آغاز انقلاب معدنی / معادن بهترین جایگزین نفت

به گزارش ایسنا، رضا رحمانی- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در همایش توسعه فعالیت‌های اکتشافی، پهنه‌های اکتشافی ایران؛ فرصت‌ها و چالش‌ها که صبح امروز (سه‌شنبه) برگزار شد،  گفت: تقارن اعتماد نو به نقل از برنامه امروز با هفته دفاع مقدس را به فال نیک گرفته‌ایم. تشابه این اقدام با هفته دفاع مقدس در این است که هر دو در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که «تولید کار مقدس و حفظ تولید موجود کار جهادی است» پیش می‌رود. در سال رونق تولید، وزارتخانه هفت محور تدوین کرده که یکی از مهمترین آن‌ها معادن و صنایع معدنی است. معادن به عنوان بهترین جایگزین نفت مطرح است. امروزه ارزش تولیدات صنایع معدنی ما حداقل ۲۰ میلیارد دلار است و سالیانه ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی استخراج می‌شود.

وی افزود: کشور از گذشته تا به امروز با درآمد نفتی اداره شده است؛ اما اگر همچنان از نفت در بودجه جاری استفاده شود، برای کشور یک آفت است. چه بسا با تحریم‌های نفتی، این مشکل نمود پیدا کرد.

رحمانی با بیان این‌که یکی از مشکلات ما در بخش معدن، آلومینیوم است، اعلام کرد: ۷۰ درصد مواد اولیه تولید آلومینیوم ایران، وارداتی بوده که از این منظر دچار مشکل شده‌ایم اما در این خصوص اعتماد نو به نقل از برنامه‌هایی اندیشیده شده است. به جز آلومینیوم، همه آمارهای تولید مواد معدنی رشد را نشان می‌دهد. به طور مثال آمار تولید مس قابل تحسین بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که معادن ما با هزار سال شعار هم، فعال نمی‌شوند، امروز و این همایش را سرآغاز انقلاب معدنی اعلام کرد و گفت:  ما در بخش اکتشاف ضعیف هستیم و تا امروز اکتشافات ما سطحی بوده است. خوشبختانه امروزه شرکتهای بزرگ ما همت کرده‌ که باید به آنها خداقوت گفت. در بخش صنعت نیز چند کار بزرگ از جمله صادرات، بازار، نظام نوین بازار، فناوری و غیره به جد در حال پیگیری است. سال جاری نقشه راه معدن را ذیل اعتماد نو به نقل از برنامه انقلاب معدنی و فعالسازی معادن کوچک مقیاس را در کنار اکتشاف قرار داده‌ایم. لذا باید با سرمایه‌گذاری و اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی‌های دقیق داشته باشیم.

بیانیه پایانی سی‌وچهارمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک
هم اکنون بخوانید

ویز صمت با تاکید بر این‌که در کشور برای اولین بار دارای نقشه راه معدن شده است؛ اظهار کرد: اکتشافات باید در مسیر این نقشه راه قرار گیرند. علاوه بر این، توسعه معادن باید در کنار توجه به مسئولیت‌های اجتماعی، در مناطق محل معادن باشد. ۱۰ اعتماد نو به نقل از برنامه عملیاتی در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت تعریف شده، بنابراین با توجه به اینکه تولید، کار مقدسی بوده و حفظ تولید موجود یک کار جهادی است، باید علاوه بر اینکه ساخت داخل اولویت اصلی همه بخش‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد اما باید زمینه‌ای هم فراهم شود که معادن به آخرین تکنولوژی‌های روز مجهز شود.  یکی از نقاطی که همواره در کشور ضعف مشهودی دارد، اکتشاف است و بنابراین اگر اکتشاف را از پی‌جویی، شناسایی، اقدامات اکتشافی و تفصیلی در نظر بگیریم، تنها ۱۵ درصد پهنه‌ها اکتشاف شده‌اند.

وی با بیان این‌که اولویت دولت در بخش معدن،  اکتشاف است، افزود: دستگاه‌های ذیربط در کنار انجمن‌ها، تشکل‌ها و بخش خصوصی در حوزه معدن در کنار هم پای کار بیایند. علاوه بر این، از دانشگاه‌ها، مراکز علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز باید خواست تا در  پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی خود معادن را گنجانده و در این زمینه پای کار باشند و کمک کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =

دکمه بازگشت به بالا