وزیر دفاع ترکیه: پس از پایان ۱۵۰ ساعت ارزیابی‌های لازم را انجام خواهیم داد

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در گفت‌وگوی مطبوعاتی خود پس از نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل، با اشاره به توافق آنکارا با مسکو در باره شمال شرق سوریه اظهار کرد: تا پایان ۱۵۰ ساعت توافق شده در خصوص توقف عملیات، تحولات را زیر نظر داشته و پس از آن با ارزیابی‌های جدید اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

آکار در مصاحبه با پایگاه خبریان ضمن اعلام این موضوع افزود: توافق سوچی کاملا عادی و طبق اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی‌ها به پیش می‌رود. ۱۵۰ ساعت توافق شده نیز ساعت ۱۸:۰۰ روز ۲۹ اکتبر به پایان می‌رسد. با توجه به روند تحولات اقدامات لازم را عملی خواهیم کرد.

وزیر دفاع ترکیه در ادامه افزود: ما تا آن زمان تمامی رخدادها را از نزدیک دنبال می‌کنیم و پس از ارزیابی تحولات آنچه را لازم است، انجام خواهیم داد.

وی همچنین اعلام کرد، توافق سوچی مسیر اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی شده خود را با نهایت درستی طی می‌کند.

وزیر دفاع ترکیه در واکنش به اظهارات مربوط به عملیات نظامی “چشمه صلح”، تصریح کرد: پاکسازی قومی و نژادی به این سادگی که گفته می‌شود، نیست. سخن گفتن درخصوص مسائلی که ارتباطی با واقعیت ندارند امری غیراخلاقی است.

خلوصی آکار همچنین تاکید کرد: طی عملیات چشمه صلح هیچ‌گونه نقض حقوق بشری، استفاده از تسلیحات شیمیایی یا اقدامات غیر انسانی رخ نداده است.

وی همچنین با اشاره به سیاه نمایی بعضی رسانه‌ها علیه عملیات چشمه صلح، افزود: برخی ادعاهای دروغ از طرف بعضی رسانه‌ها مانند تغییر بافت قومی و از این قبیل خبرها منتشر می‌شود که به هیچ عنوان واقعیت نداشته و غیرقابل قبول است. این ادعاها کاملا دروغ و غیراخلاقی هستند.

بازداشت ۷۵ تن در کشمیر پس از انتخابات محلی
هم اکنون بخوانید

وزیر دفاع ترکیه تصریح کرد: هر کسی تمایل داشته باشد می‌تواند بیاید و از نزدیک وضعیت آن‌جا را مشاهده کند که آیا چنین چیزی وجود دارد؟ و یا دروغ‌هایی مانند استفاده از سلاح شیمیایی.

آکار همچنین اعلام کرد که آنکارا از تمدید یک ساله استقرار سامانه‌های موشکی پاتریوت اسپانیا در ترکیه استقبال می‌کند.

سه ‌شنبه گذشته شهر سوچی میزبان نشست سران ترکیه – روسیه بود که در جریان آن دو طرف درخصوص خروج نیروهای کرد از مسافت ۳۰ کیلومتری مرزهای با ترکیه طی ۱۵۰ ساعت توافق کردند.

ترکیه نهم اکتبر عملیاتی تحت عنوان “چشمه صلح” در سوریه علیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی‌پ‌گ) به راه انداخت که با محکومیت بین‌المللی مواجه شد. پیش از آغاز این عملیات، آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه خبر داد که چراغ سبزی برای آغاز عملیات ترکیه شد. این گروه از کردها، از متحدان کلیدی آمریکا در مبارزه علیه داعش بود که از دیدگاه ترکیه “تروریست” محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا