تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی


تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

هیئت دولت به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و ‌آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش، آیین‌نامه اجرایی نحوه آموزش در دانشگاه فرهنگیان و پذیرش (استخدام) بر اساس آن، را تصویب کرد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور (با نظارت دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی) و به استناد بند (۳) قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش ، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را تصویب کرد.

بر این اساس، استخدام مشمولان پذیرفته‌شده، در سقف ظرفیت تخصیصی (مجوز استخدام) سالیانه توسط سازمان و اعتبارات تخصیص‌یافته در قانون بودجه سالانه، با شرط بکارگیری در مناطق کمتر توسعه‌یافته و براساس نیاز مناطق آموزش و پرورش استان با تشخیص آموزش و پرورش مبتنی بر رشته و دوره تحصیلی، جنسیت و با توجه به سنوات خدمت و مطابق شیوه‌نامه‌ای که توسط وزارت ظرف سه ماه تهیه و ابلاغ می شود، صورت می پذیرد. ضمنا نقل و انتقال این افراد قبل از ۱۰ سال امکان‌پذیر نیست.

گفتنی است، پذیرفته شدگان براساس بند (ب) ماده (۴۵) قانون مدیریت خدمات کشوری به صورت پیمانی و مطابق مجوز صادره از سوی سازمان و با رعایت ماده (۴۲) قانون مدیریت خدمات کشوری استخدام می شوند.

صدور احکام تغییر ضریب و افزایش سنواتی سال ۹۹ قضات سراسر کشور
هم اکنون بخوانید

هم‌چنین، مربیان پیش‌دبستانی و حق‌التدریسان غیرمستمر، پس از شرکت در دوره آموزشی یکساله در دانشگاه، در رشته های شغلی دبیری، آموزگاری، هنرآموزی، مربی امور تربیتی مدارس، مراقب سلامت و مشاور تحصیلی با رعایت شرایط احراز طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان و اخذ نمره قبولی در آزمون پایان دوره، استخدام می شوند.

افزون بر این، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی، پس از شرکت و قبولی در آزمون داخلی که توسط وزارت برگزار می شود پس از موفقیت در دوره یکساله آموزشی در دانشگاه، قبولی در آزمون پایان دوره و با رعایت قوانین و مقررات گزینش تا پایان قانون اعتماد نو به نقل از برنامه ششم توسعه استخدام می شوند.

گفتنی است، با توجه به نیاز وزارت در شغل آموزگاری، آزمون داخلی موضوع این ماده صرفاً در رشته آموزگار ابتدایی توسط وزارت برگزار خواهد شد. مواد آزمون داخلی در دو بخش عمومی و تخصصی توسط وزارت تعیین می شود.

‌‌پس از برگزاری آزمون داخلی به منظور تعیین حدنصاب، نمرات به تفکیک بخش عمومی و تخصصی محاسبه‌شده و حدنصاب، معادل ۵۰ درصد نمره کل آزمون با ارزش وزنی ۴۰ درصد برای مواد عمومی آزمون و ۶۰ درصد برای مواد تخصصی آزمون) است.

افرادی که نتوانند حدنصاب لازم را اخذ نمایند از فرآیند استخدام در آموزش و پرورش حذف شده،‌ضمن اینکه کسب حدنصاب لازم در آزمون داخلی به منزله استخدام در آموزش و پرورش تلقی نشده و استخدام افراد دارای حد نصاب، با در نظر گرفتن نیاز در سقف مجوزهای تخصیص‌یافته و اعمال امتیازات عوامل امتیازآور با رعایت تقدم براساس امتیازات فضلی خواهد بود.

عراقچی: هیچ علاقه‌ای برای تماس مستقیم با آمریکا نداریم/ برجام قالب صحیحی برای انجام گفت‌وگو است
هم اکنون بخوانید

ضمنا مشمولانی که نمره قبولی در آزمون پایان دوره و داخلی را کسب نمی کنند به همکاری آنان با آموزش و پرورش خاتمه داده می شود.

مدت زمان دوره های آموزشی موضوع این آیین‌نامه، یک‌سال آموزشی بوده و محتوای دوره و نحوه اجرای آن توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین می گردد. ضمنا مسئولیت برگزاری دوره های آموزشی بر عهده دانشگاه فرهنگیان بوده و شرکت‌کنندگان در طول دوره تابع ضوابط اساسنامه آن دانشگاه هستند.

دانشگاه فرهنگیان موظف است در اجرای این دوره ها از ظرفیت سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش‌عالی (اعم از نیروی انسانی، فضا و امکانات آموزشی) استفاده کند و مجاز به توسعه تشکیلات و امکانات و افزایش نیروی انسانی در این خصوص نیست.

گفتنی است،‌ دوره های آموزشی مربوط، فاقد هرگونه ارزش استخدامی و علمی به عنوان دوره های تحصیلی سطوح بالاتر بوده و کلیه واجدان شرایط شرکت در این دوره ها صرف‌نظر از مدرک تحصیلی (اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ملزم به گذراندن دوره هستند.

لازم به ذکر است، هزینه های مربوط به برگزاری دوره های آموزشی در مدت دوره براساس تعرفه های مصوب وزیر آموزش و پرورش برعهده مشمولان است.

هم‌چنین، برای مدت زمان حضور مشمولان در دوره آموزشی، حقوق و مزایا تعلق نمی گیرد و مدت دوره نیز جزو سنوات خدمت محسوب نمی شود.

ضمنا مسئولیت حسن اجرای این آیین نامه بر عهده وزیر آموزش و پرورش است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا