در هیچ کدام از ۱۱ تعهد اروپا، «اینستکس» وجود ندارد


در هیچ کدام از ۱۱ تعهد اروپا، «اینستکس» وجود ندارد

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در هیچ کدام از تعهدات اروپا در برجام «اینستکس» وجود ندارد. اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای است برای اجرای آن ۱۱ تعهد است

به گزارش پایگاه خبری سیاسی اعتماد نو به نقل از ایلنا، محمدجواد ظریف در پایان جلسه هیئت دولت در جمع پایگاه خبریان در خصوص یازده تعهد کشورهای باقی مانده در برجام گفت: بعد از اینکه ترامپ از برجام خارج شد ما جلسه‌ای داشتیم در سطح معاونان وزرای خارجه و بعد از آن دو جلسه در سطح وزرای برجام داشتیم و آنها در جلسات، ۱۱ تعهد را اعلام کردند و این ۱۱ تعهد شامل مواردی همچون فروش نفت ایران، برگشت پول نفت، سرمایه‌گذاری و مساله کشتی‌رانی و هوانوردی ایران است که همان روز اعلام شده و در هیچ کدام از این تعهدات «اینستکس» وجود ندارد.

 وی ادامه داد: اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای است برای اجرای آن ۱۱ تعهد است و قبل از آن ۱۱ تعهد اروپایی‌ها اگر ضمیمه ۲ برجام را نگاه کنند در ماده ۳ نوشته که اروپا اقدامی کرده و قانونی را لغو کرده که کافی نیست و باید آثار آن قانون را نشان دهد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: مادامی که اروپا به برجام متعهد باشد، ما هم متعهد هستیم اما تعهداتمان را در همان سطحی که اروپا انجام می‌دهد، انجام خواهیم داد.

وی گفت: اقدام بعدی عدم رعایت سقف غلظت ۳/۶۷ درصد است که ما هم نسبت به نیازمان تصمیم می‌گیریم. اروپایی‌ها می‌گویند تراکنش مالی در قالب اینستکس در حال انجام است و باید صحت این ادعا را ببینیم.

واکنش مالی به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + شش =

دکمه بازگشت به بالا