امروز

پنج شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۲

  ساعت

۰۵:۴۴ قبل از ظهر

سایز متن   /


به گزارش ایسنا به نقل روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه ۸ و فرهنگ سرای گلستان، سعید رنجبریان در این مراسم که رو گذشته (چهارشنبه، ۲۵ دی ماه) برگزار شد، ضمن تسلیت جانباختگان سانحه هوایی گفت: در دنیایی که به[…]


به گزارش ایسنا به نقل روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه ۸ و فرهنگ سرای گلستان، سعید رنجبریان در این مراسم که رو گذشته (چهارشنبه، ۲۵ دی ماه) برگزار شد، ضمن تسلیت جانباختگان سانحه هوایی گفت: در دنیایی که به شدت تعلقات مادی زیاد است، شخصی می‌آید از دنیاپرستی چشم می‌پوشد با اخلاص مسیری را طی می‌کند که باید سرلوحه ما شود. جایی از  پرویز پرستویی هنرمند ارزشی کشور بازیگر فیلم بادیگارد شنیدم که می‌گفت: دقایقی را در خدمت سردار سلیمانی بودیم گویی در دنیا نبودند در آسمان‌ها سیر می‌کرد. همانا رسیدن به رستگاری و قدم نهادن در مسیر حق جز برای کسانی که از مکتب اهل بیت (ع) بهره می.برند میسر نیست.

ژرفای اندیشه و به روز بودن ذهن استاد شهیدی

رییس فرهنگ سرای گلستان در ادامه خاطرنشان کرد: ادب حکم می‌کرد برای احترام به بزرگان، عارفان و فرهیختگان حاضر در مجلس به این جایگاه بیایم. دکتر شهیدی از محضر آیت الله خویی، آیت الله بروجردی در قم بهره بردند، استاد تمام علوم انسانی بودند و مرحوم دهخدا از او به عنوان انسان کم‌نظیر نام می‌بردند. وقتی در نهمین کنفرانس اندیشه‌های اسلامی در سنگال در مورد اهداف حج صحبت شد؛ «استاد شهیدی گفتند عربستان نیازی به گوشت‌های قربانی ندارد و آن‌ها را دفع می‌کند بیایید پول ذبح گوسفندان را برای فقرای هر کشور جمع‌آوری کنیم.» این همان ژرفای اندیشه و به روز بودن ذهن استاد شهیدی است.

عالمان، فرهیختگان، هنرمندان با آثار خود زنده و جاوید می‌مانند

رنجبریان در ادامه افزود: گاهی با پیش فرض‌های ذهنی غلط و آگاه نبودن مرتکب قضاوت‌های نادرستی می‌شویم. آنچه همیشه در عمق ذهن ما بوده این‌که امام سجاد(ع) در فقر، بیماری، غل و زنجیر به سر می‌برده اما وقتی دعای ابوحمزه ثمالی را می‌خوانیم ما را به منطق و درک درست و دوری از داوری و قضاوت‌های شخصی نادرست سوق می‌دهد. استاد شهیدی سال‌ها در رثای اهل بیت(ع) قلم زد؛ اساتید، فرهیختگان، بزرگان، اندیشمندان  عالمان و هنرمندان تا وقتی آثارشان هست زنده و ماندگار می‌مانند.

غلامرضا امامی نیر در این مراسم با بیان این‌که امتناع دارم در تجلیل زندگان و ترحیم رفتگان سخن بگویم  چون گاهی به ستایش و تملق می‌رسد و در باره سه بخش از زندگی استاد یادآور شد: نوجوان بودم در مشهد به دبیرستان علوی می‌رفتم. در کتابخانه کتاب «جنایات تاریخ» نظرم را جلب کرد . استاد در این کتاب بی‌توجه به دوران اسفبار و سختگیری‌های ساواک به موضوع ترور با طعنه‌های بسیار به رژیم وقت پرداخته بود که مدتی بعد مطلع شدیم این کتاب از کتابخانه‌ها جمع‌آوری و استاد نیز مدتی بازداشت شده بود.

سیدغلامرضا سعیدی پدر خانم علامه شهیدی به پاس خدماتش تجلیل شود

امامی در ادامه خاطرنشان کرد: روزی برای تحقیق درباره زندگی پیامبر(ص) دنبال کتاب بودم که کتاب چهارده معصوم با چند جلد از ائمه اطهار(ع) با موضوع قیام امام حسین(ع)، زندگی امام صادق (ع)، زندگی حضرت زینب بانوی کربلا (ع)  اثر استاد شهیدی که از سوی نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده بود نظرم را جلب کرد.

وی در ادامه افزود: از مراکز فرهنگی و هنری شهرداری منطقه ۸  می‌خواهم از سیدغلامرضا سعیدی پدر خانم علامه شهیدی که از برجسته‌ترین چهره‌های روشنفکری بود و عالیه خانم همسر استاد تجلیل کنند. دو کتاب با موضوع یاد فلسطین و علامه اقبال لاهوری و عماریاسر از یاران پیامبر تالیف استاد سعیدی بی‌نظیر است. 

میراحسان شهیدی، هدیه استاد در راه خدا و بقای وطن 

امامی در بیان ویژگی‌های استاد شهیدی تاکیدکرد: باید از این استاد درس‌ها بگیریم او به دنیا بی‌اعتنا بود یادم می‌آید هدیه‌ای از نگارش کتاب‌هایش دریافت کرد که برای دست‌اندرکاران جمع‌آوری لغت‌نامه دهخدا خرج کرد. نماز اول وقت می‌خواند. بالاترین اخلاص این بزرگوار این بود که میر احسان نوجوانی بیش نبود که در دفاع‌مقدس برای خدا و بقای وطن شهید شد و مفقودالاثر ماند و او هیچ‌گاه در محافل صحبت نمی‌کند چرا که معتقد بود هدیه‌ای که در راه خداوند دادی نباید بازگو کنی.

رنگین‌کمان علامه شهیدی 

امامی در خصوص رنگین‌کمان این عالم بزرگ یادآورشد: استاد درجه اجتهاد خود را نزد آیت الله خویی، طباطبایی بروجردی کسب و با این درجه به قم می رود از دوستان نزدیک موسی صدر بود با اشرافی‌گری، اختلاس و دزدی مبارزه می کرد. وی کتاب‌های ابوذر غفاری از چهره‌های صدر اسلام که با عثمان برای ثروت‌های بسیارش مبارزه کرد ، مهدویت در اسلام ، بی‌خبری برخی عالمان از حوادث روز، دو نامه سیدجمال الدین اسدآبادی به میرزای شیرازی را به ترجمه درآورد.

تحویل سه میلیون برگه از علامه دهخدا به علامه شهیدی برای گردآوری«لغت نامه دهخدا»

امامی در ادامه بیان کرد: مجله فروغ علم؛ مجله روشنفکری اسلامی آن زمان را به چاپ رساند، در رشته دکترای ادبیات به تحصیل پرداخت، علامه دهخدا به خاطر همراهی با دکتر مصدق مدتی به زندان افتاد و جمع آوری سه میلیون برگه با موضوع لغت‌نامه فارسی را به علامه شهیدی واگذار کرد. وی ریاست موسسه دهخدا را برعهده گرفت و این کار را به اتمام رساند. همانطور که ترجمه اولای نهج‌البلاغه او در کنار ترجمه‌های دکتر مبشری و مرحوم آیتی زبانزد است. به اتمام رسانی شرح مثنوی شریف کار فروزانفر ، تحقیق درباره دیوان خاقانی، شرکت در کنفرانس‌های جهانی، خدمت به مفتی مصر در راه ترغیب افراد به مذاهب اسلامی از جمله فعالیت های این استاد گرانقدر است.

امامی در خاتمه به بیان جمله‌ای از استاد شهیدی «فرهنگ چیزی نیست که اگر ویران شود با ده‌ها و صدها سال تلاش ترمیم شود» بسنده کرد.

علامه شهیدی نقاد، فقیه، صاحب نظر، آگاه به مسائل سیاسی روز بود 

منصوری لاریجانی هم کتابخانه دکتر شهیدی را نگینی در میدان ۵۸ نارمک تهران دانست که الهام بخش ارزش‌های اخلاقی و فرهنگ همه کشور است و گفت: استاد با درک علوم حوزوی و دانشگاهی صاحب نظر، نقاد، فقیه، صاحب نظر به مسائل سیاسی روز بود. در زندگی به اهل بیت (ع) تکیه می‌کرد و این امر در آثارش مشهود است. 

استاد شهیدی جوهر حیات انسان را در حکمت می‌دانست 

لاریجانی در ادامه تاکید کرد: علامه شهیدی با تاکید بر جمله‌ای از نهج البلاغه که می‌گوید «الحکمتُ قالت المومن» جوهر حیات انسان را در حکمت می‌دانست انسان مومن شیعه اگر ظرف وجودش را با حکمت پر نکند در این دنیا ضرر کرده است، نمازشب فراوان باشد، حج فراوان رفتی، مدرسه زیاد ساختی اما اگر صدف جانت را با گوهر حکمت پر نکردی ضرر کردی. مولا فرمود هم حاکمیت هم حکمت و حکومت همه و همه نزد اهل بیت (ع) است. مولانا بیش از  ۲۴۰ بیت در دفتر شش گانه درباره  حکمت می‌نویسد. 

بزرگترین وظیفه ما در دنیا دعوت مردم  به خداست به شرط آن‌که حامل حکمت الهی باشیم             

منصوری لاریجانی با اشاره به آیه ۱۷۲ سوره اعراف؛ «أَلَسْتُ بِرَبِّکُمْ  قَالُوا بَلَی» گفت: دنیا دهلیزی برای آخرت است. اولین سوالی که فردای قیامت از ما می شود “«الست بربکم قالو بلی» است. ما ماموریت اصلی خودمان را فراموش کردیم. بزرگترین وظیفه ما در دنیا دعوت مردم به خداوند است در هر مقام و موقعیتی که هستیم،  زمانی می‌توانیم این دعوت را به جا آوریم که خود حامل حکمت الهی باشیم .این همه حوزه، منبر، مسجد، دانشگاه، مدرسه و هیات هست اما چرا کسی از آن بهره نمی‌برد؟ آیا حاصل ۵۰ سال تحقیق علامه شهیدی و بزرگان دیگر این است که همه از دین فراری باشند؟ هیچ‌کس نمی‌تواند حامل حکمت الهی باشد مگر خدا قلب او را با ایمان پر کُند. قلبی که آکنده از خودستایی، دنیاپرستی، شهوت و حرام است از حلاوت زهد و نور خدا دور است. سینه‌های پاک، اندیشه‌های ورزیده، عرفان، برهان حامل پیام اهل بیت(ع ) می‌شوند.

سردار سلیمانی تمام نشد 

منصوری لاریجانی با تاکید بر  مطالعه تالیفات دکتر شهیدی، افزود : شیعه هم حکمت نظری هم حکمت عملی دارد. سردار شهید سلیمانی حکمت عملی داشت شاید حکمت نظری را نخوانده بود. مادران و پدران ما سواد نداشتند اما شب و روز ذکر اهل بیت (ع) بر لبانشان بود. سردار سلیمانی تمام نشد. همان‌طور که در حج بدن را احرام می‌بندیم سحرها با اشک احرام می‌بندیم با حکمت الهی و توسل به  اهل بیت از آنها کجاوه حکمت بخواهیم تا رستگار شویم. 

در پایان با حضور منصوری لاریجانی، مهدی باقری قائم مقام دفترنشر وفرهنگ اسلامی، غلامرضا امامی، سعید رنجبریان رییس فرهنگ سرای گلستان، خانواده و نوه علامه سید جعفر شهیدی تقدیر شدند.

انتهای پیام

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی