لوکیشن ۱۶ پایگاه‌ نیروهای آمریکایی در شمال سوریه

به گزارش ایسنا، پایگاه زمان‌الوصل در گزارش خود درباره این مطالعه جامع آورده است: طی دو سال گذشته از ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ پایگاه‌های آمریکایی و دیگر نیروهای ائتلافی در سوریه تغییرات بسیار قابل توجهی داشته است؛ هم از لحاظ ایجاد پایگاه‌های جدیدی که قبلا وجود نداشتند یا گسترش و مرمت پایگاه‌های قدیمی و یا حتی تخلیه برخی پایگاه‌های خاص و انتقال برخی از پایگاه‌ها به مناطق دیگر.

این گزارش شامل جزئیاتی از توسعه پایگاه‌های آمریکا در شمال سوریه که هم اکنون تحت کنترل نیروهای یگان‌های مدافع خلق هستند، می‌شود.

تمایل ترکیه به ایجاد منطقه امن در داخل مرزهای سوریه به دلیل ایجاد این پایگاه‌ها که برخی از آنها چند کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارند و برخی از آنها به تازگی شکل گرفتند، با مشکل رو به رو شده است. آمریکایی‌ها به ترکیه قول دادند در ایجاد این منطقه به ترکیه کمک کنند اما به نظر می‌رسد این سخنان تنها یک مانور سیاسی و برای خریدن وقت است، در واقع وجود این پایگاه‌ها حاکی از سیاست آمریکا برای حضور دراز مدت در سوریه است و نه ترک این کشور در آینده نزدیک آن طور که دونالد ترامپ اعلام کرده است.

لازم به ذکر است برخی از پایگاه‌های جدید در حال حاضر شکل نظامی به خود ندارند و بیشتر شبیه به مراکز غیرنظامی هستند. بسیاری از حوزه‌های نفت و گاز اصلی سوریه تبدیل به پایگاه‌های بسیار کوچکی شده‌اند که حدود ۵۰ نیرو وظیفه حفاظت از آن را دارند.

محل پایگاه‌های آمریکایی در سوریه

– پایگاه جدید هیمو در شهر قامشلی:

این پایگاه در غرب شهر قامشلی و نزدیک دهکده هیمو در ۴  کلیومتری مرز ترکیه و ۵ کیلومتری فرودگاه قامشلی قرار دارد.

این منطقه به طور کل تحت کنترل کردهای سوریه است و گفته می‌شود که وظیفه این پایگاه‌ بزرگ ارائه پشتیبانی‌های فنی و غیر نظامی از نیروهای دموکراتیک سوریه و دولت غیر نظامی آن است. این پایگاه‌ در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد و به سرعت توسعه یافت و شامل تعدادی انبار و دیگر مراکز تابعه می‌شود.

– ساخت و سازهای تازه در داخل پایگاه‌ تل بیدر:

نیروهای آمریکایی به تازگی ساخت و ساز و گسترش جدیدی در داخل پایگاه‌ آمریکا در منطقه تل بیدر را آغاز کردند که شامل گسترش باند فرودگاه قدیمی به حدود ۹۰۰ متر می‌شود. ساخت و ساز همچنان در این منطقه ادامه دارد و در حال حاضر این باند فرودگاه برای فرود همه نوع هواپیمای باری و دیگر جنگنده‌ها مناسب است. این پایگاه در ۳۰ کیلومتری مرز سوریه واقع شده است.

– پایگاه‌ جدید جبل الغول:

این پایگاه نسبتا جدید که در سال ۲۰۱۸ تکمیل شد شامل باند فرودگاه و یک مرکز پشتیبانی و همچنین مقرهای لجستیکی است. این پایگاه از سری‌ترین پایگاه‌های آمریکا چه از لحاظ تعداد نیرو و چه از لحاظ ماموریت آن است. باند فرودگاه آن حدود ۱۸۰۰ متر طول دارد و تقریبا در ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه واقع شده است.

ایندیپندنت: بایدن ۶۶ درصد آرای زودهنگام و ترامپ ۶۹ درصد آرای روز سه‌شنبه را به دست آورده‌اند
هم اکنون بخوانید

– پایگاه جدید الخابور در  غرب استان حسکه (جایگزین پایگاه لایف استون):

پس از تخلیه پایگاه هوایی لایف استون از هواپیما و هلیکوپترهای جنگی برخی از نیروهای نظامی باقی مانده به غرب حسکه منتقل شدند. این پایگاه جدید در جنوب ایجاد ودر نزدیکی سد الخابور تاسیس شد و شامل نیروهای پشتیبانی هوایی و زمینی و تعدادی از هلیکوپترهای پشتیبانی است.

– پایگاه شدادی:

یکی از بزرگترین پایگاه‌های آمریکایی در سوریه که پس از بیرون راندن نیروهای داعش از شهر شدادی ایجاد شد و از نقاط مرکزی حملات هوایی آمریکا به شمار می‌آید. این پایگاه شامل یک کمپ برای کماندوها و همچنین یک پایگاه هوایی برای استقرار هشت هلیکوپتر تهاجمی به علاوه یک پایگاه لجستیک برای نیروهای آمریکایی و نیروهای کرد عملیاتی می‌شود. این پایگاه حدود ۴ کیلومتر طول و دو کیلومتر عرض گسترش پیدا کرده است. آمریکایی‌ها این پایگاه را به عمد در نزدیکی یکی از مهمترین حوزه‌های نفتی منطقه یعنی حوزه نفتی الجبسا و کوبیبه ایجاد کرده‌اند.

– توسعه قابل توجه در پایگاه مستقر در کارخانه سیمان لافارج:

طی سال جاری نیروهای ائتلاف پایگاه آمریکایی‌ها را در کارخانه سیمان لافارج به طور جدی توسعه دادند به طوری که در حال حاضر این پایگاه بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی و ائتلاف چه از لحاظ نظامی و چه لجستیکی به شمار می‌آید و در حال حاضر با هشت هیکلوپتر آمریکایی و شش هلیکوپتر فرانسوی در آن، بزرگترین حملات هوایی از آنجا انجام می‌شود. برخی این پایگاه را پایگاه “خراب عاشق” به دلیل نزدیکی آن به دهکده‌ای به همین نام در ۲۰ کیلومتری مرز ترکیه می‌نامند.

– توسعه قابل توجه پایگاه لجستیکی عین عیسی:

از آغاز سال جاری آمریکایی‌ها پایگاه عین عیسی را به طور قابل توجهی گسترش داده‌اند. این پایگاه برای پشتیبانی‌های لجستیکی و دیگر عملیات‌های لجستیکی تدارک دیده شده است و به چندین مرکز جداگانه در اطراف آن برای مهمات و دیگر انبارهای لجستیک وابسته است.

– تجهیز نیروهای اضافی در  پایگاه تل السمن در شمال رقه:

پایگاه تل‌السمن در شمال رقه واقع شده ودر سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. این پایگاه شامل یک محل فرود برای هواپیماهای جنگی و هواپیماهای بال ثابت ترابری می‌شود. همچنین شامل یک پایگاه بزرگ نظامی است که نیروهای آمریکایی به تازگی اقدام به انتقال تعداد قابل توجهی از نیروهای نظامی و خودروهای زرهی خود به آن کرده‌اند. این پایگاه همچنین مرکز عملیات‌های جاسوسی و نظارتی است.

– پایگاه هرقله در غرب رقه:

این پایگاه که طی دو سال گذشته برای تبدیل به پایگاه نظامی آمریکا گسترش پیدا کرد، بیشتر یک مرکز غیر نظامی برای اقدامات مدیریتی نیروهای کرد که تحت نظارت نیروهای آمریکایی هستند، بوده است.

پایان دور سوم مذاکرات روسیه و اوکراین با «دستاوردهایی اندک»/ تأیید کشته شدن ۴۰۶ غیرنظامی اوکراینی/ ابراز نگرانی مسکو از تصمیم آلمان برای تامین تسلیحات اوکراین
هم اکنون بخوانید

– پایگاه بیرسان جدید در جنوب غرب شهر محمودلی:

این پایگاه در سال ۲۰۱۸ تشکیل شد و درجنوب شهر بیرسان در شمال “طبقه” واقع شده و مرکزی برای نیروهای توپخانه‌ای آمریکا و همچنین مرکز لجستیک نیروهای مستقر در نزدیک این منطقه به شمار می‌آید.

– گسترش پایگاهی در نزدیکی دهکده الهکو:

این پایگاه یکی از بزرگترین پایگاه‌های آمریکا در سوریه در شمال شهر “سارین” به شمار می‌آید و شامل یک باند فرود برای هواپیماهای بال ثابت است. همچنین کمپی برای نیروهای زمینی و نیروهای پشتیبانی به شمار می‌آید و مقرهای لجستیک نیز دارد. تعدادی از انبارهای تابعه این پایگاه اخیرا اطراف این پایگاه ساخته شدند که در داخل دهکده‌ها و شهرهای این منطقه هستند.

-پایگاه جدید جنوب غرب منبج

زمانی این پایگاه یک پایگاه بسیار کوچک بود اما به دلیل تنش‌های به وجود آمده میان طرفین مختلف، نیروهای آمریکایی اقدام به گسترش آن به صورت قابل توجه برای حمایت از نیروهای کرد، بستن جاده‌ها به روی همه طرفین و حل و فصل درگیری‌ها به نفع کردها کردند. این پایگاه تا جنوب غرب منبج در نزدیکی جاده اصلی میان الباب و منبج گسترش پیدا کرده است. این پایگاه در ۲۸ کیلومتری مرز ترکیه واقع شده است.

– پایگاه جدید در شمال منبج (الدادات)

واقع شدن آن در شمال منبج حدود ۹ کیلومتری شهر “دادات” حاکی از آن است که این پایگاه گسترش قابل توجهی طی دو سال گذشت داشته و تا ۱۷ کیلومتری مرز ترکیه کشیده شده است در آوریل ۲۰۱۹ این پایگاه به بالون‌های هوایی برای جاسوسی و نظارت مجهز شد.

علاوه بر آن چه در بالا گفته شد، تعدادی پایگاه‌های آمریکایی دیگر نیز با مقیاس کوچکتر در سوریه ایجاد شدند که شامل موارد ذیل هستند:

پایگاه التنف: پایگاه اصلی آمریکا و انگلیس که در مثلث ارضی عراق، اردن و ترکیه واقع شده است.

پایگاه هلی‌پورت ابوحجر در نزدیکی رمیلان که برای حفاظت را حوزه‌های رمیلان ساخته شده است.

پایگاه خراب‌الجیر نزدیک ملیکیه در شمال شرق سوریه.

پایگاه‌های کوچک آمریکا با حدود ۵۰ سرباز در ملیکیه، عین العرب، تل ابیض و دیگر جاها.

تفنگداران آمریکایی مستقر در کمپ‌های اس دی اف برای آموزش، اعتماد نو به نقل از برنامه ریزی و نظارت.

نیروهای آمریکایی در داخل کارخانه گاز “کنیکو” در نزدیکی دیر الزور.

تعدادی نیروی آمریکایی در حوزه نفتی عمر.

پایگاه المبروکه در نزدیکی مرز ترکیه؛ پایگاه کوچکی با حضور یک صد سرباز آمریکایی.

هشت سال پس از جنگ سوریه که ۵۶۰ هزار کشته بر جای گذاشته و حدود نیمی از ۲۲ میلیون جمعیت سوری را آواره کرده که شش میلیون از آنها به کشورهای دیگر رفته‌اند، به نظر می‌رسد آمریکا به رغم ادعاهایش برای خروج از این کشور، خوابی طولانی برای سوریه دیده‌ است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا