آنهاست برای حل و فصل مساله انتخاب می‌کنند که باید در یک مهلت ده روزه به موضوع رسیدگی کند.

وی ادامه داد: در مجموع ۷۰ روز زمان است که مساله مورد اختلاف مورد بررسی و حل و فصل شود و در صورت تمدید نشدن این مدت، موضوع به شورای امنیت ارجاع داده می‌شود. در آنجا اگر اعضا تشخیص دهند که ایران مقصر است آن وقت تحریم‌های شورای امنیت که علیه ایران تعلیق شده بود، مجدد بازمی‌گردد. در حال حاضر هیچ کدام از این شرایط وجود ندارد. چین و روسیه اعلام کرده‌اند که با فعال شدن این مکانیسم مخالفند و فرانسه نیز بر حفظ برجام و آرامش در این فضا تاکید دارد. در عین حال معتقدم اگر مکانیسم به طور عملی فعال هم شود و این روند طی شود بعید است تحریم‌های شورای امنیت بازگردانده شوند.

اظهارات صریح معاون ظریف درباره FATF
هم اکنون بخوانید

این کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: به نظر نمی‌آید هنوز شکایتی به طور رسمی به شورای حل اختلاف پیش بینی شده در برجام ارایه شده باشد یا حداقل به طور رسمی در این‌باره اطلاع‌رسانی نشده است.

ساداتیان اظهار کرد: ایران صراحتا اعلام کرده است که او برجام را ترک نکرده بلکه در اعتراض به اروپا و آمریکا در خروج از برجام و انجام ندادن تعهداتشان، کاهش در اجرای تعهداتش را در دستورکار قرار داده است. آنچه را هم که ایران به آژانس بعد از گام نهایی‌اش اعلام کرده این است که بازرسی‌ها و نظارت‌ها را طبق برجام حفظ کرده است اما کاهش تعهدات تا زمانی است که طرف مقابل نیز به تعهداتش عمل نکند.

وی گفت: معتقدم زمینه‌ محکومیت ایران در شورای امنیت سازمان ملل فراهم نیست و از این بابت جای نگرانی نیست. اما یک سناریو وجود دارد مبنی بر این‌که اروپایی‌ها در چارچوب همین روند در حال افزایش تنش‌ و تند کردن فضا هستند و رفته رفته با آمریکا هم‌پیمان می‌شوند تا علاوه بر تحریم‌های آمریکا که اعمال شده است، تحریم‌های اروپا نیز بازگردد. متاسفانه آنچه آنها را در این شرایط برای حرکت سریع به سمت این روند به طمع انداخته، نارضایتی‌های داخلی به لحاظ سیاسی و اقتصادی است. از این رو ضروری است تا مسوولان بر وحدت و انسجام ملی تاکید و تلاش بیشتری به خرج دهند.

این دیپلمات پیشین کشورمان درباره هرگونه مذاکره در شرایط تنش میان ایران و ۱+۴ بر سر برجام تصریح کرد: ایران تمایل خود را همواره به حفظ برجام و ادامه مذاکرات برای حل اختلافات در چارچوب برجام اعلام کرده است و خارج از این گفت‌وگویی در کار نیست.

سیف تحت فشار است اما به کار خود ادامه می‌دهد
هم اکنون بخوانید

ساداتیان بار دیگر تاکید کرد که بعید است در شورای حل اختلاف محکومیتی برای ایران مطرح شود. در عین حال اروپا با اتخاذ چنین رویکردی به سمتی می‌رود که بتواند تهدیداتش را به گونه‌ای مطرح کند تا دستش را در دست آمریکا علیه ایران بگذارد و تهران را وادار به عقب‌نشینی از مواضعش کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا