رابطه انسان و معماری در عکس‌های دانشجویان

به گزارش ایسنا، این نمایشگاه با ۶۸ اثر از ۲۶ عکاسِ دانشجوی معماری و تعدادی هنرجوی آزاد توسط محمد مهدی شیروانیان گردآوری و نمایشگاه‌گردانی شده است. آثار این نمایشگاه اغلب در اندازه کوچک و متوسط با قاب‌ها و پاسپارتوهای یکسان ارائه شده است.

محمد شیروانیان دلیل این رویکرد را اینگونه شرح داد: من در دانشگاه هنر به دانشجویان معماری درس عکاسی می‌دهم و افرادی که در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند همگی دانشجویان رشته معماری هستند و طبیعی است که به نوعی غلبه این نوع نگاه را بر این آثار شاهد هستیم. در این آثار تلاش شده لایه‌های پنهان مانده در اقلیم ایران برای زندگی و لذت بردن از زندگی کشف و واکاوی شود.

او درباره آثار این نمایشگاه گفت‌: سعی کردیم عکاسی را به شکل متفاوتی ببینیم و بنیان عکاسی را بر مبنای فرهنگ و جامعه‌شناسی تصور کردیم. از این جهت فنون و روش‌های عکاسی در این کلاس‌ها تدریس نمی‌شد؛ زیرا معتقدم این اصول و پایه‌ها را می‌توان در کتاب‌ها و فضای مجازی جستجو کرد. با گذشتن از بحث‌های فنی در عکاسی به بخش محتوای اثر می‌رسیم که از ایده به دست آمده است؛ بنابراین بر دو امر فرهنگ، جامعه‌شناسی و روابط انسانی متمرکز شدیم.

برای شکل دادن این نمایشگاه از سوی کیوریتور ایده‌هایی مد نظر بوده که محمد شیروانیان در این باره گفت: زمانی که ایده شکل‌گیری این نمایشگاه به ذهنم خطور کرد، دو موضوع برای من از اهمیت زیادی برخوردار بود. اگر از دیدگاه جامعه شناسی و نشانه شناسی به این آثار نگاه کنیم به دو موضوع زندگی و رابطه میان انسان و معماری می‌رسیم. اگر کسی با این مولفه‌ها آشنایی داشته باشد قطعاً از این نمایشگاه لذت خواهد برد.

دعای پدر و مادر برای خوشبختی فرزندان کارساز است/ اهمیت کسب رضایت والدین برای ازدواج
هم اکنون بخوانید

این عکاس افزود: در ایران فقط اساتید در کنار هم جمع می‌شوند و کسانی که کارهای قوی دارند نمایشگاه برگزار می‌کنند، ولی جوان‌ترها و تازه‌کارها معمولا این امکان را پیدا نمی‌کنند. من تلاش کردم در این نمایشگاه امکانی را فراهم کنیم که هنرمندان جوان هم فرصتی برای نمایش آثار و حضور در عرصه هنر ایران را پیدا کنند. این امر بدون کمک مدیر گالری آوای هنر خانم پروین سلیمانی محقق نمی‌شد.

او توضیح داد: برای این نمایشگاه ۵۰۰ عکس به دست‌مان رسید، هیاتی پنج نفره در سه مرحله داوری کردند و ۶۸ عکس از ۲۶ عکاس راه‌یافته به مرحله نهایی از چند فیلتر مثل مسائل فنی عکس، محتوا و مرحله آخر بحث زیبایی شناسی عبور کردند.

هنرمندان حاضر در این نمایشگاه شامل محسن آشوری، آذین احتشامی، یگانه احمدیان، بهاره امانلو، محمد نصیر باجول زاده، مارال توتونچی، سارا حافظی، مریم حسینی، ایده خواجوند، پگاه خزایلی، هانیه ذوالفقاری، محمدرضا رحیم زاده، فرزاد زره داران، محمد مهدی شیروانیان، مریم شیروانیان، فردین طهماسبی، هادی فاضلی، سارا فتاحی، هدی فراهانی، سحر قادری، حسین قاضی، مهدی کامروا، ایمان محمدی، هانیه مددی کیا، زینب میرابیان و سرمه نیکو می‌شوند.

نمایشگاه گروهی عکس با عنوان «آوای نگاه» تا ۹ مهر در گالری آوای هنر به نشانی خیابان فرشته، خیابان بوسنی و هرزگوین، بنبست پناهی، شماره یک ادامه دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

دکمه بازگشت به بالا