چرا حق بیمه پرداختی صاحبان مشاغل آزاد امسال ۲ بار افزایش یافت؟

محمود علی بخشی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: بر اساس مقررات مربوطه همه ساله دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد  نیز به نسبت افزایش دستمزد اعلامی از سوی شورای عالی کار افزایش می‌یابد.

وی افزود: به عنوان مثال حداقل دستمزد در سال گذشته حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود که در سال جاری به حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت و به همین نسبت دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه، بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری مشمول افزایش شد.

رئیس گروه بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد  و بیمه اختیاری اداره کل امور فنی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی افزود: چنانچه بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد خواهان بهره مندی از خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی باشند باید بر اساس قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور نسبت به پراخت حق سرانه درمان ماهانه برای خود و افراد تحت تکفل که همه ساله به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، اقدام کنند.

 علی بخشی ادامه داد: طبق آیین نامه اجرایی قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، افراد مخیر به انتخاب حمایت درمانی هستند و اجباری در زمینه انتخاب خدمات درمانی سازمان وجود ندارد به عبارتی افراد می‌توانند نسبت به انعقاد قرارداد بیمه بدون درمان هم اقدام کنند.

وی افزود: بعضا میزان افزایش حق سرانه درمان در هر سال با تاخیر اعلام می‌شود و به همین علت بیمه شده ممکن است دو مرتبه در سال مشمول افزایش حق بیمه شود. یک مرتبه به دلیل افزایش دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه و مرتبه دیگر به دلیل افزایش حق سرانه درمان است.

تامین واگن استیجاری هنوز به نتیجه نرسیده است/ بررسی جزئیات اقدامات حوزه حمل و نقل در جلسه با شهردار تهران
هم اکنون بخوانید

وی در پاسخ به اینکه آیا بیمه شده ناچار است مابه‌التفاوت حق بیمه و حق سرانه درمان معوق شده چند ماه گذشته را یکجا بپردازد؟ گفت: خیر، این امکان وجود دارد که بیمه شدگان مابه‌التفاوت حق بیمه و حق سرانه درمان سال جاری را تا پایان آبان ماه سال بعد پرداخت کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + بیست =

دکمه بازگشت به بالا