پشت پرده مذاکرات اقتصادی محرمانه میان دولت لبنان و حزب‌الله

به گزارش ایسنا، روزنامه الاخبار لبنان نوشت: از حدود دو هفته پیش مذاکرات محرمانه اقتصادی میان حزب الله لبنان و جریان المستقبل در مقر دولت آغاز شده است. از چند سال پیش کانال‌های مذاکرات سیاسی میان دو طرف با نظارت نبیه بری، رئیس‌ پارلمان لبنان باز شده بود اما بعدا این مذاکرات متوقف شد. بعد از آن برخی فکر می‌کردند که نشست حزب الله و المستقبل بر روی یک میز بعید است اما اکنون این اتفاق افتاده است.

این روزنامه نوشت: سعد حریری، نخست‌وزیر و رهبر جریان المستقبل لبنان از ۱۰ روز پیش وارد این مذاکرات اقتصادی مشترک با حزب الله شده و حزب الله از آن استقبال کرده است. حریری با رهبری حزب الله تماس برقرار کرده و تأکید کرده که تیم اقتصادی‌اش با گروه‌های سیاسی نشست برقرار می‌کند و نظرات آن‌ها را درباره پرونده‌های اقتصادی جویا می‌شود. سعد حریری ابراز امیدواری کرده بود که حزب الله در این جلسات حضور داشته باشد. حزب الله نیز موافقت کرده و تیمی شامل علی فیاض و حسین الحاج حسن و عبدالحلیم فضل الله را برای مذاکره با تیم حریری تعیین کرد. تیم حریری شامل ندیم المنلا، نبیل یموت و هازار کرکلا است. دو جلسه تشکیل شده و جلسه سوم هفته آینده خواهد بود.

این روزنامه نوشت: تاکنون هیچ جزئیاتی از این نشست‌ها فاش نشده است اما منابع می‌گویند تمامی مسائل در این نشست‌ها مطرح می‌شود از بودجه گرفته تا نشست سیدر و مسائل دیگر. دو طرف مشغول ایجاد زمینه مشترکی برای تمامی پرونده‌ها هستند. از جمله مهم‌ترین نکاتی که توافق درباره آن حاصل شده نظام مربوط به قوانین مبارزه با فساد است که باید به سرعت تصویب شود. توافقی درباره قانون معاملات و کاهش کسری بودجه جدید وجود دارد اما اختلافاتی جدی درباره موضوع مالیات‌ها وجود دارد.

چین می‌گوید با قانون و حکمرانی از حقوق سیاسی و مدنی حفاظت می‌کند
هم اکنون بخوانید

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − نه =

دکمه بازگشت به بالا