طالبان مرکز ولایت فراه افغانستان را هدف حمله قرار داد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این حمله بامداد امروز (جمعه) در مرکز ولایت “فراه” صورت گرفت و طبق اعلام محمد شعیب ثابت، والی این ولایت، یک حمله‌ هوایی علیه مهاجمان انجام شد.

این گروه پیشتر طی این هفته حملاتی مرگبار را علیه مراکز ولایت‌های قندوز و بغلان ترتیب داده بود.

امروز “شمس نورزای”، یکی از ساکنان ولایت فراه، اظهار داشت ،طالبان در حمله جدیدش یک مرکز جذب نیروی ارتش را نزدیک مقر اصلی پلیس محاصره و آن را به آتش کشید؛ به گفته او، تمام مغازه‌ها بسته شدند و مردم مجبور به فرار و ترک محل شدند. این سومین بار طی چهار سال گذشته است که طالبان به مرکز این ولایت حمله می‌کند.

خشونت‌های هفته اخیر در افغانستان که شامل دو مورد بمب‌گذاری خودرو در کابل، پایتخت این کشور بود، در حالی صورت می‌گیرد که زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان گفته است، او و شورشیان، “به صورت نظری” به توافق دست یافته‌اند و خروج نیروهای آمریکا [از افغانستان] در عوض تمهیدات “مقابله با تروریسم” طالبان، آغازگر اجرای آن خواهد بود.

اکنون خلیلزاد، از کابل به قطر -که طالبان یک دفتر سیاسی در آن دارند- بازگشته تا مذاکرات را ادامه دهد؛ اگرچه او اوایل هفته عنوان کرده بود درخصوص نهایی شدن توافق مذکور، تنها تایید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا باقی است.

مخالفت از سوی دولت افغانستان و بسیاری از سفرای سابق آمریکا، و نیز مرگ یک نظامی آمریکایی در بمب‌گذاری روز پنجشنبه در کابل، زلمای خلیلزاد را درخصوص انعقاد توافق تحت فشار گذاشته است.

نیروگاه زاپوریژیا حکم کارت بازی سیاسی را برای مسکو دارد/ روسیه نگران نابود شدن زیرساخت‌های حیاتی کریمه توسط کی‌یف است
هم اکنون بخوانید

برخی از جزئیات مذاکرات ۹ دوره‌ای طالبان و آمریکا که هفته پیش خاتمه یافت، حاکی از خروج اولیه ۵ هزار نیروی آمریکایی از پنج مقر طی ۱۳۵ روز است. در حال حاضر، حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار نیروی آمریکایی در این کشور استقرار دارند.

درخواست طالبان، خروج فوری تمام نیروهای ناتو و آمریکا از افغانستان است؛ طرف آمریکایی نیز خواستار آن است که طالبان، تضمین کند افغانستان تبدیل به پایگاه گروه‌های افراطی مانند القاعده و داعش جهت انجام عملیات‌ و حملات جهانی نخواهد شد.

طالبان، حملات گسترده انجام گرفته توسط خود را جهت گرفتن موضعی قویتر در مذاکرات با آمریکا، الزامی شمرده‌ است؛ اقدامی که با کشته شدن غیر نظامیان، وحشت بسیاری از مردم را موجب شده است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + دو =

دکمه بازگشت به بالا