وزیر اسرائیلی: اکثریت فلسطینی احتمالا هویت یهودی را از بین می‌برد

به گزارش ایسنا، یوسی بیلین، رئیس حزب مرتز و وزیر دادگستری سابق رژیم صهیونیستی با انتشار یادداشتی در روزنامه “اسرائیل الیوم” اظهار کرد: اسرائیل با یک چالش بزرگ روبرو است که میان موفقیت راه حل دو کشوری با فلسطینی‌ها و یا مرگ دیموگرافی در مقابل آنها، در نوسان است، چراکه در حال حاضر ۶.۸ میلیون فلسطینی و ۶.۶ میلیون یهودی بین رود اردن و دریای مدیترانه زندگی می‌کنند که اسرائیل را به اتخاذ تصمیم برای انتخاب امضای راه حل دو کشوری و یا راه حل یک کشوری ملزم می‌کند، بدین ترتیب در چنین وضعیتی اسرائیل موظف است تا میان شکل دموکراتیک و یا هویت یهودی خود یکی را برگزیند.

وی افزود: این اظهارات، سخنان آریل شارون، نخست‌وزیر پیشین و یا ایهود المرت، جانشین وی و همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر کنونی نیست، بلکه این اظهارات اخطاری است که هفته گذشته توسط محمد اشتیه، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان کنفرانس سازمان‌های سوسیالیستی در رام الله مطرح شد.

بیلین تصریح کرد: بسیاری از اسرائیلی‌ها صحت این داده‌های جمعیتی را مورد اعتراض قرار می‌دهند اما رد کردن داده‌های آماری که توسط “اوری مندیس”، معاون رئیس اداره امور عمران در مقابل کمیته امور خارجه و امنیت کنست در تاریخ ۲۶ مارس اعلام شد، دشوار است.

این مقام صهیونیستی ادامه داد: اسرائیل باید این واقعیت را بپذیرد که یک شریک سیاسی در رام الله دارد و انتخابات آینده یک شریک اسرائیلی را رقم خواهد زد. این درحالی است که احزاب آبی و سفید و لیکود در نظرسنجی‌ها شانه به شانه حرکت می‌کنند و اخبارهای زیادی وجود دارند که بیان می‌کنند آنها به هر شکلی دولت را تشکیل می‌دهند.

السودانی به فرانسه می‌رود
هم اکنون بخوانید

وی گفت: برای باور اظهارات اشتیه اسرائیل باید مرزهایی را میان خود و فلسطینی‌ها ایجاد کند تا یک “کشور” یهودی دموکراتیک باقی بماند. این مرزها می‌تواند به واسطه یک توافق سیاسی و یا یک اقدام یکجانبه ایجاد شوند. درست است که گذر زمان ممکن است مانع از اجرای هر دو گزینه بشود اما به آن پایان نمی‌دهد.

رئیس حزب مرتز رژیم صهیونیستی در ادامه تأکید کرد: چنانچه یک دولت وحدت ملی اسرائیلی تشکیل شود. این دولت باید بر اساس توافق با شرکا و از طریق بیست و دومین کنست (پارلمان اسرائیل) تشکیل شود، طوری که یک مرز در شرق اسرائیل ایجاد شود. این تنها یک منفعت حیاتی برای اسرائیل نیست بلکه یک منفعت مورد توافق است، چراکه تمامی احزاب اسرائیلی رقیب بارها مخالفت خود با تشکیل حکومت دو ملیتی را اعلام کرده‌اند.

بیلین عنوان کرد: نتانیاهو بر خلاف رهبران سیاسی دیگر اسرائیل از اکثریت در داخل حزبش برخوردار است و می‌توان تصور کرد که اعضای حزب لیکود با صرف نظر از هر راه حلی از جمله هرگونه راه حل سیاسی که مطرح می‌کند، آماده حمایت از وی هستند اما حزب آبی و سفید نمی‌تواند از این موضوع چشم پوشی کند.

وی در پایان افزود: چنانچه این دو حزب درباره تداوم نخست‌وزیری نتانیاهو توافق کنند و وی نخست وزیری دولت در دو سال اول را بر عهده بگیرد، در چنین صورتی می‌توان به توافق درباره یک راه حل سیاسی دست یافت، چراکه در صورت ارائه کیفرخواست علیه او، وی احتمالا استعفا کند تا فرد دیگری از حزب لیکود جانشینش شود و در این صورت ممکن است دلیلی برای مخالفت با توافق وجود نداشته باشد.

درخواست عفوبین‌الملل از مرکل: در سفر به چین بی‌پرده از نقض حقوق‌بشر صحبت کنید
هم اکنون بخوانید

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 7 =

دکمه بازگشت به بالا