ایران؛ موضوع کلیدی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل


ایران؛ موضوع کلیدی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل

آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی تنش‌های میان ایران و آمریکا پرداخت و موضوع ایران را کلیدی‌ترین مساله برای ترامپ در جریان مجمع عمومی سازمان ملل دانست.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در حالی به مجمع عمومی سازمان ملل می‌رود که با چندین موضوع کلیدی برای حضور در این مجمع روبه‌رو است. تغییرات آب و هوایی، اوکراین، برگزیت، ایران از مسائلی است که ترامپ در مجمع عمومی باید در مورد آنها صحبت کند.

ترامپ در حالی به نیویورک رفته که امیدوار است بتواند پس از حمله به تاسیسات عربستان، ائتلافی برای مقابله با ایران تاسیس کند. در واقع ایران، مهم‌ترین چالش پیش روی ترامپ است.

ترامپ به دنبال آن است که متحدان خود را در مورد اینکه ایران عامل حمله به تاسیسات نفتی عربستان بوده است، قانع کند و از این طریق بتواند ائتلافی برای مقابله با ایران تاسیس کند.

ترامپ در آخرین صحبت‌های خود در این خصوص گفت: خب، من همیشه ائتلاف را دوست دارم. وی بار دیگر با انتقاد از برجام گفت: همه از این توافق پول کسب کردند به جز ما.

تصمیمات اخیر ترامپ در مورد ایران باعث شد که ایران تعهدات برجامی خود را کاهش دهد و این اقدام‌ها اروپاییان را که حامی اصلی برجام بودند، ترساند.

در این بین  امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، تلاش کرده است تا ترامپ را به توافق برگرداند و پیشنهاد کرده است که رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه جلسات ایالات متحده با رئیس‌جمهور ایران، حسن روحانی دیدار کند؛ اتفاقی که ترامپ در روز گذشته در مورد آن گفت: تمایلی به دیدار با حسن روحانی ندارم. 

ایران بارها ثابت کرده که آماده همکاری‌های اقتصادی با عراق و تقویت ثبات و امنیت در این کشور است
هم اکنون بخوانید

تنش میان واشنگتن و تهران پس از آنکه میدان نفتی عربستان سعودی مورد حمله واقع شد افزایش یافت و این دو کشور را تا آستانه جنگ پیش برده است.

اکنون ترامپ برای مقابله با ایران نیازمند جلب حمایت متحدان سنتی خود است. کشورهای اروپایی که متحد دیرینه آمریکا بودند، اکنون مسیر مخالف با ترامپ را در مورد ایران پیش گرفتند. 

جان آلترمن عضو مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در این باره گفت: ترامپ قبل از هر چیز باید اعتماد از بین رفته با متحدان قدیمی آمریکا را احیا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا