نامزد حزب النهضه مامور تشکیل دولت جدید تونس شد

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، نهاد ریاست جمهوری تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد، راشد الغنوشی، رئیس پارلمان این کشور طی نشستی با سعید قیس، رئیس جمهوری تونس در کاخ قرطاج، “حبیب الجملی” را برای پست نخست وزیری به وی پیشنهاد داد.

جنبش النهضه اعلام کرد، الجملی را به عنوان نخست وزیر تونس انتخاب کرد و الغنوشی، رئیس این جنبش نیز قیس را در جریان این مسأله قرار داد.

الجملی ۶۰ ساله مهندس کشاورزی بوده و پس از انقلاب در سال ۲۰۱۱ سمت وزیر مشاور وزارت کشاورزی تونس را برعهده داشت.

طبق فیلم ویدیویی که در صفحه رسمی نهاد ریاست جمهوری در فیس‌بوک منتشر شده است، قیس سعید پیش از سپردن این ماموریت به الجملی، متن این حکم را در جریان استقبال از وی در کاخ قرطاج قرائت کرد.

فعالان شبکه‌های اجتماعی از حکم ریاست‌جمهوری از حیث ظاهر و مضمون تقدیر و اشاره کردند، دست خط مورد استفاده از در این حکم خط مراکشی بوده است. آنها همچنین گفتند، این اشاره به اولویت تاریخ هجری بر تاریخ میلادی در نزد او دارد.

الجملی نیز در نخستین سخنرانی پس مأمور شدن برای تشکیل دولت جدید گفت: معیار انتخاب اعضای دولت با هر گونه وابستگی، شایستگی و شفافیت خواهد بود و من از همه گروه‌های سیاسی بدون هیچ گونه احتیاطی در مورد حزب خاصی، استقبال خواهم کرد.

حبیب الجملی

وی افزود، در جریان مذاکرات برای تشکیل دولت به دنبال تدوین اعتماد نو به نقل از برنامه مشترک برای گروه‌های سیاسی خواهد بود که می‌پذیرند در دولت مشارکت داشته باشند.

 الجملی رسما در پی رأی‌گیری در نشست مجلس شورای النهضه به عنوان نامزد پست نخست وزیری انتخاب شد. این جنبش بیشترین تعداد از کرسی‌های پارلمان را به دست آورده است.

نگرانی انگلیس از گزارش دستگیر شدن یک کارمند کنسولگری‌اش در هنگ کنگ
هم اکنون بخوانید

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

دکمه بازگشت به بالا